golfista
Gra w golfa wymaga cierpliwości, stalowych nerwów, precyzji i sporej ilości wolnego czasu| fot.: stock.adobe.com

Golf – sport dla nudziarzy?

Trzeba chodzić i kierować kijem piłeczkę do dołka, a później do następnego. Wydaje się to mało atrakcyjne, więc mało kto uznaje taki sposób spędzania wolnego czasu za coś dobrego dla siebie. Inaczej patrzą na ten sport osoby, które spróbowały grać w golfa. Bo okazuje się, że emocji w czasie rozgrywki nie brakuje.

Golf i dobre emocje oraz przyjemny wypoczynek

Gra w golfa wymaga cierpliwości, stalowych nerwów, precyzji i sporej ilości wolnego czasu. Jedna rozgrywka, czyli zaliczenie wszystkich dołków, trwa kilka godzin. Gra jest spokojna, ale nie można uznać jej za mało ciekawą. Golf zdecydowanie wzbudza emocje. Każdy chce przy jak najmniejszej ilości uderzeń trafić piłeczką do dołka. Wychodzi jednak różnie. Złe uderzenie może wzbudzać złość czy irytację. Więcej jest jednak radości z gry i z tego, że udaje się trafiać coraz lepiej. Jest wiele nieprzewidzianych sytuacji, gdy piłeczka poleci zupełnie nie tam, gdzie ktoś chciał ją umieścić. Golf jest sportem wybitnie technicznym. Wbrew pozorom wykonanie uderzenia nie wymaga ogromnej siły – właściwie wykonane uderzenie wykorzystuje energię kinetyczną. A zatem wymaga spokoju i opanowania oraz precyzji.

Golf to sport uprawiany na świeżym powietrzu. To kolejny czynnik, który sprawia, że samopoczucie w czasie gry i po jej zakończeniu jest wyśmienite. Jest kontakt ze słońcem, ruch, dotlenienie organizmu, jak przy spacerze. Do tego dochodzą emocje związane z grą oraz socjalizacja z innymi graczami. Sport dla nudziarzy? Golf jest dla osób lubiących przyjemne spędzanie wolnego czasu.

kije golfowe
Nie jest to sport dla bogaczy, ale wymaga pewnych nakładów | fot.: stock.adobe.com

Co jest niezbędne, by grać w golfa?

Gra w golfa wymaga dobrej kondycji oraz sprawności. Trzeba przejść kilka kilometrów (średnio od 6 do 8) wraz z torbą, w której są kije. Wymachiwanie kijem to też pewien wysiłek. Przyjmuje się, że w czasie jednej rundy golfa golfista, który – co ważne – nosi samodzielnie swoją torbę golfową, spala nawet 2500 kcal. To niezły wynik, prawda?

Grać mogą mężczyźni i kobiety, osoby w różnym wieku, jeśli tylko zdrowie im na to pozwala. Gra na polu golfowym wymaga eleganckiego sportowego ubioru. Nie muszą być to jednak długie spodnie i koszulka polo biała czy w paski. Spodnie mogą być krótsze, a koszulka może mieć intensywne kolory. Spodnie dresowe jednak odpadają, jak i zwykły T-shirt. Jednak obowiązuje pewien dress code i gracze w golfa dbają o to, żeby towarzyszyła im pewna doza elegancji.

Nie jest to sport dla bogaczy, ale wymaga pewnych nakładów. Sprzęt do gry można wypożyczyć, ale aktywności towarzyszą też inne koszty. Trzeba opłacić składki członkowskie w klubie albo uiścić opłatę za używanie pola, czyli za możliwość zagrania. To jedna z tych dyscyplin, które wiążą się z wydatkami, ale nie jest z tego powodu niedostępna. Jeśli ktoś chce się przekonać, czy golf to fajny sport, może to bez przeszkód zrobić. Najważniejsze to chcieć i dysponować wolnym czasem.

Komu spodoba się gra w golfa?

Golf jest spokojniejszy, bardziej dystyngowany i kojarzący się z elitarną aktywnością, niż większość dyscyplin sportowych. W tym zakresie podobny jest nieco do tenisa. Spodoba się osobom, które chcą miło spędzać czas przy umiarkowanym fizycznym wysiłku. Pozwala poprawić kondycję, dotlenić się, spalać kalorie, dbać o smukłą sylwetkę. Jest więc dla osób, które chcą dobrze się bawić, a jednocześnie zadbać o siebie. Atrakcyjne jest to, że gra się wspólnie. Jest czas na rozmowę, na lepsze poznanie się. Można wybrać się na grę w golfa całą rodziną.

To nie jest nudny sport, przeznaczony dla osób, które chcą zamanifestować swój status społeczny. To nie snobizm powoduje, że ludzie spędzają tak czas. Gra w golfa jest bardzo przyjemna, emocjonująca i daje dużo radości.

SBA