fleabag
Fleabag to jeden z najlepiej napisanych seriali telewizyjnych wszech czasów, charakteryzujący się fantastycznymi występami i nieodparcie czarującą osobowością tytułowej bohaterki | fot.: Amazon Prime

Oto 5 powodów, dla których Fleabag od Amazon Prime jest jednym z najlepszych seriali wszech czasów

Niesamowity brytyjski serial komediowy Fleabag zakończył się na początku 2019 roku. Lata po jego zakończeniu, fani nadal szaleją na jego punkcie. Serial oparty jest na jednoosobowej sztuce Phoebe Waller-Bridge stworzonej na Festiwal w Edynburgu w 2013 roku. Fleabag to jeden z najlepiej napisanych seriali telewizyjnych wszech czasów, charakteryzujący się fantastycznymi występami i nieodparcie czarującą osobowością tytułowej bohaterki.

Energiczna, pyskata kobieta po trzydziestce mieszkająca w Londynie, Fleabag walczy o utrzymanie swojego życia w jakichkolwiek rozsądnych ryzach. Z trudem utrzymuje relacje z rówieśnikami. Choć jest wolnym duchem, Fleabag cierpi na niezdolność do skierowania siebie – i swojego życia – na właściwe tory. Ciągle ucieka od swoich problemów, polegając na alkoholu i przygodnych spotkaniach seksualnych.

W 2020 roku serial Fleabag został laureatem nagrody Złotego Globu dla najlepszego serialu telewizyjnego oraz dla najlepszej aktorki – Phoebe Waller-Bridge. Waller-Bridge otrzymała również nagrodę British Academy Television Award za najlepszy żeński występ komediowy w pierwszym sezonie, a także Outstanding Writing, Outstanding Comedy Series i Outstanding Lead Actress za kreację w drugim sezonie. Oto pięć powodów, dla których Fleabag jest jednym z najwspanialszych seriali telewizyjnych wszech czasów.

fleabag plakat
Dzięki znakomitemu scenariuszowi i grze aktorskiej Waller-Bridge, relacje przdstawione w Fleabag są autentyczne | fot.: Amazon

Oto 5 powodów, dla których warto zobaczyć Fleabag:

1. To komedia w najlepszym wydaniu

Mówią, że humor służy do radzenia sobie z własnym nieszczęściem. Cóż, Fleabag to nie tylko komedia, to tragikomedia, opowieść pełna czarnego humoru. Fleabag skupia się na uniwersalnych ludzkich problemach, jak niewierność, samotność, niezrozumienie otaczającego świata, żal czy brak poczucia stabilności, ale przedstawia je w taki sposób, że można się z nich śmiać w bezpiecznym otoczeniu. Postać Phoebe Waller-Bridge, znana jako Fleabag, łamie czwartą ścianę i bezpośrednio komunikuje się z tym, kto tylko zechce oglądać jej perypetie.

Fleabag nie ma żadnego filtra. Jest sarkastyczna, niezręczna i mroczna. Oferuje unikalną, niepodrabialną markę humoru. Gdy tylko poznasz postać Fleabag, od razu wiesz, jaki to będzie serial.

fleabag
Fleabag to nie tylko komedia, to tragikomedia, opowieść pełna czarnego humoru | fot.: Amazon

 2. Serial oferuje uczciwą historię miłosną

Sezon 2 otwiera się linią: „To jest historia miłosna”. Tak, Fleabag jest historią miłosną. I na tym kończą się znane nam tropy i schematy tworzenia bajkowej historii miłosnej. Serial  Fleabag jest szorstki, niechlujny, chaotyczny i gorączkowy. Rozumie złożoność istot ludzkich i relacji, które mają ze sobą. W Fleabag bohaterka zakochuje się w innej osobie, ale ostatecznie skłania ją to do skupienia się na relacji z samą sobą. Koncepcja tandetnego przesłania o kochaniu siebie może nie brzmi szczególnie atrakcyjnie, ale Fleabag radzi sobie z tematem niezwykle skutecznie. Dzięki znakomitemu scenariuszowi i grze aktorskiej Waller-Bridge, relacje przdstawione w Fleabag są autentyczne, a widz nie ma problemu z zawieszeniem swojej niewiary i podążaniem za bohaterką.

Relacja jednostki z samą sobą znacząco wpływa na jej zachowanie wobec innych.

3. Fleabag jest jedną z najbardziej wyjątkowych głównych postaci w telewizji

Tytułowa postać, Fleabag, łamie czwartą ścianę przez cały czas trwania serialu. Jej prawdziwe imię nigdy nie jest ujawnione, a ona jest po prostu znana i określana jako „Fleabag”. Serial jest o niej, a u jego podstaw leży prosta historia zagubionej duszy, która odnajduje siebie. Waller-Bridge opisuje łuk Fleabag jako przejście od osoby pozbawionej poczucia własnej wartości do bardziej dojrzałej kobiety, która pozwala sobie na pokochanie siebie – a co za tym idzie, pokochanie innych.

 4. Program odkrywa żałobę w odświeżająco szczery sposób

Fleabag doświadcza dużej straty w swoim życiu. Traci kilka najbliższych jej osób i czuje się za to odpowiedzialna. Poczucie winy, które odczuwa, w połączeniu z jej niezdolnością do przetworzenia problemu i skonfrontowania się ze światem, tworzy coraz większy konflikt. Przedstawienie problemów ze zdrowiem psychicznym w Fleabag jest odświeżająco szczere, a jednocześnie komentuje znaczenie terapii.

5.Fleabag nie jest przedłużany na siłę

W przeciwieństwie do innych produkcji, które wciąż są dogrywane i dopowiadane po okresie swojej świetności, Fleabag to seria, która pozostaje konsekwentnie świetna od początku do końca.

Fleabag trailer| YouTube

Widzowie mogą być przytłoczeni wszystkimi swoimi opcjami na wielu serwisach streamingowych. Mogą się wahać, czy zacząć inwestować swój czas w kolejny serial. Ale w przypadku Fleabag widzowie mogą być pewni, że po obejrzeniu dwunastu odcinków mogą skończyć całą serię i kontynuować swoje życie.

ZPO

Sprawdź także

lord of rings pierścień w wodzie

Coraz więcej wiadomo o serialu Władca Pierścieni od Amazon Studios. Rekordowa suma przeznaczona na realizację pierwszego sezonu!

Co prawda od zakończenia „Gry o Tron” minęły już dwa lata, ale fani wciąż nie mogą …