upał w mieszkaniu
5 najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym wysokie temperatury oraz ogólnie panujący upał z nimi związany, będą możliwe do wytrzymania | fot.: Fotolia

Za oknem naprawdę gorąco? Zobacz 5 sprawdzonych sposobów na upał w mieszkaniu

W trakcie lata musimy borykać się z typowymi dla tej pory roku upałami. Mimo że nie mieszkamy w kraju, gdzie słupek rtęci osiąga maksymalne temperatury, to jednak i u nas bywa często bardzo gorąco. Upał, zaduch, a w konsekwencji problemy z przebywaniem w domu za dnia, czy zaśnięciem w nocy. Dlatego przedstawiamy Wam 5 najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym wysokie temperatury oraz ogólnie panujący upał z nimi związany, będą możliwe do wytrzymania.

  1. Klimatyzator – pierwszy, dość oczywisty wybór. Jego zakup wiąże się co prawda z dodatkowymi kosztami, które należy brać pod uwagę, jednak ma duże plusy. Klimatyzacja działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Klimatyzator pobiera ciepłe powietrze, poddaje go działaniu wysokiego ciśnienia, przez co zmniejsza się jego temperatura. Klimatyzacja ma szereg zalet: chłodzi, oczyszcza i osusza powietrze, oraz wentyluje pomieszczenie. Trzeba jednak na nią uważać. Wychodzenie na zewnątrz z klimatyzowanego pomieszczenia, bądź wchodzenie do zimnego miejsca może okazać się dla nas nieprzyjemne w skutkach i spowodować anginę, ból gardła, czy w ekstremalnych przypadkach nawet szok termiczny spowodowany różnicą temperatur! Dlatego też należy uważać i korzystać z klimatyzacji odpowiednio i z zachowaniem rozsądku. Oczywiście klimatyzacja pozwala na ustawienie dowolnej temperatury, przy jej wyborze warto pamiętać o tym, żeby dostosować ją do potrzeb wszystkich domowników. Niemniej jest to najłatwiejszy, ale przy tym najdroższy w całym zestawieniu, sposób na poradzenie sobie z letnimi upałami.
    klimatyzacja
    Klimatyzacja ma szereg zalet: chłodzi, oczyszcza i osusza powietrze, oraz wentyluje pomieszczenie. Trzeba jednak na nią uważać | fot.: Materiały Dako

     

  2. Uszczelnienie ścian/ parapetów/ okien – nieszczelne okna czy szpary między parapetami a ścianami również są odpowiedzialne za dostawanie się ciepła z zewnątrz do naszych domów czy mieszkań. Co prawda nie wpływa przez nie tyle ciepła ile np. przez otwarte okno, ale jednak mury, które nagrzewają się przez cały dzień, oddają to ciepło jeszcze długo po zajściu słońca. Dlatego warto, jeśli jest taka potrzeba, najlepiej jeszcze przed okresem letnim pomyśleć o wymianie okien oraz parapetów lub uszczelnieniu tych, które już posiadamy. Przy zakupie nowej stolarki weźmy pod uwagę to, aby wybrany przez nas model okna zapewnił nam wystarczającą ochronę przed upałem. Okna z wyposażeniem zapewniającym komfort termiczny można znaleźć w ofercie wielu producentów, m.in firmy DAKO.
    rolety zewnętrzne
    Okna z wyposażeniem zapewniającym komfort termiczny można znaleźć w ofercie wielu producentów | fot.: Materiały Dako

     

