współczesny loft z oryginalnym oświetleniem
Nowoczesne i modne produkty oświetleniowe są naprawdę bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki temu sprawdzają się w wielu wnętrzach, a przy tym się nie starzeją i zawsze wyglądają dobrze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Modne oświetlenie salonu – na co zwracać uwagę?

W salonie wypoczywamy, przyjmujemy gości, spędzamy czas z najbliższymi członkami rodziny. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń o kluczowym znaczeniu dla wszystkich domowników. Musi być zatem zaaranżowana tak, żeby spełniać szereg mocno zróżnicowanych wymagań.

Istnieje zestaw elementów stałych, które w każdym salonie bez względu na indywidualne gusta muszą się pojawiać. W głównej mierze to oczywiście wygodne meble wypoczynkowe. Jednak nie tylko one. Co jeszcze powinno się znaleźć w komfortowym i modnym salonie? Zdecydowanie potrzebujemy wprowadzić do niego system oświetleniowy z prawdziwego zdarzenia.

Jakie lampy muszą się znaleźć w salonie oraz które z obecnie popularnych rozwiązań są szczególnie ciekawe? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Jakie lampy wybrać do salonu – kluczowe informacje

Na początek prosta uwaga – nie da się dobrze oświetlić salonu, jeśli wprowadzimy do niego tylko jedną lampę. Pokój dzienny to przecież przestrzeń, w której toczy się codzienne życie całej rodziny. Wykonuje się w nim różne czynności, wymagające oczywiście mocno urozmaiconych warunków oświetleniowych.

Jeśli zależy nam na optymalnym, czyli bezpiecznym, praktycznym i pięknym oświetleniu salonu, trzeba stworzyć od podstaw cały zespół punktów świetlnych. Każdy z nich powinien być dobrze przemyślany i zlokalizowany dokładnie w tym miejscu, w którym jest potrzebny. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednią ilość światła do przyjemnego odpoczynku, zabawy z dziećmi lub imprezy w szerokim gronie znajomych. Naprawdę jedna lampa nie dałaby rady poradzić sobie w każdej z tych sytuacji.

Jakie zatem lampy najczęściej pojawiają się w salonach? Przede wszystkich bywają to modele sufitowe lub wiszące, umieszczane nad strefą wypoczynkową. Zazwyczaj są to najokazalsze i najozdobniejsze oprawy oświetleniowe w całym domu. Warto zatem dobrze zastanowić się przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej. Można odwiedzić rozmaite sklepy lub przejrzeć oferty w internecie, jak choćby takie, jak modne i nowoczesne lampy z Lampy.it, strony pełnej interesującego designu oświetleniowego.

Oprócz lampy nad zestawem mebli potrzebujemy jeszcze oświetlenie boczne. W tej roli świetnie sprawdzają się kinkiety oraz oczka wpustowe. Dodatkowo warto znaleźć miejsce na lampę stojącą podłogową, która zapewnia wystarczającą ilość światła do czytania lub przyjemnego relaksu wieczorową porą.

oświetlenie w salonie lampy
Obecnie oprócz rozwiązań minimalistycznych ponownie obowiązuje piękne i eleganckie art déco | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najmodniejsze aranżacje sezonu – pomysły na oświetlenie salonu

Choć popularne style wnętrzarskie zmieniają się często, to istnieje grupa ponadczasowych klasyków aranżacyjnych, które pozostają z nami już od kilku sezonów i ewidentnie nie zamierzają odejść w zapomnienie. Mowa oczywiście o wszelkich wariantach minimalistycznych, w tym szczególnie przytulnym stylu skandynawskim.

Z ich pomocą można zbudować każde wnętrze, a co ciekawe, dobierając odpowiednie dodatki, łatwo jest przearanżować je szybko i małych kosztem w miarę potrzeb lub zmiany upodobań.

Obecnie oprócz rozwiązań minimalistycznych ponownie obowiązuje piękne i eleganckie art déco. Styl ten regularnie powraca do trendów wnętrzarskich, wprowadzając do nich powiew ponadczasowego luksusu.

Na koniec pozostają jeszcze style stawiające na bycie eko. W tego typu projektach wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały, które pięknie korespondują z dużą ilością zieleni i kwiatów, które zalewają wręcz mieszkania nawet w centrach prawdziwej, betonowej dżungli.

Dodatkowe elementy – na co zwracać uwagę, gdy wybieramy lampę?

Nowoczesne i modne produkty oświetleniowe są naprawdę bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki temu sprawdzają się w wielu wnętrzach, a przy tym się nie starzeją i zawsze wyglądają dobrze.

Warto zwracać uwagę na ich formę oraz kolorystykę. Szczególnie ciekawie prezentują się abażury w kolorze roku Pantone, czyli w klasycznym odcieniu błękitu. Szukajmy też rozwiązań wytrzymałych, z najlepszych materiałów – to gwarancja trwałości i wytrzymałości produktu. Może to być drewno z drzew egzotycznych, kolorowe metale lub… beton.

Pamiętajmy, że przecież lampy nie kupujemy na jeden sezon. Niech zatem produkty oświetleniowe do salonu wytrzymają długo i niech cieszą nasze oczy przez wiele lat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

winylowa podłoga

Jaki kolor podłogi wybrać? Poradnik

Kolor podłogi to bardzo ważny aspekt, który wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Powinien on współgrać …