schody domowe
Chociaż oprawy oświetleniowe mogą być montowane na podnóżkach oraz przednóżkach, to w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest ich instalacja na ścianie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Proste sposoby na ozdobienie domowych schodów

Schody – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – są ważnym elementem każdego piętrowego domu. Najczęściej pełnią one funkcję praktyczną, czyli pozwalają na łatwe przemieszczanie się między kondygnacjami albo pomieszczeniami w budynku. Czasem sprawdzają się też głównie w dekoracyjnej roli. Przykładowo pojedynczy drewniany stopień może posłużyć jako oryginalna podstawka pod telewizor. Jednak nawet najzwyklejsze schody da się upiększyć stosunkowo niewielkim nakładem sił i pieniędzy. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na ozdobienie domowych schodów.

Dekoracje na stopnie czy balustradę?

Przygotowania do ozdabiania schodów należy zacząć od zadania sobie pytania – jaka część schodów najlepiej się do tego nadaje? Jedną z pierwszych nasuwających się odpowiedzi jest balustrada, na której zwykle łatwo zawiesić różne girlandy czy światełka dekoracyjne. To rozwiązanie szczególnie często stosowane w okresie świątecznym. Jednak nie wszystkie schody posiadają wykończenie w postaci balustrady. Dlatego dużo bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest ozdabianie stopni. W sieci można znaleźć wiele różnych naklejek – napisów, geometrycznych kształtów lub nawet całych obrazków – do umieszczenia na przednóżkach schodów, co pozwala uzyskać oryginalne efekty.

Oświetlenie schodowe jako ozdoba

Oświetlenie schodowe, chociaż może też pełnić funkcje praktyczne takie jak przykładowo podnoszenie poziomu bezpieczeństwa podczas używania schodów w nocy, doskonale sprawdza się w roli dekoracji. Współcześnie istnieje szeroki wybór tego rodzaju akcesoriów. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są listwy oraz oprawy. Pierwsze z nich może wydawać się prostsze do samodzielnego montażu, lecz drugie cechuje się większą elegancją, a także trwałością. Ponadto odpowiednio dobrane oprawy świetlne mogą świetnie współgrać z innymi elementami – ozdobnymi listwami czy balustradami. Nowoczesne i energooszczędne ledy na schody pozwalają uzyskać interesujący efekt bez negatywnego wpływania na rachunki za prąd.

Ścienne oświetlenie schodowe

Chociaż oprawy oświetleniowe mogą być montowane na podnóżkach oraz przednóżkach, to w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest ich instalacja na ścianie. Takie lampki przyschodowe umieszcza się zazwyczaj na wysokości około 15 centymetrów powyżej każdego stopnia, co zapewnia równomierne rozprowadzenie światła. Przy montażu należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego zasilacza, gdyż zbyt wysokie napięcie może uszkodzić diody, z kolei za niskie skutkuje obniżeniem ich efektywności.

Podane w tym artykule proste sposoby na ozdobienie domowych schodów pozwolą Ci bez trudu i niskim kosztem odnowić wnętrze!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Włącznik schodowy

Wyłącznik schodowy – jaki powinniście wybrać do swojego domu?

Do czego służy wyłącznik schodowy? W rzeczywistości to system dwóch współpracujących ze sobą łączników, gdzie …