globus słowniki do języków obcych
O ile w przypadku języka angielskiego, który współistnieje w naszej rzeczywistości niemal na co dzień, wyjazd do kraju anglojęzycznego nie będzie takim szokiem, o tyle już w przypadku chińskiego czy włoskiego będzie inaczej | fot.: materiały prasowe

Jak pomóc sobie w nauce języka obcego?

Doskonały nauczyciel, najlepsze kursy i samozaparcie nie zawsze wystarczą, by poznać język obcy. Czasem trzeba sobie pomóc, stosując proste triki, wśród których wiele jest w zasięgu ręki. Brak predyspozycji do nauki języków obcych jest jedynie połową trudności, jakie może napotkać każdy, kto chce swobodnie komunikować się w języku innym niż ojczysty. Długotrwała nauka języka może zniechęcać i po czasie przestawać przynosić efekty, jak sobie z tym radzić?

Skok na głęboką wodę

O ile w przypadku języka angielskiego, który współistnieje w naszej rzeczywistości niemal na co dzień, wyjazd do kraju anglojęzycznego nie będzie takim szokiem, o tyle już w przypadku chińskiego czy włoskiego będzie inaczej. Wybranie się choćby na weekend do Mediolanu, spędzenie jednego popołudnia ze studentami z Chin – to na tyle duży skok dla osoby, która na co dzień nie spotyka się z konkretnym językiem obcym, że na pewno przyniesie w początkowym okresie nauki spore efekty.

Pamięć wzrokowa

Niektórym bardzo pomaga ciągłe spotykanie się ze słowami, które są dla nich w danym języku najpotrzebniejsze. Powinny to być przede wszystkim często używane czasowniki, zaimki osobowe oraz słowa, które pozwolą tworzyć pytania (komu? gdzie? kto? jak?). Samodzielne napisanie tych słów i umieszczenie ich w miejscach, gdzie zwykle napotykają one na nasz wzrok, może pomóc. Jeśli codziennie patrząc rano i wieczorem w lustro zobaczymy czasownik, którego nie możemy zapamiętać, wkrótce nie tylko go zapamiętamy, ale również zaczniemy używać go, tworząc w myślach zdania.

Otoczenie językowe

Nowy znajomy? Nowa książka? Serial na Netflix? A może wybrać w tym wszystkim obcojęzyczne wersje? To nic, że na początku nie będzie łatwo czegokolwiek zrozumieć. To nic, że pierwsze dwie strony książki zajmą trzy godziny, grunt, by mieć kontakt z językiem w sytuacji, kiedy na co dzień mieszkamy w Polsce.

Wyzbycie się lęków w mówieniu

Znamy angielski i na ulicy zaczepia nas ktoś, o kim wiemy, że jest Włochem, a mimo to mówi po angielsku. Oczywiście, że łatwiej będzie wskazać mu miejsce, posługując się angielskim, ale po co? Znacznie lepiej będzie podjąć próbę komunikowania się po włosku!

Kurs językowy w profesjonalnej placówce

Poza koniecznością stykania się z językiem na co dzień, warto podjąć naukę w zlokalizowanej przy uniwersytecie jednostce dydaktycznej, która specjalizuje się w nauce języków. I tak np. Studium Językowe UAM Poznań, które prowadzi zajęcia dla pracowników i doktorantów uniwersytetu, organizuje też kursy językowe, które prowadzą najlepsi uniwersyteccy lektorzy. Prestiż placówki plus doskonały poziom nauczania sprawi, że poczujemy się zobligowani, by na kolejnych zajęciach pojawić się lepiej przygotowanymi. W trakcie kursów wykorzystywana jest metoda komunikatywna – duży nacisk kładzie się na konwersację, oczywiście przy jednoczesnym uwzględnieniu istotnych struktur leksykalnych i gramatycznych. Pozwala to przełamać barierę językową i swobodnie porozumiewać się w różnych sytuacjach życia codziennego i zawodowego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziecko uczące się przy tablecie

Nauka języka angielskiego dla dzieci – co da najlepsze rezultaty

Znajomość języka angielskiego to absolutna podstawa, aby móc realizować swoje marzenia – zwiedzać świat, dokształcać się, podróżować, …