płytki deskopodobne
W salonie inspirowanym skandynawskimi wnętrzami drewno to zdecydowanie obowiązkowy element aranżacji | fot.: materiały prasowe

Płytki deskopodobne — w jakim salonie będą strzałem w dziesiątkę?

Drewnopodobne płytki są ogromnym hitem w świecie aranżacji wnętrz. Często można je spotkać w salonach, w których z powodzeniem zastępują panele z naturalnego drewna. Są cenione za przytulny efekt, przyjemne uczucie chłodu pod stopami i łatwość czyszczenia. Zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w twoim salonie? Dowiedz się, z jakimi stylami można śmiało łączyć płytki deskopodobne.

Salon w stylu skandynawskim

W salonie inspirowanym skandynawskimi wnętrzami drewno to zdecydowanie obowiązkowy element aranżacji. Mile widziany jest zwłaszcza naturalny efekt, dlatego na podłogę warto wybrać płytki deskopodobne możliwie jak najbardziej przypominające surowe drewno. Można zatem śmiało sięgnąć po kafelki z wyraźnie zarysowanymi słojami i innymi niedoskonałościami. Ponadto w skandynawskim salonie dominują raczej jasne kolory, na które warto postawić również w przypadku podłogi.

Salon w stylu prowansalskim

Styl wzorowany na wiejskich domkach z francuskiej Prowansji jest znany z przytulności i swojskości połączonej z elegancją. Również w tym przypadku najlepiej sprawdzą się płytki o naturalnym wyglądzie drewna i z widocznymi słojami. W szczególności warto zwrócić uwagę na kafle z romantycznym efektem postarzenia. W kwestii kolorystyki najlepiej postawić na jasne barwy bądź nawet biel, która jednak powinna przypominać bielone deski. Przed wybraniem koloru nie zaszkodzi pomyśleć też o odcieniach wymarzonych mebli i innych elementów wyposażenia.

Salon w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza mają przywodzić na myśl sielankową atmosferę wiejskich chałup i dworków z przełomu XIX i XX wieku. Na podłodze oczywiście nie może zabraknąć drewna, które może pojawić się w formie płytek deskopodobnych ze sklepu online elazienki.pl. Choć styl rustykalny jest dość elegancki, to jednocześnie nie można odmówić mu przytulności i prostoty. Z tego powodu dobrym pomysłem z pewnością będą kafle w ciepłych kolorach i o naturalnym wyglądzie. W większych pomieszczeniach można bez obaw pozwolić sobie na ciemniejsze odcienie, natomiast w małym salonie strzałem w dziesiątkę będą jasne płytki.

Salon w stylu vintage

Wygląd podłogi w salonie w stylu vintage powinien zależeć od epoki, którą jest inspirowana aranżacja. Przykładowo w pomieszczeniu nawiązującym do czasów PRL-u warto sięgnąć po płytki z kultowym wzorem jodełki. Natomiast w przypadku wystroju wzorowanego na salonach z lat 30. ubiegłego wieku można położyć na podłodze kafle imitujące mozaiki z drewna czy też elegancki parkiet.

Salon w stylu shabby chic

Modny styl shabby chic czerpie inspiracje m.in. z aranżacji klasycznych, rustykalnych, retro, vintage. Jest elegancki, ale szyk jest w tym przypadku niewymuszony, niedbały i niemal niezamierzony. Można też zauważyć nawiązania do przeszłości. W salonie urządzonym w stylu shabby chic najlepiej sprawdzą się białawe bądź szarawe płytki drewnopodobne o naturalnym, surowym wyglądzie i z delikatnym efektem postarzenia.

Materiał partnera

Sprawdź także

meble w stylu skandynawskim

Jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim?

Wśród licznych stylów aranżacyjnych, styl skandynawski szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Charakteryzuje go …