Dlaczego róża nie kwitnie

Jeśli róża nie kwitnie, sprawdźmy dokładnie kondycję krzewu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Brak kwiatów na krzewie róży spowodowany może być wieloma czynnikami i ciężko jest odpowiedzieć wprost na to pytanie nie widząc rośliny na żywo. Jednak można zaobserwować inne objawy na krzewie, które pomogą określić co może być przyczyną.

Możliwe przyczyny braku kwiatów

Brak kwiatów na róży spowodować mogą dwa czynniki. Pierwszy dotyczy warunków środowiska oraz samej rośliny, drugi to możliwość zaatakowania przez różne patogeny.

Sprawdźmy gdzie róża rośnie?

Czekamy na piękny kwiat taki jak na załączonym do sadzonki obrazku, a kolejny rok mija bez efektu i urodzaju. Czy w takim razie należy różę wyciąć? A może wystarczy jednak przesadzić. Zawsze przed zasadzeniem bądź przesadzeniem warto sprawdzić takie rzeczy jak:

  • stanowisko – dla róży musi być słoneczne, tylko róże wielkokwiatowe pnące oraz parkowe mogą rosnąć w lekkim półcieniu i to też trzeba sprawdzać wymagania dla danej odmiany;
  • glebę – róże preferują półprzepuszczalną, lekką i żyzną, nie może być ani zbita, ani piaszczysta;
  • nawożenie – musi być dostosowane do odmiany, róże wielkokwiatowe czy rosnące wysoko są bardziej żarłoczne od niskich i drobnokwiatowych;
  • podlewanie – jest też koniecznym zabiegiem w czasie suszy;
  • sadzonka – jej wiek i odmiana róży także mają wpływ na to czy zakwitnie w rok po posadzeniu.

Brak kwiatów to też oznaka choroby

Jeśli róża nie kwitnie, sprawdźmy dokładnie kondycję krzewu. Szczególnie odgarnijmy ziemię na głębokość kilku cm wokół korzenia aby się przekonać czy nie ma tam pędraków, opuchlaków, larw drutowców czy innych podejrzanych, nie przypominających dżdżownice.

Wygląd korzeni dużo powie

Guzy na korzeniach to oznaka, że nasz krzew został zaatakowany przez nicienie. Zewnętrzne objawy występowania tych szkodników to usychanie liści podczas suszy czy odbarwione plamy na tkankach. Dlatego jeśli sadzimy jakiekolwiek krzewy ozdobne sprawdźmy wcześniej korzenie – widoczne oznaki choroby kwalifikują sadzonkę do zniszczenia.

Jak sobie radzić z nicieniami na róży

Kutikula, jaka pokrywa ciało nicienia, jest zbudowana z białek, które neutralizują większość substancji chemicznych. Jednak walka z nimi nie jest skazana na porażkę. Świetnie sobie z nimi radzą takie rośliny jak aksamitka wzniesiona, nagietek czy kosmosy. Dlatego warto je sadzić na rabatkach i w pobliżu krzewów róż. Także jeśli zakładamy ogród na ugorze warto pierwszy rok poświęcić na uprawę czosnku i wspomnianych wcześniej kwiatów.

Do szkodników róż można zaliczyć jeszcze pędraki, drutowce, mszyce, które też potrafią zrobić spustoszenie wśród krzewów. Także choroby, popularne szczególnie w latach deszczowych, jak mączniak rzekomy i prawdziwy mają wpływ na słabe kwitnienie róży.

Źródła:

  1. http://www.4zmysly.pl/roze-jak-dbac-o-te-piekne-kwiaty – Róże – jak dbać o te piękne kwiaty? – [stan z 2018.11.15].
  2. http://www.nerwice.com/floroterapia-pomaga-w-nerwicy – Floroterapia pomaga w nerwicy – [stan z 2018.11.10].

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kokedama

Lasy w słoikach i kokedamy – prawdziwy boom na atrakcyjne, roślinne ozdoby

Zieleń w domu to nie moda, lecz potrzeba. O prozdrowotnych walorach domowej zieleni nikogo nie …