współczesny loft z oryginalnym oświetleniem
Nowoczesne i modne produkty oświetleniowe są naprawdę bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki temu sprawdzają się w wielu wnętrzach, a przy tym się nie starzeją i zawsze wyglądają dobrze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Modne oświetlenie salonu – na co zwracać uwagę?

W salonie wypoczywamy, przyjmujemy gości, spędzamy czas z najbliższymi członkami rodziny. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń o kluczowym znaczeniu dla wszystkich domowników. Musi być zatem zaaranżowana tak, żeby spełniać szereg mocno zróżnicowanych wymagań.

Istnieje zestaw elementów stałych, które w każdym salonie bez względu na indywidualne gusta muszą się pojawiać. W głównej mierze to oczywiście wygodne meble wypoczynkowe. Jednak nie tylko one. Co jeszcze powinno się znaleźć w komfortowym i modnym salonie? Zdecydowanie potrzebujemy wprowadzić do niego system oświetleniowy z prawdziwego zdarzenia.

Jakie lampy muszą się znaleźć w salonie oraz które z obecnie popularnych rozwiązań są szczególnie ciekawe? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Jakie lampy wybrać do salonu – kluczowe informacje

Na początek prosta uwaga – nie da się dobrze oświetlić salonu, jeśli wprowadzimy do niego tylko jedną lampę. Pokój dzienny to przecież przestrzeń, w której toczy się codzienne życie całej rodziny. Wykonuje się w nim różne czynności, wymagające oczywiście mocno urozmaiconych warunków oświetleniowych.

Jeśli zależy nam na optymalnym, czyli bezpiecznym, praktycznym i pięknym oświetleniu salonu, trzeba stworzyć od podstaw cały zespół punktów świetlnych. Każdy z nich powinien być dobrze przemyślany i zlokalizowany dokładnie w tym miejscu, w którym jest potrzebny. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednią ilość światła do przyjemnego odpoczynku, zabawy z dziećmi lub imprezy w szerokim gronie znajomych. Naprawdę jedna lampa nie dałaby rady poradzić sobie w każdej z tych sytuacji.

Jakie zatem lampy najczęściej pojawiają się w salonach? Przede wszystkich bywają to modele sufitowe lub wiszące, umieszczane nad strefą wypoczynkową. Zazwyczaj są to najokazalsze i najozdobniejsze oprawy oświetleniowe w całym domu. Warto zatem dobrze zastanowić się przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej. Można odwiedzić rozmaite sklepy lub przejrzeć oferty w internecie, jak choćby takie, jak modne i nowoczesne lampy z Lampy.it, strony pełnej interesującego designu oświetleniowego.

Oprócz lampy nad zestawem mebli potrzebujemy jeszcze oświetlenie boczne. W tej roli świetnie sprawdzają się kinkiety oraz oczka wpustowe. Dodatkowo warto znaleźć miejsce na lampę stojącą podłogową, która zapewnia wystarczającą ilość światła do czytania lub przyjemnego relaksu wieczorową porą.

oświetlenie w salonie lampy
Obecnie oprócz rozwiązań minimalistycznych ponownie obowiązuje piękne i eleganckie art déco | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najmodniejsze aranżacje sezonu – pomysły na oświetlenie salonu

Choć popularne style wnętrzarskie zmieniają się często, to istnieje grupa ponadczasowych klasyków aranżacyjnych, które pozostają z nami już od kilku sezonów i ewidentnie nie zamierzają odejść w zapomnienie. Mowa oczywiście o wszelkich wariantach minimalistycznych, w tym szczególnie przytulnym stylu skandynawskim.

Z ich pomocą można zbudować każde wnętrze, a co ciekawe, dobierając odpowiednie dodatki, łatwo jest przearanżować je szybko i małych kosztem w miarę potrzeb lub zmiany upodobań.

Obecnie oprócz rozwiązań minimalistycznych ponownie obowiązuje piękne i eleganckie art déco. Styl ten regularnie powraca do trendów wnętrzarskich, wprowadzając do nich powiew ponadczasowego luksusu.

Na koniec pozostają jeszcze style stawiające na bycie eko. W tego typu projektach wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały, które pięknie korespondują z dużą ilością zieleni i kwiatów, które zalewają wręcz mieszkania nawet w centrach prawdziwej, betonowej dżungli.

Dodatkowe elementy – na co zwracać uwagę, gdy wybieramy lampę?

Nowoczesne i modne produkty oświetleniowe są naprawdę bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki temu sprawdzają się w wielu wnętrzach, a przy tym się nie starzeją i zawsze wyglądają dobrze.

Warto zwracać uwagę na ich formę oraz kolorystykę. Szczególnie ciekawie prezentują się abażury w kolorze roku Pantone, czyli w klasycznym odcieniu błękitu. Szukajmy też rozwiązań wytrzymałych, z najlepszych materiałów – to gwarancja trwałości i wytrzymałości produktu. Może to być drewno z drzew egzotycznych, kolorowe metale lub… beton.

Pamiętajmy, że przecież lampy nie kupujemy na jeden sezon. Niech zatem produkty oświetleniowe do salonu wytrzymają długo i niech cieszą nasze oczy przez wiele lat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …