nowe życie
“Nowe życie” to ciekawy serial medyczny, który podejmuje również aktualne problemy społeczne | fot.: Canal +

TOP 6 najlepszych seriali medycznych

W tym przypadku tajemnice lekarskie nie obowiązują. Seriale medyczne dają możliwość przyjrzenia się z bliska temu, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów i sal operacyjnych. Pokazują lekarzy nie tylko jako nieomylnych ekspertów w swoim fachu, ale też ludzi pełnych wad i rozterek, którzy mają swoje problemy. Pewnie dlatego, od ponad 70 lat seriale medyczne tak skutecznie przyciągają uwagę widzów. Przyjmuje się, że pierwszym serialem medycznym był ośmioodcinkowy “City Hospital” z 1951 r. Z którymi innymi, późniejszymi produkcjami warto się zapoznać? Zapraszamy na krótkie zestawienie najlepszych seriali medycznych w Canal+ online.

Będzie bolało

Książka “Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza” Adama Kaya to brytyjski bestseller, który sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Na jego podstawie powstał serial z Benem Whishawem w roli głównej. Whishaw wciela się w nim w rolę… Adama Kaya, czyli młodego ginekologa, który zderza się z realiami pracy w szpitalu. Swoje doświadczenia w przezabawny sposób opisuje w dzienniku.

Mimo, iż miejscem akcji “Będzie bolało” jest placówka medyczna w Londynie, każdy odcinek mógłby być ilustracją do artykułów o problemach służby zdrowia z całego świata. Wystarczy wspomnieć o niedofinansowaniu czy zbyt małej liczbie personelu. Do tego dochodzą problemy osobiste medyków, których źródłem jest praca: chroniczne przemęczenie ciągnącymi się po kilkanaście/kilkadziesiąt godzin dyżurami, walka o miejsce w szpitalnej hierarchii, przenoszenie problemów pacjentów do domu.

W roli Boga

Troje członków komisji ds. transplantacji i tylko godzina na podjęcie decyzji, któremu z trójki pacjentów przeszczepić serce, a tym samym uratować życie. Tysiąc myśli na sekundę, walka między własnym interesem, a dobrem pacjenta. A to nie wszystko. Siedem lat później przyjdzie im się zmierzyć z konsekwencjami swojej decyzji. “W roli Boga” to thriller, który trzyma w napięciu.

Szpital New Amsterdam

Serial, którego głównym bohaterem jest dr Max Goodwin, czyli dyrektor najstarszego szpitala w USA, doczekał się już pięciu sezonów. Widzowie chętnie śledzą jego walkę o lepsze jutro dla pacjentów, ale też prywatne perypetie. Podobnie, jak losy innych pracowników szpitala. Gatunkowo “Szpital New Amsterdam” to serial obyczajowy i dramat noszący znamiona melodramatu. Chociaż krytycy zarzucają mu, że powiela schematy z innych seriali medycznych, dla widzów jego mocną stroną są realistyczne, dobrze napisane postaci, które świetnie ze sobą współgrają. I jeszcze można się rozmarzyć na myśl o tym, jak byłoby wspaniale, gdyby dyrektorzy szpitali naprawdę byli idealistami, jak Goodwin.

Z pamiętnika położnej

Serial o grupie londyńskich położnych zadebiutował na ekranach w połowie stycznia 2012 r. Od tego czasu doczekał się 10 sezonów. Fabuła “Z pamiętnika położnej” zaczyna się wiosną 1957 roku, gdy młoda Jenny Lee przybywa do Londynu. Tam, w ubogiej dzielnicy we wschodniej części miasta, rozpoczyna pracę. Szpital House Nonnatus prowadzony jest przez zakonnice i składa się z zaledwie kilku łóżek. Razem z Jenny, która sama musi przyzwyczaić się do życia w skromnych i trudnych warunkach, odwiedzamy więc pacjentki w ich domach, mieszkaniach, na ulicach.

Serial oparty jest o wspomnienia położnej Jennifer Worth. Nadaje mu to niezwykłego kolorytu. Oglądając go, trudno uwierzyć, że w połowie ubiegłego wieku tak wyglądało życie ludzi w jednym z obecnie największych i najnowocześniejszych miast Europy.

Nowe życie

Zanim Bashir Hamed będzie mógł dawać drugie życie pacjentom, musi powalczyć o swoją drugą szansę. Hamed uciekając przed wojną w Syrii trafił do Toronto w Kanadzie. Tam chce kontynuować pracę jako chirurg, ale piętrzące się formalności coraz wyższym murem oddzielają go od realizacji tego marzenia. Gdy wreszcie udaje mu się dostać pracę w szpitalu, praktykę zaczyna od oddziału ratunkowego. Poza tym, oprócz nowego życia zawodowego, musi też uporać się ze wspomnieniami z życia osobistego.

“Nowe życie” to ciekawy serial medyczny, który podejmuje również aktualne problemy społeczne.

Sortownia

Nowy serial będzie miał premierę w 2023 r. Będzie to pierwsza koprodukcja CANAL+ Polska i Polsatu. “Sortownia” będzie miała osiem odcinków podczas których z bliska przyjrzymy się pracy lekarza z oddziału ratunkowego stołecznego szpitala. Pracy ekstremalnie trudnej, wymagającej poświęcenia, gdzie walka z czasem jest chlebem powszednim. Skąd tytułowa “Sortownia”? Od kodów: czerwonego, żółtego i zielonego, którymi oznaczani są pacjenci przyjmowani na oddział w zależności od stopnia zagrożenia ich życia.

Artykuł sponsorowany