szczęśliwa rodzina zajmująca się pakowaniem rzeczy w sypialni do kartonów
Kompletowanie kartonów nie może przebiegać chaotycznie. Dlatego należy zajmować się jednym pomieszczeniem w danym czasie | fot.: stock.adobe.com

Przeprowadzka? Sprawdź jak się do niej przygotować.

Zakup mieszkania, kolejny etap w życiu czy zmiana miejsca zamieszkania zawsze wiążą się z koniecznością przeprowadzki. To czasochłonne i męczące zadanie wymaga przerzucania góry przedmiotów. Należy je odpowiednio spakować, aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. Jednak na wywozie rzeczy się nie kończy. Lista zadań wydłuża się z każdą kolejną wykonywaną czynnością. Dlatego bardzo ważna jest dobra organizacja tego procesu i zaczerpnięcie porad tych, którzy mają już wprawę w przeprowadzkach. Dziś, wraz z pracownikami firmy JAPA z Warszawy, która przeprowadzkami zajmuje się od lat i ma olbrzymie doświadczenie w tym zakresie, podpowiadamy na czym się skupić zmieniając mieszkanie.

Organizacja prac

Sama myśl o wyprowadzce może przytłoczyć. Nie pomaga tu fakt, że ze starym mieszkaniem wiąże się wiele wspomnień, które sprawiają, że sam proces jest niezwykle trudny. A przecież przeprowadzka wymaga zorganizowanych i sprawnie przeprowadzonych prac. Warto działać z pomocą kalendarza, w którym zaznaczamy datę przeprowadzki i zapisujemy listę rzeczy do zrobienia wraz z dokładnym określeniem czasu zakończenia kolejnych etapów. Trzeba się zawczasu przygotować, aby potem nie stanąć przed faktem dezorganizujących braków.

Czyszczenie rzeczy

Wszystkie przedmioty, które będą towarzyszyć w kolejnym miejscu zamieszkania trzeba dokładnie wyczyścić, uprzednio zaopatrując się w niezbędne środki czystości. To czas podjęcia decyzji, które rzeczy będzie trzeba wyrzucić, a które sprzedać lub podarować. Konieczne jest jasne i bezwzględne określenie co do przydatności przedmiotów, szczególnie tych nieużywanych od dawna. W ten sposób unikniemy gromadzenia nieużytecznych przedmiotów w nowym miejscu, a tym samym zyskamy trochę miejsca.

Mądre pakowanie

Każdy wyjazd, nawet najkrótszy, przysparza wiele problemów w kwestii pakowania. Przeważnie poświęca się na tę czynność wiele czasu. Pakowanie się podczas przeprowadzki wymaga szczególnej staranności. Konieczny będzie zakup kartonów (uwzględnijmy ten fakt w kalendarzu działań z odpowiednim wyprzedzeniem), dzięki którym transport rzeczy będzie bezpieczny. Kupmy także taśmy, markery lub naklejki, którymi oznaczymy kartony tak, aby ułatwić późniejszą identyfikację rzeczy. Na początku należy spakować przedmioty używane najrzadziej. Przybory toaletowe czy ładowarki, które są przedmiotami codziennego użytku należy zapakować osobno, w charakterystyczne, wyróżniające się lub wyraźnie oznakowane opakowanie. Będzie wiadome, że to pudełko zostanie rozpakowane jako pierwsze i wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy od początku będą pod ręką. Pozostałe kartony najlepiej opisać nazwą pomieszczenia, w którym będą się znajdować rzeczy, do którego zostały zapakowane. Pamiętajmy o tym, że szkło wymaga szczególnej uważności przy pakowaniu – dodatkowego papieru i wyraźnych oznaczeń.

Użyteczni pomocnicy

Osoby, które nie mają czasu na dokładne zbieranie swoich rzeczy, albo zwyczajnie nie mają siły i ochoty na cały proces przeprowadzki, mogą skorzystać z usług firm świadczących kompleksowe usługi przeprowadzkowe. Pracownicy pozbierają wszystkie rzeczy i spakują je do własnych opakowań. Wszystkie narażone na uszkodzenia sprzęty zostaną odpowiednio zabezpieczone i nie ulegną uszkodzeniu podczas transportu. Rzeczy zostaną także wniesione pod wskazany adres, nawet te o dużych gabarytach. Jeśli mamy w domu pianino lub inne niestandardowe meble, powinniśmy rozważyć firmę przeprowadzkową choćby ze względu na doświadczenie, jakim dysponuje w kwestii transportu wymienionych przedmiotów. Oczywiście pamiętajmy o tym, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem uzgodnić przewóz (kalendarz!). Co ciekawe, firmę przeprowadzkową możemy zatrudnić także do transportu nowych mebli ze sklepu do miejsca przeznaczenia.

Sprzątanie starego i nowego domu

Kompletowanie kartonów nie może przebiegać chaotycznie. Dlatego należy zajmować się jednym pomieszczeniem w danym czasie. Grupowanie rzeczy należy zacząć od pobieżnego posprzątania. Wtedy także pakowanie przebiegnie sprawniej.

Przed przeprowadzką warto uporządkować nowe pomieszczenia, ponieważ o wiele łatwiej sprzątać puste mieszkanie niż to, w którym ustawiono wiele nierozpakowanych kartonów. Środki dezynfekujące i myjące powinny znajdować się w osobnym opakowaniu. Szybka ich lokalizacja spowoduje szybsze mycie.

Jak widać, proces przeprowadzki zajmuje wiele czasu. Nie dość, że trzeba posprzątać dwa miejsca, to jeszcze należy tak spakować przedmioty, aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. Skorzystajmy wówczas z możliwości pozbycia się części z nich tak, aby nie gromadzić niepotrzebnych rzeczy. Te, które są kluczowe – pakujmy na końcu w wyraźnie oznaczone kartony. Nie traćmy czasu na szukanie i chaotyczne przerzucanie kartonów. Jeśli zaś nie czujemy się na siłach i sama myśl o przeprowadzce powoduje w nas uczucie osłabienia, możemy poprosić o pomoc specjalistów z firm przeprowadzkowych i tym samym zredukować stres oraz zaoszczędzić sporo czasu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą przeprowadzkową https://przeprowadzki-warszawa.com.pl/.

OLI

Sprawdź także

meble modułowe

Meble modułowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W ostatnich latach wśród trendów wnętrzarskich wyraźnie widoczne jest nastawienie na to, aby nasze wnętrza …