Jeśli w okresie dzieciństwa nie nauczysz swojej pociechy, czym jest samodzielność i życie w rodzinie, w przyszłości możesz zebrać niesatysfakcjonujące żniwo | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jakie obowiązki domowe powinny mieć dzieci?

Opinii na temat obowiązków domowych dzieci nie brakuje. Jedni rodzice twierdzą, że dzieci w ten sposób uczą się odpowiedzialności i łatwiej radzą sobie w dorosłym życiu. Inni natomiast uważają, że dzieciństwo to czas zabawy i nie ma, co niepokoić dzieci. Jaki jest złoty środek? I jakie obowiązki będą odpowiednie dla naszych pociech?

Kreuj dobre nawyki

Na samym początku trzeba podkreślić, że wyznaczanie obowiązków dzieciom nie sprawi, że ich dzieciństwo będzie smutne i gorsze. Najważniejsze jest to, aby dobierać ich ilość, częstotliwość i rodzaj w zgodzie z ich wiekiem. W końcu nie chodzi o to, aby dziecko spędzało dużo czasu na pracach domowych, a jedynie uczyło się, czym są obowiązki i jak smakuje odpowiedzialność za nie. Jeśli w okresie dzieciństwa nie nauczysz swojej pociechy, czym jest samodzielność i życie w rodzinie, w przyszłości możesz zebrać niesatysfakcjonujące żniwo.

Kiedy warto przekazywać dzieciom obowiązki domowe?

Przede wszystkim dziecko nie powinno być młodsze, niż 3 lata. Dlatego do tego czasu trzeba poczekać z nauką odpowiedzialności za obowiązki domowe. Później musisz też pamiętać, że oczekiwanie idealnych rezultatów nie jest wskazane na samym początku. Najlepiej też nauczyć swoje dziecko kojarzenia obowiązków domowych z zabawą.

Przykładowe obowiązki zgodne z wiekiem dziecka

  • 3-7 lat — w tym wieku powinniśmy znaleźć obowiązki, które będą sprawiać dziecku frajdę, a przy okazji będą dla nich bezpieczne. Najlepszym przykładem może być pomoc w układaniu serwetek na stole (starsze dzieci w tym przedziale mogą pomagać w pełnym nakrywaniu stołu). Poza tym wyrzucanie brudnych ubrań do prania, czy podlewanie kwiatów, będzie dobrym pomysłem dla dzieci w tym wieku.
  • 8-11 lat — w tym przedziale wiekowym ważne jest wytłumaczenie dziecku, że każdy jest odpowiedzialny za siebie. Dlatego też dziecko powinno potrafić zadbać o porządek w swoim otoczeniu. Do tego ważne jest zaszczepienie w nich chęci pomagania rodziców w obowiązkach domowych. Dlatego też przekaż mu wynoszenie śmieci, zmiatanie lub mycie podłogi, a nawet robienie odkurzaczem. Oczywiście sprzątanie pokoju powinno być na samym szczycie listy obowiązków domowych dziecka w tym wieku. Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie tematem związanym z gotowaniem, powinno pomagać także rodzicom w ich przygotowaniach.
  • nastolatki — młodzież koniecznie musi nauczyć się odpowiedzialności i samodzielności. Nie da się ukryć, że znacznie łatwiej będzie to zrobić, kiedy dziecko już wcześniej liźnie kwestie związane z obowiązkami domowymi. W tym wieku można zaangażować dziecko również we wspólne przygotowanie posiłków, robienie zakupów, czy nawet pomaganie młodszemu rodzeństwu w nauce.

Poczytaj porady dotyczące Twojego dziecka

Wiedzy nigdy dość, dlatego też jako rodzic musisz stale poszerzać swoje horyzonty. Najłatwiejszym sposobem będzie śledzenie strony 123madrzyrodzice.pl. Znajdziesz tam informacje, porady i wszystko, co wiąże się z wychowaniem, odżywianiem i zajmowaniem się Twoim dzieckiem.


Materiał partnera zewnetrznego

Sprawdź także

mody człowiek przeskakujący między dwiema skałami

Nowy rok vs Ty – zaszczep w sobie tych 5 drobnych nawyków na nowy rok!

Nowy Rok to czas podsumowań tego, co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 …