Protest handlowców w Warszawie
Handlowcy wzywają Ministra Morawieckiego do roli mediatora | fot.: Fotolia

100 mln zł strat dla państwa jako efekt działania władz Warszawy – handlowcy wzywają Ministra Morawieckiego do roli mediatora

Polscy przedsiębiorcy zatrudnieni w handlu wzywają w Liście otwartym Ministra Rozwoju – Mateusza Morawieckiego do wystąpienia w roli mediatora i stanowczą reakcję w sporze z władzami Rady miasta Warszawy. Handlowcy protestują przeciw decyzjom Rady Miasta dotyczącym odbieraniu i ograniczaniu koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych w Warszawie.

Jednocześnie informują o skierowaniu pozwu zbiorowego o odszkodowanie w wysokości 60-70 mln zł od miasta i wskazują na ”straty dla państwa przekraczające 100 mln zł na skutek zmiany w prawie miejscowym w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych oraz usytuowania punktów sprzedaży alkoholu w Warszawie”.

W liście otwartym do Wicepremiera i Ministra Rozwoju handlowcy zwracają uwagę na konsekwencje działań Rady Miasta:

Likwidację blisko 100 placówek handlowych, skutkujące stratami w wysokości 60-70 mln zł, pozbawienie zatrudnienia 1000 pracowników, dotychczas zatrudnionych w warszawskich sklepach, sprzedających alkohol, brak i uszczuplenie budżetu o 10 mln zł w formie dotychczasowych składek ZUS od zwolnionych pracowników, uszczuplenie budżetu państwa o 80 mln zł w 2016 roku z tytułu niezapłaconego podatku VAT od zlikwidowanych sklepów (już 36 mln zł nie zostało zapłacone).

Warszawscy handlowcy skupieni w ramach sieci sklepów TOP Market, Społem, Minuta8, Delica (PGS) piszą – W efekcie subiektywnych decyzji Rady Miasta st. Warszawy, pracę straci ponad 1000 osób a obciążenia dla budżetu państwa mogą sięgnąć – według naszych wyliczeń – ponad 100 mln zł, co na pewno nie pomoże obecnemu rządowi w realizacji sztandarowego projektu pozyskania 3,5 – 4 mld zł do budżetu Państwa i zapowiadają protest w stolicy 03 marca br. kilku- tysięczny duży protest i demonstrację przez siedzibą Rady Miasta w Pałacu Kultury i Nauki.

@Business News/ biuro prasowe

Sprawdź także

handel nft

Zaledy i wady NFT – czy warto korzystać z tej technologii?

O technologii NFT zrobiło się niezwykle głośno w czasach pandemii koronawirusa, gdy kryptowaluty w końcu …