Kredyt na PIT, określany również pożyczką na PIT, to produkt bankowy o charakterze sezonowym | fot.: Fotolia

Kredyt na PIT – jak i do kiedy wziąć?

Kredyt na PIT to produkt finansowy oferowany przez banki. Nie wymaga wielu formalności – wystarczy deklaracja podatkowa za poprzedni rok oraz dowód tożsamości. Maksymalna wysokość pożyczki na PIT wynosi 150 000 zł, a okres kredytowania to 120 miesięcy. Kredyt na PIT to produkt o charakterze sezonowym, o który można ubiegać się zazwyczaj do końca kwietnia.

Kredyt na PIT, określany również pożyczką na PIT, to produkt bankowy o charakterze sezonowym. Osoby posiadające deklarację podatkową z zeszłego roku potwierdzoną przez Urząd Skarbowy, mogą o niego wnioskować do końca kwietnia. Maksymalna kwota kredytu na PIT to 150 000 zł, a najdłuższy okres kredytowania wynosi 120 miesięcy. Jak wygląda wnioskowanie o pożyczkę na PIT?

Co to jest kredyt na PIT?

Ostatni dzień lutego to ostateczny termin dostarczenia pracownikom rocznej deklaracji, która pozwoli im na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Na podstawie druku PIT, bo o nim mowa, można ubiegać się o kredyt na PIT. Czym charakteryzuje się ten produkt finansowy?

Kredyt na PIT to rodzaj zobowiązania finansowego, który stanowi duże ułatwienie dla klientów. Dlaczego? Nie mają oni wówczas obowiązku wnioskowania o zaświadczenie o dochodach u pracodawcy. Pozwala im to na “zaoszczędzenie” kilku dni, podczas których pracodawca byłby zobowiązany do wystawienia zaświadczenia. Kredyt gotówkowy na PIT przez niektóre banki jest traktowany jak pożyczka na PIT.

Ważne! Otrzymanie pożyczki na PIT przez internet nie jest możliwe! Złożenie wniosku o kredyt na PIT wymaga wizyty w oddziale banku. Jeżeli jesteś zainteresowany zaciągnięciem pożyczki przez internet, warto skorzystać z ofert firm pożyczkowych prezentowanych na PozyczkaPortal.pl

Gdzie dostanę kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to produkt finansowy, który w swoich ofertach posiadają banki. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że posiadanie deklaracji podatkowych PIT-11, PIT-11A i PIT-40A nie jest jednoznaczne z otrzymaniem kredytu. Banki, które proponują klientom ten rodzaj zobowiązania finansowego, zazwyczaj nie wymagają wielu formalności.

Kredyt na PIT nie wymaga określenia celu kredytowania. Oferty banków, które proponują klientom pożyczkę na PIT znacznie się od siebie różnią. Niektóre instytucje bankowe posiadają ten produkt finansowy w wysokości 30 000 zł, a okres kredytowania wynosi wówczas 96 miesięcy. Maksymalna kwota kredytu na PIT, którą oferuje jeden z banków, to 150 000 zł. Z kolei najdłuższy okres kredytowania wynosi 120 miesięcy.

Pożyczka na PIT – do kiedy można o nią wnioskować?

Kredyt na PIT 2019 jest produktem bankowym, którego oferty są ograniczone czasowo. Jak zostało wspomniane wyżej, pracodawca ma obowiązek dostarczenia deklaracji PIT do 28 lutego. Banki, które oferują kredyt na PIT, zazwyczaj dopuszczają składanie wniosków do końca kwietnia. Niektóre instytucje bankowe jako ostateczny termin wnioskowania o pożyczkę na PIT wskazują koniec czerwca.

Ważne! Osoby wnioskujące o kredyt na PIT powinny mieć na uwadze fakt, że jest to produkt o charakterze sezonowym. Należy dokładnie zapoznać się z ofertą danego banku, który posiada interesujący nas produkt finansowy. Po upływie wyznaczonego czasu na złożenie wniosku, klienci będą zobowiązani do przedstawienia innych dokumentów potwierdzających wysokość ich wynagrodzenia:

  • zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy,
  • wyciągu bankowego potwierdzającego wpływy na konto.

Jak wziąć kredyt na PIT?

Wbrew pozorom, kredyt na PIT jest produktem bankowym, o który nie każdy może się ubiegać. Mogłoby się wydawać, że deklaracja podatkowa wystarczy instytucji bankowej do sprawdzenia zdolności kredytowej wnioskodawcy. Druk PIT pozwala bowiem analitykowi kredytowemu na sprawdzenie historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Nie każda osoba posiadająca deklarację podatkową PIT może otrzymać kredyt na PIT. Niektóre oferty instytucji bankowych nie są związane z uproszczoną procedurą. Może się okazać, iż PIT – 11 (związany z umową o pracę) będzie miał większe znaczenie niż na przykład PIT – 40A.

Deklaracja podatkowa. Jakich jeszcze dokumentów wymaga bank?

Ubiegając się o kredyt na PIT, oprócz deklaracji podatkowych, zazwyczaj należy dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty. Instytucje bankowe zwykle najbardziej przychylnie patrzą na osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, iż praca na umowę zlecenie przekreśla szansę na otrzymanie kredytu. Okazuje się, iż mała liczba banków jest przychylnie nastawiona do osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W niektórych instytucjach otrzymanie kredytu na PIT przez właścicieli firm jest praktycznie niemożliwe.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Podpisywanie dokumentów pożyczka

Pożyczka bez wychodzenia z domu – czy to możliwe?

Banki stawiają na skrupulatne dopełnianie formalności oraz dokładną weryfikację potencjalnego kredytobiorcy. Z pewnością ma to …