mężczyzna w domu z kartą kredytową i smartfonem
Czy samo posiadanie karty kredytowej może mieć jakikolwiek wpływ na zdolność kredytową? Jak najbardziej, jednakże nie zawsze będą to negatywne skutki | fot.: materiał partnera

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową

Czy korzystanie z karty kredytowej może wpłynąć na zdolność kredytową? Czy samo jej posiadanie negatywnie wpłynie na finalną decyzję banku w sprawie przyznania kredytu? Zobacz odpowiedzi na wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Nasz artykuł poruszy temat karty kredytowej i towarzyszącej jej zdolności kredytowej. Wyjaśnimy, czy samo jej posiadanie może oddziaływać na decyzję o przyznaniu dodatkowego finansowania od banku. Jeżeli jesteś przed procesem starania się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy, koniecznie zapoznaj się z poniższą treścią.

Każdy kredyt wpływa na twoją zdolność

Wiele osób korzysta z takiej formy finansowania codziennych i bieżących wydatków. Samo jej posiadanie pozwala na większą swobodę w podejmowaniu decyzji zakupowych. Zauważmy też, że karta kredytowa jest powszechnie dostępna, a jej otrzymanie w Santander Consumer Bank – banku od kredytów, wymaga minimalnych formalności – najczęściej odbywa się na podstawie oświadczenia o zarobkach lub sprawdzeniu historii wpływów wynagrodzenia na konto bankowe.

Karta kredytowa nie jest jednak workiem bez dna – klient banku otrzymuje ją na warunkach określonych w umowie. Ustalany jest jej limit oraz konieczność terminowych spłat. Czy każdorazowe przekroczenie daty spłaty wpłynie na zdolność kredytową? Jak najbardziej! W momencie przeterminowanych należności na karcie kredytowej bank naliczy opłaty dodatkowe, które są zgodne z obowiązującą tabelą, a także może przyczynić się do odrzucenia wniosku kredytowego (np. na kredyt hipoteczny) w niedalekiej przyszłości.

Zdolność kredytowa przy posiadaniu karty kredytowej – musisz to wiedzieć!

Czy samo posiadanie karty kredytowej może mieć jakikolwiek wpływ na zdolność kredytową? Jak najbardziej, jednakże nie zawsze będą to negatywne skutki. Aby dokładniej wyjaśnić, zacznijmy od podstawowej definicji.

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zobowiązań / rat kredytu, o który się staramy. Bez posiadania pozytywnej zdolności, bank może odmówić udzielenia dowolnego kredytu.

Trzeba też mieć na uwadze, że zdolność kredytowa zależy od masy czynników – wynagrodzenia kredytobiorcy, jego wykształcenia, wieku, stanu cywilnego czy obecnych zobowiązań (nawet codziennych, jak opłaty za dom). Dodatkowe kredyty i nawet ich terminowe spłacanie także wywierają mocny wpływ na tę zdolność. Stąd też karta kredytowa, która może być spłacana na bieżąco, bądź jej limit w ogóle może nie być wykorzystany, będzie powodować spadek wspomnianej zdolności. Trzeba wyobrazić sobie zdolność jako określony limit pieniędzy, które możemy „otrzymać” w ramach kredytu. Wszelkie obecne zobowiązania pomniejszają ten limit.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze karta kredytowa będzie negatywnie wpływać na twoją zdolność. Aktywne korzystanie z niej oraz terminowa spłata poprawi twoją historię kredytową, która także odgrywa istotną rolę w przyznaniu korzystnej zdolności kredytowej. Stąd jeżeli starasz się o ważny kredyt (np. hipoteczny), zapytaj doradcę Santander Consumer Bank, czy zamknięcie karty kredytowej pozytywnie wpłynie na decyzję banku.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …