Jeśli w okresie dzieciństwa nie nauczysz swojej pociechy, czym jest samodzielność i życie w rodzinie, w przyszłości możesz zebrać niesatysfakcjonujące żniwo | fot.: Materiał partnera zewnętrznego
Strona główna / Styl życia / Dziecko / Jakie obowiązki domowe powinny mieć dzieci?

Jakie obowiązki domowe powinny mieć dzieci?

Opinii na temat obowiązków domowych dzieci nie brakuje. Jedni rodzice twierdzą, że dzieci w ten sposób uczą się odpowiedzialności i łatwiej radzą sobie w dorosłym życiu. Inni natomiast uważają, że dzieciństwo to czas zabawy i nie ma, co niepokoić dzieci. Jaki jest złoty środek? I jakie obowiązki będą odpowiednie dla naszych pociech?

Kreuj dobre nawyki

Na samym początku trzeba podkreślić, że wyznaczanie obowiązków dzieciom nie sprawi, że ich dzieciństwo będzie smutne i gorsze. Najważniejsze jest to, aby dobierać ich ilość, częstotliwość i rodzaj w zgodzie z ich wiekiem. W końcu nie chodzi o to, aby dziecko spędzało dużo czasu na pracach domowych, a jedynie uczyło się, czym są obowiązki i jak smakuje odpowiedzialność za nie. Jeśli w okresie dzieciństwa nie nauczysz swojej pociechy, czym jest samodzielność i życie w rodzinie, w przyszłości możesz zebrać niesatysfakcjonujące żniwo.

Kiedy warto przekazywać dzieciom obowiązki domowe?

Przede wszystkim dziecko nie powinno być młodsze, niż 3 lata. Dlatego do tego czasu trzeba poczekać z nauką odpowiedzialności za obowiązki domowe. Później musisz też pamiętać, że oczekiwanie idealnych rezultatów nie jest wskazane na samym początku. Najlepiej też nauczyć swoje dziecko kojarzenia obowiązków domowych z zabawą.

Przykładowe obowiązki zgodne z wiekiem dziecka

  • 3-7 lat — w tym wieku powinniśmy znaleźć obowiązki, które będą sprawiać dziecku frajdę, a przy okazji będą dla nich bezpieczne. Najlepszym przykładem może być pomoc w układaniu serwetek na stole (starsze dzieci w tym przedziale mogą pomagać w pełnym nakrywaniu stołu). Poza tym wyrzucanie brudnych ubrań do prania, czy podlewanie kwiatów, będzie dobrym pomysłem dla dzieci w tym wieku.
  • 8-11 lat — w tym przedziale wiekowym ważne jest wytłumaczenie dziecku, że każdy jest odpowiedzialny za siebie. Dlatego też dziecko powinno potrafić zadbać o porządek w swoim otoczeniu. Do tego ważne jest zaszczepienie w nich chęci pomagania rodziców w obowiązkach domowych. Dlatego też przekaż mu wynoszenie śmieci, zmiatanie lub mycie podłogi, a nawet robienie odkurzaczem. Oczywiście sprzątanie pokoju powinno być na samym szczycie listy obowiązków domowych dziecka w tym wieku. Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie tematem związanym z gotowaniem, powinno pomagać także rodzicom w ich przygotowaniach.
  • nastolatki — młodzież koniecznie musi nauczyć się odpowiedzialności i samodzielności. Nie da się ukryć, że znacznie łatwiej będzie to zrobić, kiedy dziecko już wcześniej liźnie kwestie związane z obowiązkami domowymi. W tym wieku można zaangażować dziecko również we wspólne przygotowanie posiłków, robienie zakupów, czy nawet pomaganie młodszemu rodzeństwu w nauce.

Poczytaj porady dotyczące Twojego dziecka

Wiedzy nigdy dość, dlatego też jako rodzic musisz stale poszerzać swoje horyzonty. Najłatwiejszym sposobem będzie śledzenie strony 123madrzyrodzice.pl. Znajdziesz tam informacje, porady i wszystko, co wiąże się z wychowaniem, odżywianiem i zajmowaniem się Twoim dzieckiem.


Materiał partnera zewnetrznego

Sprawdź także

Przedświąteczne porządki

Jak zaplanować przedświąteczne, generalne porządki?

Okres przedświąteczny zaczął się już na dobre. Nieodłączną częścią przygotowań do tego wyjątkowego czasu są …