Pierścionek zaręczynowy
O ile obrączki często bywają gładkie, tak pierścionek powinien zabłysnąć kamieniem szlachetnym. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pierścionek zaręczynowy – wyszukana biżuteria czy inwestycja na lata?

Romantyczna kolacja, światło świec, łagodna muzyka w tle. Podchodzisz do swojej wybranki, pięknej jak zawsze, klękasz, patrzysz jej w oczy i wyciągasz rękę z pierścionkiem zaręczynowym… No właśnie. Pierścionkiem zaręczynowym. Na pewno dla niej ważniejsza będzie Twoja prośba o rękę, ale przecież chciałbyś, aby sam pierścionek także ją zachwycił. Jednocześnie musisz pamiętać, że ręka, o którą prosisz, będzie ozdobiona podarowaną biżuterią przez lata. Czym kierować się przy wyborze pierścionka?

Piękno na całe życie

Pierścionek zaręczynowy powinien rozbłysnąć jasnym światłem w momencie zaręczyn, czy dyskretnie zdobić przez lata? Jak zawsze należy znaleźć złoty środek (lub środek z białego złota…). Jest to szczególna biżuteria, która noszona przez Twoją przyszłą żonę, już zawsze będzie jej przypominać wyjątkowy moment zaręczyn. Pierścionek powinien zatem przetrwać intensywne użytkowanie i z czasem nie utracić swojego piękna. Oznacza to, że powinniśmy wybrać materiał trwały i wykonanie najwyższej jakości.

Jak delikatne jest złoto?

Czyste złoto to metal wyjątkowo miękki i kowalny. Jest jednak (jak miłość, której pragniemy) praktycznie niezniszczalne. Nie stanie się ono z czasem matowe ani tym bardziej nie zardzewieje.

Czy dla trwałości złota ma znaczenie ilość karatów? Tak, ale niekoniecznie w sposób, jaki nam się wydaje. To 24 karatowe, czyli czyste, nie nadaje się do produkcji biżuterii, ponieważ jest zbyt miękkie. Aby zwiększyć jego twardość i przez to trwałość, dodaje się do kruszcu nieznaczną ilość innego metalu. Może być to srebro, nikiel, cynk, miedź czy pallad. Domieszki te wpływają na kolor złota. W ten sposób uzyskuje się np. białe złoto, które w zależności od rodzaju dodanego metalu, dzieli się na palladowe (szlachetne) i niklowe.

Pierścionek zaręczynowy
Jeśli chcemy, aby pierścionek przetrwał próbę czasu, wybierzmy złoto próby 585. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Próba złota a próba czasu

Zabiegiem o podstawowym znaczeniu dla trwałości złotej biżuterii jest hartowanie. Przyszły pierścionek jest poddawany działaniu wysokiej temperatury lub rozwalcowywany. Obie te metody, termiczna i mechaniczna, najlepiej stosować razem. To, jak proces jest przeprowadzany, jest niezwykle istotne. Najważniejszy jest tu profesjonalizm i doświadczenie producenta, dlatego warto wybierać go starannie.

Jeśli chcemy, aby pierścionek przetrwał próbę czasu, wybierzmy złoto próby 585. Podobnej twardości jest też próba 333, zaś nieco twardsza od nich będzie biżuteria z białego złota palladowego i niklowego, także próby 585. Ze złota próby 750 uzyskiwane są pierścionki miększe. Jeszcze delikatniejsze będą te z łączonego złota w różnych kolorach. No i niestety – jeśli chcemy, by pierścionek przetrwał jak najdłużej, zapomnijmy o srebrze. Mimo to jednak możemy wyciągnąć optymistyczny wniosek dla naszych portfeli. Złoto najwyższej próby nie będzie najlepsze!

Gwiazda pierścionka

O ile obrączki często bywają gładkie, tak pierścionek powinien zabłysnąć kamieniem szlachetnym. Trudno o szlachetniejszy niż diament, który po oszlifowaniu szlifem brylantowym nazywamy właśnie brylantem. W tym przypadku o trwałość nie ma co się martwić. Diament jest najtwardszym naturalnie występującym materiałem na Ziemi.

Brylant sprawi, że pierścionek nabierze szlachetnego blasku. To biżuteria wyszukana, na którą warto odłożyć. Ale jak wiele?

Nie budżet czyni romantyka

Miłości nie można przeliczyć na pieniądze, ale biżuteria kosztuje. Czy jednak musimy wydać na pierścionek krocie? Niekoniecznie. Warto byśmy już przed zakupem określili swój budżet (tak, aby wystarczyło nam środków na romantyczną kolację…). Doskonale wykonaną biżuterię kupimy nawet za mniejszą kwotę.

Jeśli chcesz nie tyle zaoszczędzić (bo kto oszczędzałby na miłości), ale nie utracić płynności finansowej, pierścionek z białego lub łączonego złota z brylantem dostaniesz już za ok. 500 złotych. Gdy jednak zdecydujesz się wydać więcej to… sky is the limit. Zachwycające pierścionki kupisz w każdej cenie, na jaką możesz się zdecydować. Jednak i tak najcenniejsze będzie wspomnienie chwili, jaką pierścionek będzie przywoływał.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zakochani nowożeńcy na weselu

3 atrakcje weselne, na które warto postawić w dniu ślubu i wesela

Ślub i wesele jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej zakochanej pary. Ta podniosła …