  3. Rolety – kolejnym sposobem na poradzenie sobie z wysokimi temperaturami jest zamontowanie na oknach rolet zewnętrznych. Opuszczone rolety zapobiegają wpadaniu promieni słonecznych do naszych domów i chronią wnętrza przed przegrzaniem. Dodatkowo umożliwiają regulację stopnia zacienienia lub dopływu naturalnego światła. Bardzo dobrym wyborem są rolety elewacyjne – ich pancerz jest trwały i nie przepuszcza promieni słonecznych, a dodatkowo montaż od zewnętrznej strony elewacji nie wymaga ingerencji w wystrój pomieszczeń. Takie rolety możecie znaleźć na stronie producenta http://dako.eu/.
    rolety zewnętrzne
    Opuszczone rolety zapobiegają wpadaniu promieni słonecznych do naszych domów i chronią wnętrza przed przegrzaniem. Dodatkowo umożliwiają regulację stopnia zacienienia lub dopływu naturalnego światła | fot.: Materiały Dako

     

  4. Urządzenia codziennego użytku – kolejną metodą na zmniejszenie ilości stopni Celsjusza w naszych domach jest ograniczenie użycia urządzeń elektrycznych takich jak: telewizor, komputer, mikrofalówka czy kuchenka. Każde takie urządzenie w efekcie końcowym swoją energię przekształca w ciepło wypuszczane do otoczenia. Jeżeli nie ma potrzeby, nie zostawiajmy włączonego telewizora czy komputera. Tak samo rzecz ma się z radiem, które w niejednym domu działa przez cały dzień, mimo tego, że nikt go nie słucha. Nawet lodówka, którą niejednokrotnie otwieramy bez wyraźnej potrzeby przy otwieraniu musi ciężej pracować, przez co generuje więcej ciepła. Ograniczmy również , na ile to tylko możliwe – używanie gazu i gotowanie np. nie nastawiajmy całego czajnika wody, gdy potrzebna jest nam tylko szklanka. Używanie domowych urządzeń z rozwagą pozwoli nie tylko na ograniczenie ciepła w domu, ale także pomoże zaoszczędzić na rachunkach.
  5. Wietrzenie – otwieranie okien w ciągu dnia, kiedy za oknem panuje skwar i słońce świeci bardzo mocno, nie jest dobrym pomysłem. W obniżeniu temperatury w domu może pomóc nam natomiast wpuszczenie świeżego powietrza o odpowiedniej porze. Z rana na zewnątrz panuje dużo niższa temperatura, dzięki czemu po otworzeniu okna lub drzwi balkonowych do wnętrza wpada chłodne, rześkie powietrze. Podobnie jest wieczorem, kiedy temperatura spada, a powietrze jest chłodniejsze, niż w ciągu dnia, warto wtedy wpuścić go trochę do środka. Gdy natomiast w ciągu dnia robi się gorąco, najlepiej uchylać tylko takie okna, które w danej porze nie będą wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W łatwiejszym zaśnięciu z pewnością pomoże nam przewietrzenie sypialni i pozostawienie otwartego okna. Pamiętajmy jednak żeby zabezpieczyć takie otwarte okna przed wizytą nieproszonych gości. Atak komarów skutecznie powstrzyma siatka moskitiery. Wystarczy tylko znaleźć moskitierę odpowiednią do naszego okna. Wiele informacji pomocnych w wyborze właściwej opcji znajdziecie na stronie producenta moskitier http://dako.eu/pl/oslony-okienne/moskitiery/

Kiedy za oknem jest naprawdę gorąco warto wykorzystać te 5 prostych porad. Mogą one wam pomóc w ograniczeniu przedostawania się ciepłego powietrza oraz promieni słonecznych do wnętrza domów czy mieszkań. Zaoszczędzimy również prąd i gaz. Będzie to często inwestycja jednorazowa, a bardzo opłacalna na dłuższy czas. Dzięki temu będziemy mogli przetrwać upalny dzień w trakcie lata, cieszyć się chłodem w domu i pozbyć się wizyty nieproszonych gości z zewnątrz!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

gadżety ekologiczne

Gadżety ekologiczne – dlaczego warto?

Gadżety promocyjne odgrywają w biznesie dużą i zróżnicowaną rolę. Czasami wręcza się je jako upominek …