zabawy sensoryczne latem
Zabawy sensoryczne stają się coraz popularniejsze nie tylko w przedszkolach czy szkołach, ale także w domach. Warto je wykorzystywać - są proste, a dostarczają maluchom mnóstwa rozrywki i uciechy | fot.: Fotolia

Lato – czas na zabawy sensoryczne

Lato to świetny czas na budowanie bliższej relacji z dzieckiem. Piękna pogoda, słońce i wakacje od szkoły czy przedszkola umożliwiają spędzanie całych dni na zewnątrz i wymyślanie wielu rozwijających zabaw. Jednak zajęcie czasu dzieciakom w kreatywny sposób często przysparza rodzicom wielu trudności. Często ciepłe, wakacyjne dni kilkulatek i tak spędza przed telewizorem czy komputerem. Tymczasem stworzenie mu ciekawych atrakcji wcale nie jest takie trudne! Często wystarczy trochę piasku, lodu czy wody i dziecko ma zajęcie na wiele godzin. Jak to możliwe? Odpowiedzią są zabawy sensoryczne – mają one dostarczać różnorodnych bodźców rozwijających zmysły malucha. Do ich przeprowadzenia nie potrzeba żadnych skomplikowanych zabawek ani przedmiotów. Jakie zabawy sensoryczne można przeprowadzić z dzieckiem w lecie?

Zabawy z wodą

Bitwa na balony wodne, wodny materac czy po prostu… kąpiel w zimnej wodzie. Brzmi przerażająco? W okresie letnich upałów to świetna szansa na zachwycenie malucha, dostarczenie mu różnorodnych bodźców, zacieśnienie relacji, ale także po prostu na… schłodzenie się. Wystarczy kilka balonów napełnić wodą i rozpocząć bitwę. A jeżeli nie chcemy uczestniczyć w walce, możemy zorganizować rzut do celu napełnionym balonem. Aby zabawa wpłynęła na zmysły dziecka, warto, aby uczestniczył w jej przygotowaniu od samego początku i sam napełniał balony, chociaż możemy go w tym wesprzeć. Kolejną propozycją na wspaniałą zabawę sensoryczną jest napełnienie zwykłego materaca wodą zamiast powietrzem. W tym oczywiście także powinien uczestniczyć maluch. Po napełnieniu materaca przejdźcie się po nim razem, poskaczcie, połóżcie się na nim i doświadczajcie tych chwil wszystkimi zmysłami.

Zabawy z lodem

Inną metodą na rozwijanie dziecięcych zmysłów i ochłodzenie się są różnorodne zabawy z lodem. Jedną z nich może być odkrywanie zamrożonych skarbów – wystarczy silikonowa foremka, w którą wrzucamy drobny przedmiot (np. guzik czy nakrętkę) i zamrażamy. Gdy bryłki lodu będą gotowe, dajemy je dzieciom, a one próbują dostać się do zamrożonej w nich zawartości. Mogą do tego wykorzystywać gorącą wodę, dłuto czy też własne ręce. Będą mieć zajęcie na długie godziny!

Zabawy z piaskiem

Piasek to także niedoceniany, a bardzo ciekawy materiał do wspólnych zabaw. Począwszy od zwykłego przesypywania, poprzez budowanie zamków w piaskownicy, aż po tworzenie różnorodnych ścieżek sensorycznych czy wykorzystanie go do eksperymentów chemicznych – piasek daje mnóstwo możliwości. Możemy razem z dzieckiem spróbować „upiec” ciastko z piachu czy zbudować skomplikowane budowle. Gdy ta zabawa się znudzi, możemy stworzyć ścieżkę z wykorzystaniem nie tylko piasku, ale też błota, szyszek, wody. Dziecko po takiej dróżce przechodzi boso, może zanurzyć w niej także rączki czy nawet… przeturlać się po niej, jeżeli nie przeraża nas to, że się ubrudzi. Czego się jednak nie robi dla rozwijania jego zmysłów?

Zabawy sensoryczne stają się coraz popularniejsze nie tylko w przedszkolach czy szkołach, ale także w domach. Warto je wykorzystywać – są proste, a dostarczają maluchom mnóstwa rozrywki i uciechy. Na dodatek korzystnie wpływają na integrację sensoryczną i rozwój naszych podopiecznych. A zatem – nie ma na co czekać, szukajmy piasku, wody, błota i po prostu się bawmy!

MCI

Sprawdź także

piękna szatynka na plaży

Top of the top ze świata beauty na lato 2020!

Sezon wakacyjny, choć w tym roku zupełnie inny niż zwykle, w pełni rozpoczęty. Przegląd letnich …