złote obrączki rozwód
Większość przyczyn stwierdzania nieważności małżeństwa ma związek z brakiem pełnej świadomości sakramentu | fot.: materiał partnera

Czy impotencja może być powodem do unieważnienia małżeństwa?

Wbrew temu, co powtarzają osoby spoza Kościoła Katolickiego, nie istnieje coś takiego jak rozwód kościelny. Są jednak wyjątkowe przypadki, w których można stwierdzić nieważność zawartego sakramentu.

Jakie są najczęstsze przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Większość przyczyn stwierdzania nieważności małżeństwa ma związek z brakiem pełnej świadomości sakramentu. Wśród tego typu przyczyn wymienia się chociażby podstęp, zawieranie małżeństwa pod warunkiem lub przymusem, czy poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, mający swoje korzenie w niewystarczającej dojrzałości do zawarcia sakramentu. Zdecydowanie częstszym problemem jest wykluczenie przez jednego z małżonków istotnych elementów małżeństwa, w tym szczególnie posiadania i wychowywania potomstwa.  Powiązana przyczyna uznania nieważności małżeństwa to brak możliwości jego konsumpcji, czyli podjęcia współżycia.

Niemoc płciowa a niepłodność

Wbrew pozorom osoba bezpłodna, mimo iż nie jest w stanie powołać na świat potomka, ze względu na możliwość prowadzenia pożycia z małżonkiem, może wejść w sakrament małżeństwa, pod warunkiem, że uprzednio powiadomi drugą stronę. Brak takiej informacji może stać się przyczynkiem do unieważnienia małżeństwa. Bardziej skomplikowana okazuje się kwestia niemocy płciowej – gdy jest ona pewna, staje się podstawą do zakazu zawarcia związku małżeńskiego bez uzyskania odpowiedniej zgody lub do unieważnienia go, jeśli zostało uprzednio zawarte. Czy oznacza to, że osoby dotknięte impotencją lub innymi typami niemocy płciowej są skazane na życie w samotności? Nic bardziej mylnego – jeśli problemem stojącym na Twojej drodze do małżeńskiego spełnienia jest właśnie niemoc płciowa, masz prawo skorzystać z odpowiedniej pomocy (w tym także dokonań współczesnej medycyny), by się z nią uporać – Kościół Katolicki nie zabrania takich czynności, pod warunkiem, że skorzystasz z metod wspomagających płodność i współżycie, nie zaś z metod syntetycznych, takich jak sztuczne zapłodnienie.

Jak poradzić sobie z niemocą płciową?

Jest naprawdę wiele rodzajów niemocy płciowej – zarówno tej dotyczącej kobiet, jak i mężczyzn. W zależności od typu niemocy, należy sięgnąć po adekwatne metody radzenia sobie z problemem. Częstym powodem niemocy płciowej, szczególnie u kobiet (ale nie tylko) są traumy, problemy psychiczne oraz nerwice. W tych sytuacjach warto sięgnąć po pomoc terapeuty i zaufanego spowiednika. W przypadku obu płci tego rodzaju dolegliwości są niejednokrotnie związane również z nadmiarem stresu, dlatego warto zadbać o to, by mąż i żona mieli trochę czasu na jakościowy wypoczynek.

Co jednak w sytuacjach, gdy przyczyna niemocy płciowej jest zakorzeniona głębiej i psychologiczne metody nie pomagają? Może się okazać, że konieczne będzie wtedy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, dzięki któremu pożycie stanie się możliwe. Chyba najczęstszą przyczyną niemocy płciowej jest jednak męska impotencja. Występuje ona z naprawdę wielu powodów, jednak gdy zawiedzie zmiana stylu życiu czy porada lekarska, warto wesprzeć się odpowiednim środkiem, czyli viagrą. Viagra oraz inne środki na potencję są dozwolone przez Kościół Katolicki jako metoda bezpieczna i pozwalająca uporać się z przeszkodą w małżeństwie.

Materiał partnera

Sprawdź także

Breadcrumbing

Breadcrumbing – zawsze na głodzie

Breadcrumbing – od angielskich słów “bread crumbs”, oznacza po prostu “okruchy chleba”. I jest odniesieniem …