lokata na nowe środki
Lokaty na nowe środki zakłada się tak samo, jak każdą inną lokatę w banku | fot.: materiał partnera

Na czym polega lokata na nowe środki?

Dysponujesz gotówką i chcesz ją bezpiecznie ulokować w banku? A może szukasz oferty z wyższym oprocentowaniem Twojego kapitału? Sprawdź warunki lokaty na nowe środki i zyskaj jeszcze więcej odsetek. Podpowiadamy, na czym polega ta coraz częściej spotykana forma oszczędzania i jak definiuje się „nowe środki”.

Czym jest lokata?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czym jest lokata i jak można na niej zarobić. To jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania i pomnażania kapitału. Jeśli posiadasz gotówkę, w łatwy sposób możesz założyć lokatę i otrzymać z tego tytułu wynagrodzenie, czyli odsetki.

Swój kapitał lokujesz na określony z góry czas (najczęściej jest to przedział od 1 do 12 miesięcy) i ustalony procent. Gdy termin lokaty dobiegnie końca, instytucja finansowa wypłaci Ci sumę odsetek, czyli ułamkową część zdeponowanych przez Ciebie środków. Możesz wtedy wypłacić całość (lub część) bądź przedłużyć lokatę i czerpać zyski z kapitału powiększonego o dopisaną sumę uzyskanych odsetek.

Lokatę możesz założyć zarówno w banku, jak i pozabankowej instytucji finansowej. Dzięki temu oferta jest szersza, a większa konkurencja przekłada się na lepsze warunki dla klienta.

Lokata na nowe środki – co to znaczy?

Lokata na nowe środki umożliwia uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania pieniędzy, które nie były do tej pory zdeponowane na Twoim koncie w danej instytucji finansowej. Nie ma tu znaczenia, czy otrzymałeś je w ramach wynagrodzenia z zakładu pracy, czy też zleciłeś przelew z konta w innym banku. Ważne, aby środki były nowe – i tu istotna uwaga: nie ma jednolitej definicji nowych środków.

Wszystko zależy od regulaminu danej instytucji finansowej. Może się zdarzyć, że jako nowe środki potraktuje te zgromadzone na bieżącym koncie, które nie były dotychczas deponowane na lokacie. W takiej sytuacji możesz śmiało skorzystać z lepszych warunków lokaty na nowe środki, bez konieczności przelewania pieniędzy z zewnątrz. Tu kolejna ważna uwaga: ten rodzaj lokaty niemal zawsze wiąże się z wyższym oprocentowaniem, a więc większym zyskiem dla Ciebie.

Taka „łączona” lokata będzie oprocentowana na dwóch poziomach: część standardowo, a część w ramach nowych środków. Przykład? Masz lokatę na 10.000 zł i kolejne 5.000 zł na koncie bieżącym, które chcesz zdeponować na lokacie. Łącznie będzie to 15.000 zł, jednak tylko dodatkowe 5.000 zł zostanie uznane za nowe środki i będzie lepiej oprocentowane.

Czy warto obecnie oszczędzać na lokacie?

Oczywiście! Aktualnie mamy na rynku finansowym najlepszy moment na założenie lokaty i czerpanie zysków na relatywnie wysokich poziomach. Związane jest to z cyklem zacieśniania polityki monetarnej i podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Choć dla kredytobiorców nie jest to dobrą wiadomością, to właścicielom lokat przyniesie to znacznie wyższe zyski.

Jeszcze półtora roku temu oprocentowanie lokat wynosiło około 2-3% w skali roku, a obecnie oferty sięgają nawet 10%. Deponując więc 10.000 zł na rok, możesz liczyć na dodatkowy 1.000 zł, zamykając lokatę. Oczywiście należy też pamiętać o opodatkowaniu zysków kapitałowych w wysokości 19%. Tę daninę instytucja finansowa odliczy od sumy odsetek i przekaże fiskusowi, zanim wypłaci Ci środki.

Jak otworzyć lokatę na nowe środki?

Lokaty na nowe środki zakłada się tak samo, jak każdą inną lokatę w banku. Jedyną różnicą są wspomniane powyżej definicje nowych środków w danej instytucji finansowej. Aby móc zdeponować pieniądze na lokacie, musisz być osobą pełnoletnią i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Możesz ją otworzyć w oddziale lub przez internet.

Zwróć też uwagę, na jaki okres oferowany jest podwyższony procent na nowe środki. Często atrakcyjniejsze oprocentowanie przyznawane jest na miesiąc lub kwartał, po czym lokata powraca do standardowych warunków. W obecnych realiach rynkowych będzie to wciąż interesująca oferta, ale te kilka procent może mieć znaczenie, zwłaszcza przy znacznym kapitale początkowym.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-na-nowe-srodki/

Materiał partnera

Sprawdź także

procenty, wizualizacja rabatu

7 nadchodzących wyprzedaży w marcu 2020

Myślimy, że zgadzacie się z tym, że obecność w sklepie pary ślicznych butów wcale nie …