Jeżeli mebel wymaga jedynie podstawowego odmalowania czy położenia nowego lakieru, to z powodzeniem poradzimy sobie z tym sami | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak odnowić stare meble?

Niejednokrotnie zdarza się tak, że dziedziczymy stare meble lub stoją one od lat w naszych domach. Ze względu na upływ lat tracą one estetyczny wygląd lub ich stylistyka nie pasuje do aranżacji naszych wnętrz i z uwagi na to, często ich żywot kończy się na strychu, w piwnicy lub na śmietniku. Jednak przy odrobinie wysiłku włożonego w odnowienie mebli można uzyskać niewielkim kosztem efektowny element wystroju wnętrza, który podkreśli jego aranżację. W jaki sposób można odnowić meble i nadać im ciekawego wyglądu?

Odnawianie mebli – samodzielnie czy u specjalisty?

Jeżeli mebel wymaga jedynie podstawowego odmalowania czy położenia nowego lakieru, to z powodzeniem poradzimy sobie z tym sami. Tego rodzaju prace warto zlecić specjaliście, jeżeli mebel przeznaczony do odnowienia ma dużą wartość – zaliczany jest do antyków. W przypadku, gdy meble wymagają większej ingerencji – są uszkodzone i dodatkowo oprócz odświeżenia wymagają napraw lub chcemy odnowić meble tapicerowane, wówczas zawsze lepiej prace zlecić konserwatorowi specjalizującemu się w naprawianiu określonego rodzaju mebli.

Malowanie starych mebli – puść wodze fantazji

Jednym z najprostszych sposobów na to, aby stare, drewniane meble zyskały nowy, atrakcyjny wygląd jest ich pomalowanie specjalną farbą do drewna. Można postawić na klasyczne rozwiązanie – pomalowanie mebla w całości na jednolity kolor. Ale jeżeli nie boimy się odrobiny szaleństwa, możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Możemy np. użyć dwóch kolorów farby (uzupełniających się lub kontrastowych) i w przypadku szaf i komód fronty pomalować jednym kolorem, boki mebla drugim. Jeżeli tak chcemy pomalować krzesła jednym kolorem, możemy pomalować nogi, drugim siedzisko i oparcie.

Ciekawym sposobem jest również nawiązanie do stylu shabby chic, czyli specjalne postarzenie mebla. W tym celu wykorzystuje się dwa kontrastujące kolory farby (najczęściej jest to czarny kolor podkładowy i jasny wierzchni). Farbą podkładową maluje się cały mebel i na wybrane miejsca nakłada wosk. Później maluje się mebel jasnym kolorem, a po wyschnięciu przeciera papierem ściernym. Na koniec całość zabezpiecza się lakierem.

A może okładzina?

Ekspresowym sposobem na odświeżenie wyglądu mebli jest wykorzystanie specjalnej okładziny (np. takiej jak na stronie tapeciarz.pl). Takie rozwiązanie można zastosować w momencie, gdy mebel jest w dobrym stanie, ale chcemy szybko odmienić jego wygląd, tak by pasował do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Okładzina swoim wyglądem może przypominać naturalne drewno, być jednolita, a także mieć nadrukowane wybrane motywy np. młodzieżowe. To pozwala na wybranie takiej okładziny, która idealnie będzie podkreślać charakter aranżacji pokoju.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowoczesny minimalistyczny gabinet

Jak urządzić gabinet w nowoczesnym, lecz minimalistycznym stylu?

Coraz więcej osób zakłada swoje firmy i aby ograniczyć koszty swój gabinet przygotowuje w domu. …