Kreatywne techniki nauki języków obcych

Sposoby na kreatywną naukę języków obcych najlepiej wprowadzić do swojego codziennego planu dnia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Osoba kreatywna potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i wyszukać rozwiązania, które uproszczą w dużej mierze wykonanie zadania. Taka osoba ma zawsze bardzo dużo nowych pomysłów. Także w nauce języków obcych zostały wymyślone kreatywne sposoby na naukę języków obcych. Technik takich jest bardzo dużo, ale nie każda technika będzie pasowała dla każdego. Proces nauki języków obcych jest bardzo indywidualny i w tym wypadku bardzo wiele zależy od cech, oraz upodobań danej osoby. Sposoby na kreatywną naukę języków obcych najlepiej wprowadzić do swojego codziennego planu dnia.

Poznajcie kreatywne formy nauki języków obcych wg. Preply.com:

Zawsze dobrym sposobem na naukę jest słuchanie radia obcojęzycznego

Co istotne, w tym wypadku nie ważny jest poziom zaawansowania, bo nawet jeśli w danym momencie zupełnie nic nie zrozumiesz to czynność ta ci tak zwane osłuchanie się z językiem którego się uczysz. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się do obcych dźwięków i zaczniesz rozumieć, na początku będą to słowa, a potem całe zdania i wypowiedzi. Im częściej będziesz słuchać radia tym szybciej mózg przyzwyczai się do obco brzmiących słów. Zainteresowania nie związane zupełnie z nauką języka obcego, mogą skutecznie pomóc w jego nauce. Jak to jest możliwe? Otóż, jeśli interesujesz się na przykład historią czy geografią to szukaj stron internetowych, materiałów prasowych, książek na ten temat w języku którego się uczysz. Jest to kreatywne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Od dawien dawna bowiem wiadomo, że przyjemniej jest uczyć się rzeczy które są w kręgu naszych zainteresowań.

Ciekawym pomysłem na naukę języka obcego jest pisanie codziennego pamiętnika w tym języku

Wystarczy kilka zdań opisujących miniony dzień zapisywanych codziennie, aby w lepszym stopniu opanować język.

Dużą rolę w kreatywnych technikach nauki języka obcego odgrywa muzyka. Słuchaj ulubionych gatunków muzyki, tłumacz teksty, śpiewaj. Podobnie skutecznie można uczyć się oglądając filmy. Dobrze jeśli filmy, oprósz dźwięku będą miały także napisy w języku obcym. To kreatywna metoda nauki dla wzrokowców.

Kolejne miejsce, gdzie kreatywnych technik na naukę języków obcych jest całe mnóstwo to serwis YouTube

Korzysta z niego codziennie bardzo wiele osób uczących się języków. Dostępne są tam między innymi takie kanały jak: Study English Online, Arlena Witt, EnglishLessons4U, annalovinglanguages, Deutsche Welle, Extra auf Deutsch, oraz oczywiście wiele innych.

Sprawdzoną formą kreatywnej nauki są wszelkiego typu konwersacje, można z nich korzystać na przykład poprzez komunikator Skype. Doświadczonego native speakera z łatwością wyszukasz na nowoczesnej platformie Preply.com. Poznaj efektywne i interaktywne lekcja niemieckiego online z Preply już teraz. Poprzez rozbudowaną wyszukiwarkę można wyszukać native speakera stosując różne kryteria, na przykład takie jak miejsce przebywania, wiek, doświadczenie.

Preply - nauka języków
Poprzez rozbudowaną wyszukiwarkę można wyszukać native speakera stosując różne kryteria, na przykład takie jak miejsce przebywania, wiek, doświadczenie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mały notesik, będący zawsze pod ręką to świetny pomysł na to, aby zapamiętywać słówka. W momencie kiedy usłyszysz nowe słówko, wystarczy zapisać je do swojego notatnika. Oczywiście na samym zapisaniu nie należy poprzestawać, chociaż dla wzrokowców już samo zapisanie słowa jest formą nauki. Posiadając tego typu notesik można do niego zaglądać w każdej wolnej chwili, na przykład podczas dojazdów do pracy, czy na uczelnie.

Naucz się myśleć w języku obcym

Na przykład przygotowując sobie posiłek zadawaj sobie w myślach pytania i na nie odpowiadaj. Jeśli spotkasz się w życiu codziennym z nietypowym dla siebie słowem, lub wyrażeniem to zapisz je sobie. Powróć do tego w czasie wolnym, spróbuj przetłumaczyć, zrozumieć.

Lubisz dowcipy? Poszukaj stron z dowcipami w obcym języku i je samodzielnie przetłumacz

Gwarantowana dawka humoru i przy okazji nauka. Jedną z najbardziej kreatywnych form uczenia są podróże. Jak wiadomo powszechnie, podróże kształcą. Jeśli chodzi o naukę języków to kształcą w bardzo dużym zakresie, bowiem „na żywo” ma się kontakt z danym językiem. Można, też sytuacje codzienne podczas podróży takie jak zakupy w sklepie potraktować jako mały sprawdzian swoich umiejętności językowych. Poza tym, jest to doskonały sposób na bezpośredni kontakt z językiem. Z podróżami wiąże się poznawanie kultury danego kraju, zwyczajów tam panujących. Jest to naturalny sposób na poznawanie języka i dowiadywanie się o nim ciekawostek.

Techniką którą szczególnie upodobały sobie młode osoby jest korzystanie z różnego typu aplikacji na telefon, bądź tablet

Z tego typu aplikacji można korzystać w każdej wolnej chwili. Wreszcie sposób, na naukę dla osób lubiących gry. Zamiast z polską wersją językową wybierz grę w języku którego się uczysz. Lubisz zakupy w sieci? Ucząc się języków spróbuj zakupów poprzez zagraniczne aukcje i portale ogłoszeniowe. Już samo wyszukania interesującej rzeczy będzie nauką.

Znaną od dawna skuteczną formą nauki jest pisanie ściąg

Nie koniecznie wykorzystywane, spełnia swoją rolę, ponieważ podczas ich opracowywania musisz zawrzeć pewien zakres wiedzy w prostej formie. Umiejętność pisania ściąg jest sposobem na zapamiętywanie.

Jeśli lubisz gotować, poszukaj przepisów w obcym języku, umiejętności kulinarne możesz połączyć z językowymi, a przy okazji ugotować potrawy regionalne z kraju którego języka się uczysz.

Kreatywnych sposobów na naukę języków jest o wiele więcej

Podstawową zasadą jest to, aby nauka sprawiała przyjemność i odbywała się tak trochę przy okazji wykonywania innych czynności. W osiągnięciu sukcesu pomoże systematyczność i odpowiednia motywacja do nauki. Co do technik kreatywnych to każdy we własnym zakresie powinien sobie stworzyć ich listę.

Poznajcie Preply: https://www.youtube.com/watch?v=hOzEKQRbLHk

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Nauka języków obcych

7 sposobów na skuteczną naukę języków obcych

Zakuwanie słówek, nudne ćwiczenia gramatyczne, słuchanie mało interesujących dialogów… A jak wyglądały Twoje lekcje języka …