Praga
Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO | fot.: materiał partnera

Zwiedzanie czeskiej Pragi – co warto zobaczyć?

Praga jest największym czeskim miastem i stolica państwa, a dla turystów najbardziej atrakcyjnym i najpopularniejszym miejscem do odwiedzin. Od niemal 30 lat, stare miasto w Pradze jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Pradze?

Czeska Praga położona jest nad Wełtawą, która jest najdłuższą czeską rzeką i powodem, dla którego miasto słynie z wielu mostów. Najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawany z nich to Most Karola, który stał się symbolem Pragi. Ten kamienny, zabytkowy most łączący dwie strony miasta, został zbudowany w XIV wieku, ma długość ponad 500 metrów i jest szeroki na prawie 10 metrów.

Po obu stronach mostu znajdują się wieże, jedna z nich jest również punktem widokowym. Dawniej odbywały się tam koronacje, turnieje i bitwy rycerskie. Sprawne przejście przez Most Karola jest nie lada wyzwaniem – nie tylko z powodu tłumu turystów o każdej porze roku. Na całej długości mostu znajduje się ok. 30 figur i posągów świętych (dotknięcie jednej z nich, pierwszej, która tam powstała i przedstawia Świętego Jana Nepomucena,  podobno przynosi szczęście), a na każdym kroku można spotkać sprzedawcę pamiątek lub ulicznego grajka. Ta monumentalna budowla nie jest jednak jedyną atrakcją czeskiego miasta.

Most Karola, Praga
Czeska Praga położona jest nad Wełtawą, która jest najdłuższą czeską rzeką i powodem, dla którego miasto słynie z wielu mostów. Najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawany z nich to Most Karola | fot.: stock.adobe.com

Po jednej stronie mostu znajduje się historyczne, pięknie zachowane stare miasto z rynkiem staromiejskim pośrodku. W centrum są dwa ratusze – staromiejski, z imponującym zegarem astronomicznym na jednej ze ścian i nowomiejski. W rynku jest mnóstwo zabytkowych kościołów i kamienic oraz jeszcze więcej wąskich uliczek, w których warto się zgubić. Między starym miastem a mostem znajduje się wzgórze Wyszehrad z zamkiem, który był jedną z siedzib czeskich władców. Nieco dalej od ścisłego centrum można znaleźć urokliwy park Grebovka, ze sztuczną grotą i wieloma fontannami oraz doskonałym widokiem na całe miasto. Znajdują się tutaj plantacje winogron i winnice, w których powstaje czeski, musujący napój winny – Burčák.

Po przeciwnej stronie rzeki stoi Zamek na Hradczanach, będący dawniej główną siedzibą królów – jest budową zapisaną w księdze rekordów Guinnesa, jako największy kompleks zamkowy na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Dookoła zamku można podziwiać ogrody królewskie oraz pałac letni. Do zamku prowadzi Złota Uliczka, pełna małych, kolorowych domków połączonych z murami zamku, które prawdopodobnie należały kiedyś do złotników, a obecnie są miejscem, gdzie można obejrzeć wystawę rękodzieła i kupić pamiątkę. Tuż obok zamku można podziwiać kompleks budynków sakralnych. 

złota uliczka
Złota Uliczka dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników | fot.: stock.adobe.com

W Pradze można odwiedzić również muzeum piwa, muzeum zabawek lub muzeum maszyn erotycznych. Na obrzeżach miasta znajduje się z kolei jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych na świecie – ma powierzchnię 45 hektarów i możemy w nim spotkać ok. 680 gatunków zwierząt z całego świata.

praga ogród zoologiczny
Praskie Zoo dzięki wyjątkowej lokalizacji należy do najpiękniejszych ogrodów zoologicznych świata | fot.: stock.adobe.com

Z czego słynie Praga?

Praga jest znana przede wszystkim z ogromnej ilości zabytkowych budowli, gościnności i smacznej kuchni. Będąc w Pradze, pomiędzy zwiedzaniem kolejnych zabytków trzeba koniecznie spróbować czeskich przysmaków. Każdy turysta, by poznać smak czeskiej kuchni, obowiązkowo powinien skosztować smażonego sera, czeskich knedlików z gulaszem oraz rozgrzewającej zupy czosnkowej. Na deser warto skusić się na horicke trubicky, czyli rurki waflowe posmarowane masłem i miodem, oraz obsypane cukrem, cynamonem i orzeszkami. Te tradycyjne powinny być produkowane ręcznie. Nie sposób zapomnieć o czeskim piwie, z którego produkcji słyną Czesi. Dla fanów mocniejszych alkoholi jest ziołowy likier – Becherovka

Praga ma naprawdę wiele do zaoferowania, a poznanie jej wszystkich zakamarków wymaga sporej ilości wolnego czasu i sprawnych nóg. Odpoczywając od zwiedzania miasta i jego zabytków, warto skorzystać z rejsu po Wełtawie, zwłaszcza wieczorem – to atrakcja, która pozwoli zobaczyć i poznać miasto od zupełnie innej strony. Wracając z Pragi, warto przywieźć ze sobą kultową czekoladę Studentską lub czeską porcelanę i kryształy. Fanom sztuki z pewnością przypadną do gustu reprodukcje prac Alfonsa Muchy – czeskiego malarza i ilustratora. Dzieciom – gadżety z kultowym czeskim Krecikiem.

AMU

Sprawdź także

Imprezowe miasta Europy

Nie tylko Ibiza, czyli top 5 imprezowych miast w Europie

Głośna muzyka, roztańczony tłum, który bawi się do rana – takie atrakcje zapewnia wiele miast …