oszczędzanie pieniędzy
Konta oszczędnościowe to produkty bankowe, z których korzystanie ma wiele plusów | fot.: materiał partnera

Lubisz oszczędzać? Poznaj zalety konta oszczędnościowego

Jest wiele osób, które lubią oszczędzać, ale które gromadzą pieniądze do przysłowiowej skarpety. Tymczasem warto założyć konto oszczędnościowe, aby móc nie tylko odkładać środki, ale i pomnażać zyski. Poznaj jeszcze więcej zalet tego produktu bankowego.

W okresie rekordowo niskich stóp procentowych konta oszczędnościowe nie cieszą się tak dużą popularnością jak jeszcze kilka lat temu. Nie warto jednak rezygnować, ponieważ odkładanie pieniędzy w taki sposób może się nadal opłacać.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Konta oszczędnościowe to produkty bankowe, z których korzystanie ma wiele plusów.

  • Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki

Nie trzeba dysponować ogromnym kapitałem, aby móc zacząć oszczędzać i zarabiać. Odsetki naliczane są już od pierwszej złotówki. Pozwala to na rozpoczęcie oszczędzania w dowolnym momencie, a i daje znacznie większą motywację do systematycznego odkładania pieniędzy.

  • Stały dostęp do środków

Konta oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokat, dają stały dostęp do ulokowanego kapitału. Można z niego skorzystać w dowolnym momencie – bez obaw o utratę odsetek. W tym przypadku nie ma konieczności wypłacania wszystkich środków. Należy jednak pamiętać, że przelewy z takich kont wiążą się z reguły z dodatkowymi opłatami.

  • Bezpieczeństwo kapitału

Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym są bezpieczne, bo objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do kwoty 100 tys. euro w 100%. Dzięki temu nie musisz martwić się o odkładane środki, bez względu na sytuację na rynku finansowym.

  • Gwarancja zysków

Konta oszczędnościowe dają gwarancję zysków. Otrzymasz wypracowane odsetki – niezależnie od tego, czy wcześniej wypłacisz część lub całość zgromadzonych środków. Twoje zyski będą oczywiście uwzględniały wypływy z konta, ale nie stracisz większości wypracowanych odsetek jak w przypadku lokat.  

Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe?

Od wyboru konta oszczędnościowego będzie zależeć to, czy odkładanie środków będzie maksymalnie opłacalne. Dlatego zwróć uwagę na aspekty, takie jak:

  • wysokość oprocentowania,
  • opłaty za prowadzenie konta,
  • opłaty za wypłaty środków z rachunku,
  • pozostałe opłaty mogące wpłynąć na efektywne oszczędzanie na koncie.

Zwróć uwagę na konstrukcję tabeli oprocentowania i ewentualne progi kwotowe, po przekroczeniu których oprocentowanie może być wyższe lub niższe.

Konto oszczędnościowe – czy może być opłacalne?

Jeśli wybierzesz przypadkowe konto oszczędnościowe, odkładanie pieniędzy może nie przynieść oczekiwanych zysków. Dlatego warto porównywać dostępne oferty – wśród nich są produkty charakteryzujące się lepszym oprocentowaniem.

Przykładem może być Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. Oczywiście wysokość możliwych do wypracowania zysków zależy od zgromadzonego kapitału, co dodatkowo może motywować do systematycznego oszczędzania.

Jeżeli założenie konta oszczędnościowego będzie wiązało się z koniecznością otwarcia rachunku osobistego, nie bój się tego. Wcześniej jednak sprawdź warunki funkcjonowania takiego konta, aby na odkładanych środkach faktycznie zarabiać.

Materiał partnera

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …