pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej
Gwiazda betlejemska jest typowo bożonarodzeniową rośliną, ale stosując kilka prostych zasad możemy zachować jej świeżość nawet do Świąt Wielkanocnych | fot.: Fotolia

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Choinka, świąteczne stroiki, jemioła oraz gwiazda betlejemska – to dekoracje, którymi przyozdabiamy domy w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ostatnia roślina przez niektórych jest nazywana „kapryśną gwiazdą”. Powód? Nie zawsze zachowuje swój piękny kolor. Jak właściwie pielęgnować poinsecję? Oto trzy podstawowe zasady.

– Gwiazda betlejemska jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Można powiedzieć, że od połowy dwudziestego wieku gości w europejskich domach. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej. Ta najbardziej tradycyjna to oczywiście czerwona gwiazda. Natomiast są odmiany różowe, pastelowe, morelowe, pomarańczowe, naprawdę kolory mogą być rozmaite – mówi newsrm.tv Kamila Żmijewska, Stars for Europe. – Gwiazda betlejemska jest typowo bożonarodzeniową rośliną, ale stosując kilka prostych zasad możemy zachować jej świeżość nawet do Świąt Wielkanocnych. Musimy pamiętać o tym, że gwiazda betlejemska nie może mieć przemoczonych korzeni, gdyż wtedy więdnie.

Podstawowa zasada polega na nie przesuszaniu i nie zalewaniu bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Liście są najlepszym wskaźnikiem tego, w jakiej kondycji jest roślina: jeśli żółkną lub opadają trzeba sprawdzić poziom jej nawodnienia. Wielu miłośników chcąc dla niej jak najlepiej przelewa ją, podczas gdy ona potrzebuje mało wody. Niewielka ilość co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej raz w tygodniu zupełnie wystarczy.

Łatwo jest znaleźć w domu odpowiednie miejsce dla poinsecji. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie z wyjątkiem pomieszczeń ciemnych i przewiewnych. Ważne jest światło dzienne, ponieważ poinsecja, jako prawdziwa meksykańska piękność, preferuje miejsce dobrze oświetlone. Bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie, w szczególności podczas krótkich zimowych dni nie stanowi dla niej problemu. Idealnie odnajduje się w temperaturze pokojowej między 15 a 22 stopniami Celsjusza. Poinsecja nie toleruje przeciągów. Na czas wietrzenia pomieszczenia należy ją przestawić w zaciszne miejsce.

Na nic zdadzą się zabiegi pielęgnacyjne, jeśli roślina była nieodpowiednio traktowana zanim do nas trafiła. Dlatego też podczas zakupu warto upewnić się czy nie stała w przeciągu i zimnie, sprawdzić stan jej podłoża i dobrze ją zapakować na czas transportu. Ziemia nie powinna być ani zbyt mokra ani przesuszona. O dobrej kondycji rośliny świadczą jej zielone liście i żółto-zielone pączki kwiatowe, znajdujące się pomiędzy kolorowymi przylistkami.

Co ciekawe gwiazda betlejemska może mieć też różne rozmiary. Może być miniaturowa, średniej wielkości, a nawet są drzewka, które mogą mieć metr wysokości. W swoim naturalnym środowisku roślina osiąga nawet kilka metrów wysokości.

@newsrm.tv

Sprawdź także

begonia

Jakie kwiaty i rośliny domowe mogą… utrudniać nam codzienne życie?

Większość z nas lubi kwiaty i chętnie się nimi otacza. Z przyjemnością hodujemy rośliny nie …