Most Karola, Praga
W Pradze można przejść się słynnym mostem Karola, zobaczyć Hradczany wraz z zamkiem i zabytkową katedrą, zajrzeć na Złotą Uliczkę czy zobaczyć panoramę miasta ze wzgórz Petrin i Wyszehrad | fot.: Fotolia

Praga i Budapeszt na weekend

Naprawdę nie trzeba wydawać wielu pieniędzy na krótki wyjazd i zmianę otoczenia. City break można spędzić w jednej z tańszych europejskich stolic, której atrakcje niezmiennie zachwycają turystów, i to nie tylko tych z Europy. Oto kilka wskazówek, jak spędzić miły i budżetowy weekend w Pradze lub Budapeszcie.

Podstawowe koszty

Dojazd do Pragi nie wymaga ani zbyt wiele czasu, ani wielkich pieniędzy. Do wyboru są: podróż własnym autem, busy, pociąg lub też samolot. Bilet podróżniczy, w zależności od odległości punktu startowego, może kosztować nas już od kilkunastu złotych w jedną stronę. Identycznie jest w przypadku Budapesztu. Wybierając się jednak samochodem, warto pamiętać, że do stolicy Węgier jedzie się przez dość górzyste tereny Słowacji.

W obydwu stolicach możemy także znaleźć stosunkowo tanie miejsca noclegowe – już od kilkudziesięciu złotych za noc, można znaleźć dla siebie przytulny hostel, albo (w okresie wakacyjnym) łóżko w akademiku. Szeroka oferta pozwala na wybór między hotelami, apartamentami czy tańszymi mieszkaniami.

Atrakcje

W Pradze można przejść się słynnym mostem Karola, zobaczyć  Hradczany wraz z zamkiem i zabytkową katedrą, zajrzeć na Złotą Uliczkę czy zobaczyć panoramę miasta ze wzgórz Petrin i Wyszehrad. Warto też zobaczyć zabytkowy ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym czy przejść się uliczkami żydowskiej dzielnicy Josefov. Dla miłośników sztuki też znajdzie się wiele okazji do jej podziwiania, szczególnie ciekawe wydawać się może muzeum Alfonsa Muchy czy muzeum Franza Kafki.

Nie inaczej jest w przypadku Budapesztu, w którym co krok napotkać można piękne, monumentalne budowle. Do zobaczenia jest na pewno robiący wrażenie budynek Parlamentu, Bazylika Św. Stefana, Opera czy budynek Starej Synagogi. Przyjemny będzie także spacer po Moście Łańcuchowym, Wzgórzach Zamkowych czy też wyprawa na górę Gellerta, stąd podziwiać można panoramę miasta. Ciekawym miejscem, choć nieco oddalonym od centrum, jest Plac Wolności i sąsiadujący z nim kompleks zamkowy z pięknym parkiem.

Budapeszt
Stolica Węgier to z pewnością jedna z najbardziej malowniczych metropolii Europy. | fot.: Fotolia

Te atrakcje to tylko kilka z możliwości spędzania wolnego czasu w tych dwóch europejskich stolicach. Specyfika dużych miast powoduje, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie.

Kulinaria

Nie ma udanej podróży bez smakowania lokalnych specjałów. Będąc w Pradze, nie sposób nie spróbować smażonego sera, pysznych żeberek, mięsa z kaczki czy różnych rodzajów knedliczków. Do tego oczywiście obowiązkowe będzie piwo, które w Pradze jest po prostu wyśmienite i niezwykle różnorodne. Jego popularność sprawia też, że za zimne piwo nie zapłacimy zbyt wiele koron.

Zaczynając swój pobyt w Budapeszcie, warto wybrać się na langosze, które są rodzajem placka ze śmietaną i serem. Na obiad z pewnością idealnym lokalnym daniem będzie gulasz czy też zupa węgierska. Smakowite są różnego rodzaju kiełbasy węgierskie, które można nawet zabrać  ze sobą w podróż powrotną. Węgry to kraj, gdzie popija się wyśmienite wino, dlatego za lampkę tego trunku, na przykład do obiadu, zapłacimy naprawdę niewielką kwotę.

KFE

Sprawdź także

Twierdza Srebrna Góra

Najciekawsze polskie twierdze

W Polsce jest pełno zamków, twierdz i fortyfikacji – większość z nich jest zachowana w …