Żadna z czterech głównych postaci nigdy nie wystąpiła dwa razy w tym samym stroju | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Seks w wielkim mieście ma już 20 lat

Minęło już 20 lat od premiery pierwszego odcinka serialu HBO Seks w wielkim mieście. 6 czerwca 1998 roku na antenie HBO w Stanach Zjednoczonych wyemitowany został pierwszy odcinek. Z czasem produkcja zyskała status kultowej, zdobywając szereg nagród, w tym 8 Złotych Globów.

Seks w wielkim mieście (Sex and the City) to serial HBO, który otwarcie mówi o seksie, związkach damsko-męskich i podążaniu za modą. Ta opowieść o czterech kobietach, które – mimo wielu różnic – łączy prawdziwa przyjaźń, stała się kultowym obrazem i miała swój udział w przełamywaniu niejednego tabu.

Scenariusz serialu opiera się na bestsellerowej powieści o tym samym tytule autorstwa Candace Bushnell. Bohaterki to cztery niezależne kobiety mieszkające w Nowym Jorku. Każda z nich wykonuje inny zawód, ma całkiem inny charakter i podejście do spraw damsko-męskich. Mimo to ich potrzeby i pragnienia wcale się tak od siebie nie różnią.

W role głównych bohaterek Seksu w wielkim mieście wcieliły się: Sarah Jessica Parker (jako Carrie Bradshaw), Kim Cattrall (jako Samantha Jones), Kristin Davis (jako Charlotte York) oraz Cynthia Nixon (jako Miranda Hobbes).

 

Sarah czuła się niekomfortowo z wieloma scenami w serialu i rozważała odejście po nakręceniu pilotowego odcinka | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W obsadzie serialu znaleźli się również: Chris Noth (Mr. Big), David Eigenberg (Steve Brady), Evan Handler (Harry Goldenblath), Willie Garson (Stanford Blatch), Mario Cantone (Anthony Marentino), Jason Lewis (Smith Jerrod) oraz Kyle Maclachlan (Trey MacDougal).

Bohaterki to cztery niezależne kobiety mieszkające w Nowym Jorku. Każda z nich wykonuje inny zawód, ma całkiem inny charakter i podejście do spraw damsko-męskich. Mimo to ich potrzeby i pragnienia wcale się tak od siebie nie różnią | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W produkcji gościnnie wystąpiło także wielu popularnych i cenionych artystów, wśród nich m.in. Matthew McConaughey, Bradley Cooper, David Duchovny, Justin Theroux, Elizabeth Banks, Lucy Liu, Jon Bon Jovi, a także Alanis Morissette. Twórcą serialu jest Darren Star, a producentem wykonawczym Michael Patrick King.

Seks w wielkim mieście to łącznie 94 odcinki w ramach 6 sezonów, które emitowane były na antenie HBO od 1998 roku do 2004 roku. Produkcja wyróżniona została szeregiem nagród i nominacji, w tym 8 Złotych Globów (za najlepszy serial komediowy lub musical nagradzana była trzy lata z rzędu), 7 nagród Emmy oraz 2 Złote Satelity.

Wszystkie sezony serialu Seks w wielkim mieście dostępne są w serwisie HBO GO: hbogo.pl/seriale/seks-w-wielkim-miescie.

Serial HBO Seks w wielkim mieście – wybrane momenty:

20 faktów o serialu HBO Seks w wielkim mieście

 1. Wszystkie koktajle w serialu były bezalkoholowe.
 2. Sarah Jessica Parker zastrzegła w swoim kontrakcie brak nagich scen. Była jedyną z czterech głównych aktorek serialu, która na to nalegała.
 3. Aby zagrać rudowłosą Mirandę, Cynthia Nixon musiała pożegnać swoje naturalne blond włosy i przefarbować je na czerwono.
 4. Sarah czuła się niekomfortowo z wieloma scenami w serialu i rozważała odejście po nakręceniu pilotowego odcinka.
 5. Grając Carrie, Parker musiała chodzić 18 godzin dziennie w szpilkach.
 6. SJP zatrzymała 70% ubrań, które nosiła w serialu.
 7. Alec Baldwin miał grać rolę Matthew McConaughey’a.
 8. Sezon 5. został skrócony do 8 odcinków z powodu ciąży JS Parker.
 9. Natasha (Bridget Moynahan), żona Mr Biga, zawsze ubiera się na biało.
 10. Intercyza przedmałżeńska, którą na prośbę Bunny Charlotte podpisuje przed ślubem, została przygotowana przez prawdziwego prawnika. Nawet dla serialowych par ostrożności nigdy za wiele.
 11. Mimo że serial zakończył się w 2004 roku, w Nowym Jorku nadal organizowane są autobusowe wycieczki turystyczne szlakiem bohaterek z serialu Seks w wielkim mieście. Atrakcja ta jest wciąż na tyle popularna, że oferowana jest aż 7 dni w tygodniu i na swojej trasie ma takie przystanki jak: Magnolia Bakery, Bleeker Street oraz przed budynkiem, w którym mieszkała Carrie.
 12. Apartament, w którym mieszkała serialowa Carrie w 2012 roku został sprzedany za 9,65 mln dolarów.
 13. Osławiona tiulowa spódnica tutu noszona przez SJP była jej pomysłem – Sarah znalazła ją w przebieralni. Dzisiaj ta kreacja wisi oprawiona w ramy w gabinecie Michaela Patricka Kinga.
 14. Kim Cattrall dwa razy odrzuciła propozycję zagrania Samanthy. Do zmiany decyzji przekonał ją w końcu chłopak Darrena Stara, twórcy serialu.
 15. Żaden z adresów domowych głównych bohaterek nie istnieje tak naprawdę w Nowym Jorku.Wszystkie zostały wymyślone: 245 East 73rd Street, gdzie mieszkała Carrie, 300 Gansevoort Street – adres Samanthy, 700 Park Avenue – miejsce zamieszkania Charlotte oraz 331 West 78th Street – Mirandy.
 1. Wiele dzieł sztuki w mieszkaniu serialowego Aleksandra Petrovsky’iego naprawdę należy do Mikhaila Baryshnikova – aktora, który odtwarzał tę rolę.
 2. Pierwszy pies, który grał Pete’a, tak bardzo bał się Johna Corbetta (serialowego Aidana), że producenci zmuszeni byli poszukać dla niego zastępstwa.
 3. Żadna z czterech głównych postaci nigdy nie wystąpiła dwa razy w tym samym stroju. Wyjątkiem był ostatni odcinek wieńczący wszystkie sezony, w którym Carrie włożyła futro z pierwszego sezonu.
 4. W trakcie wszystkich sezonów Carrie zadaje 92 pytania w felietonach w swojej kolumnie w New York Star.
 5. Zdjęcia do finałowego odcinka ostatniego sezonu zakończyły się 4 dni przed jego emisją.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

the boys

The Boys – samozwańczy obrońcy sprawiedliwości

Serial The Boys na całym świecie bije rekordy popularności wśród fanów produkcji superbohaterskich. Nie jest …