industrialny design
Postaw na neutralne barwy, naturalne materiały i stare dodatki a uzyskasz industrialny charakter pomieszczenia bez większego wysiłku | fot.: Fotolia

Industrialny design – perfekcyjne połączenie starego i nowego!

W ciągu ostatnich kilku lat wzornictwo industrialne stało się niezwykle popularne i łatwo zrozumieć dlaczego. Wygląd pomieszczenia utrzymany w tej estetyce opiera się na połączeniu najlepszych aspektów uroku starego świata z nowoczesną elegancją. W gruncie rzeczy to doskonały kompromis. Kiedy wyobrażamy sobie te projekty, zwykle myślimy o loftach z dużymi otwartymi oknami i dużą ilością odsłoniętej cegły. Ci, którzy żyją w małych mieszkaniach mogą odczuwać, że nie mają odpowiedniego otoczenia, a ich przestrzeń życiowa nie nadaje się do stylu industrialnego. Nic bardziej mylnego.

Zacznij od neutralnej palety kolorów

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważysz w przestrzeni industrialnej, jest to, że nie ma tam wielu odważnych kolorów. Styl ten polega na użyciu kombinacji neutralnych odcieni, aby uzyskać czysty wygląd. Miej to na uwadze, gdy wybierasz swoją paletę kolorów.

Nie wszystkie neutralne kolory są sobie równe. W przeciwieństwie do surowości w nowoczesnych przestrzeniach, te industrialne mają zazwyczaj bardziej ciepły i zachęcający nastrój.  Postaw na różne odcienie brązu i opalonych kolorów. Użyj tych odcieni jako dominujących, a inne neutralne niech służą jako akcenty.

Nie zapominaj, że naturalne materiały również mogą stanowić neutralną paletę. Jeśli masz dość szczęścia, by mieszkać w domu z ceglanymi ścianami lub odkrytymi metalowymi rurami, nie zasłaniaj ich. Jeśli nie, możesz rozważyć włączenie różnych gatunków drewna, kamienia i metalu do swojego projektu.

Utwórz otwarty układ

Ważne jest, aby próbować odtworzyć uczucie pofabrycznej przestrzeni niezależnie od otoczenia. Jeśli masz kwadratowy materiał, zagraj w otwartym układzie koncepcyjnym. Jeśli nie, skoncentruj się na tym, aby pokój był jak najbardziej otwarty.

Zamiast wypełniać pomieszczenie dużą ilością bałaganu i niepotrzebnych przedmiotów, upewnij się, że wnętrze zachowuje swój pierwotny cel. Utrzymuj wszelkie przejścia do pokoju tak szeroko, jak to tylko możliwe.

Łącz ze sobą meble z drewna i metalu

Przestrzenie przemysłowe to połączenie starego i nowego. Jednym z najprostszych sposobów na wprowadzenie w domu tego kontrastu jest zestawienie różnych rodzajów drewna i metalu w całym projekcie.

Zamiast szukać nowych, całkowicie wykończonych przedmiotów, skoncentruj się na znalezieniu mebli, które wyglądają tak, jakby miały historię. Wyblakły i wypłowiały wygląd można osiągnąć na wiele sposobów. Możesz zaoszczędzić, wykańczając je samodzielnie lub przeczesując wyprzedaże i sklepy z używanymi meblami. W innym wypadku za postarzane meble zapłacisz krocie.

Jeśli chodzi o metal, masz wybór. Wykończenie, które wybierzesz, odegra kluczową rolę w Twojej ogólnej estetyce. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie było bardziej antyczne, wybierz wykończenie szczotkowane lub olejowane. Jeśli jednak chcesz, aby przestrzeń była bardziej nowoczesna, polerowany chrom będzie dobrą opcją.

Dodaj akcesoria industrialne

To może wydawać się trochę dziwne, ale kluczem do wykończenia designu industrialnego jest znalezienie sposobów, aby poczuć się tak, jakbyś naprawdę był w starej fabryce.

Szukaj takich akcesoriów jak oprawy oświetleniowe z żarówkami Edisona, części z maszyn fabrycznych, skórzane i zniszczone przedmioty oraz zabytkowe fotografie.

Industrialny design może pasować do każdej przestrzeni. Musisz uruchomić swą pomysłowość oraz poszukać inspiracji w sieci. Nie bój się starych mebli. Po renowacji będą wyglądały pięknie. Postaw na neutralne barwy, naturalne materiały i stare dodatki a uzyskasz industrialny charakter pomieszczenia bez większego wysiłku.

KGR

Sprawdź także

przelotki do zasłon i firan

Przelotka – kluczowy element wieszania firan i zasłon

W dekorowaniu okien, nie tylko tkaniny odgrywają główną rolę, ale także detale, które łączą estetykę …