stylowy pokój na wynajem
Zanim przekroczymy próg pokoju, którym jesteśmy zainteresowani, przygotujmy sobie listę pytań | fot.: stock.adobe.com

Wynajem pokoju: o czym pamiętać, o co zapytać i na co zwrócić uwagę wynajmując pokój?

Wyprowadzając się do innego miasta w celach edukacyjnych bądź zarobkowych, często jesteśmy zmuszeni do wynajęcia pokoju, co z reguły oznacza dzielenie całego lokum z innymi osobami. Możemy skorzystać z ofert prywatnych właścicieli, jak i agencji nieruchomości. W obydwu przypadkach najważniejsze jest uzyskanie informacji na temat stancji, które będą pomocne w ostatecznym podjęciu decyzji.

Lokalizacja i rodzaj budynku mieszkalnego

To, gdzie zlokalizowana jest stancja, stanowi jeden z istotniejszych kryteriów wyboru. Jadąc do pracy lub na uczelnię, nikt nie chce pokonywać trasy obejmującej dwa przeciwne krańce miasta. Niemniej jednak musimy liczyć się z tym, że atrakcyjna lokalizacja mieszkania np. w ścisłym centrum wiąże się z wyższymi kosztami wynajmu.

Budynek, w którym znajduje się domniemany pokój do wynajęcia, powinien mieć dla nas duże znaczenie. Dlaczego? Ponieważ od tego zależy nasz przyszły komfort. Pokój w bloku oznacza wygodę związaną z użytkowaniem. Ogrzewanie czy wywóz śmieci wchodzą w skład opłaty administracyjnej. Pomieszczenia w kamienicach słyną z tego, że są przestronne, ale bywają zimne. Stare budownictwo jest często nieocieplane. Szukając odpowiedniego lokum dla siebie, możemy natrafić na ogłoszenia zachęcające do wynajęcia pokoju w domu jednorodzinnym lub dzielenia mieszkania z właścicielem. Przebywanie pod jednym dachem z osobą podnajmującą może być jednak nieco kłopotliwe, warto więc dokładnie przeanalizować sytuację.

Najważniejsze pytania do właściciela

Zanim przekroczymy próg pokoju, którym jesteśmy zainteresowani, przygotujmy sobie listę pytań:

  1. Ile wynosi cena wynajmu?
  2. Kim są współlokatorzy?
  3. Czy ogrzewanie jest miejskie?
  4. Czy właściciel wymaga podpisania umowy i na jaki okres?

Cena wynajmu to kluczowa informacja. Pozwoli nam przekalkulować, czy jesteśmy w stanie wydać określoną kwotę. Ogłoszenia bywają niesprecyzowane. Upewnijmy się, czy wliczone są w nią opłaty za media i czynsz administracyjny. Nie wahajmy się poprosić o wykaz rachunków za miesięczne zużywanie prądu, gazu i wody.

Pamiętajmy, że współlokator to nie tylko osoba, z którą będziemy dzielić wydatki za wynajem. To ktoś, z kim fajnie byłoby się dogadać. Informacje na temat współmieszkańca — jego wiek, styl życia, nałogi — mogą być więc bardzo przydatne.

Dobrze byłoby, abyśmy nie musieli uiszczać dodatkowej opłaty za ogrzewanie. Instalacja miejska wliczona jest w cenę, zaś gazowa lub elektryczna generuje dodatkowe koszta.

Umowa najmu jest zabezpieczeniem dla obu stron. Podpisana na czas nieokreślony daje nam możliwości miesięcznego wypowiedzenia w przypadku rezygnacji z pokoju. Wypowiadanie umów zawartych na oznaczony okres jest niestety bardziej skomplikowane.

Odpowiedzi udzielone przez osobę prezentującą nam lokum, pomogą dokonać wyboru i uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pokoje do wynajęcia różnią się między sobą wyglądem, wielkością, zaopatrzeniem. Wynika to z tego, że każdy z nas ma inne potrzeby, a właściciele wychodzą z założenia, że zawsze znajdzie się ktoś, komu dany pokój przypadnie do gustu.

Dokonując wstępnej oceny stancji, warto dokładnie przyjrzeć się, jakiej jest wielkości i co wchodzi w skład jej wyposażenia. Czy wystarczy nam pomieszczenie o wielkości 10 m2, czy zależy nam na większym metrażu?

W przypadku braku jakichkolwiek mebli np. biurka, czy większej szafy, dopytajmy, czy mamy je sobie zapewnić we własnym zakresie, czy możemy liczyć w tej kwestii na pomoc właściciela?

Osobną kwestię stanowi standard pokoju do wynajęcia i styl jej aranżacji. W wielu przypadkach wynajmujący zgadza się na wprowadzanie modyfikacji np. przemalowanie ścian.

Znalezienie wymarzonej stancji pod wynajem nie musi być trudne. Zwłaszcza, że obecnie ogromna gama ogłoszeń pokoi na wynajem znajduje się także na przykład na Allegro. Dogodna lokalizacja to już połowa sukcesu, a im bardziej szczegółowy rekonesans, tym mniej późniejszych rozczarowań.

OLI

Sprawdź także

Leasing, wynajem - podpisywanie umowy

Poznaj różnice między leasingiem a wynajmem. Które z rozwiązań jest dla Ciebie lepsze?

Popularnym sposobem nabywania auta firmowego jest kredyt. Nie jest to jednak forma jedyna. Alternatywę stanowi …