noworodek przytulony do maskotki śpiący w kocyku
Jednym z kluczowych etapów przygotowań do powitania małego człowieka na świecie jest odpowiednie skompletowanie wyprawki | fot.: stock.adobe.com

Wyprawka dla noworodka – co i jak kupować, by nie dać się zwariować…

Oczekiwanie na nowego członka rodziny to piękny, radosny czas. Wspaniały, ale też pełen obaw i niepokoju – szczególnie gdy w drodze jest nasze pierwsze dziecko. Młodzi rodzice zastanawiają się, jak najlepiej przygotować się na zupełnie nową sytuację i jakie działania podjąć. Jednym z kluczowych etapów przygotowań do powitania małego człowieka na świecie jest odpowiednie skompletowanie wyprawki. Na czym warto się skupić? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Pierwsza wizyta w sklepie z artykułami dla niemowląt może przyprawić przyszłych rodziców o zawrót głowy – nie tylko z powodu różnorodności asortymentu dla noworodka, ale też na widok cen. Skompletowanie wyprawki od A do Z może bowiem mocno uderzyć po kieszeni. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup konkretnych produktów, przygotujcie listę tego, co potrzebne jest do ubrania, kąpania, przewijania, pielęgnacji Maluszka. Możecie poszukać gotowych list na stronach dla rodziców lub, jeśli chodzicie do szkoły rodzenia, poprosić o taką listę położną. Cenne staną się także porady zaprzyjaźnionych mam – one zazwyczaj najlepiej wiedzą, które elementy wyprawki są nieocenione, a które przereklamowane.

Starajcie się uważnie dobierać produkty, stawiać na ich jakość, a nie ilość. Przed zakupem  kosmetyków, przetestujcie darmowe próbki. Sprawdźcie też, co możecie otrzymać od rodziny i znajomych, którzy mają dzieci. Jeśli chcecie kupić wszystko nowe,  poszukajcie promocji, dzięki którym za część rzeczy możecie zapłacić połowę ceny i mniej. Oto lista rzeczy, które musicie kupić, zanim Wasze Maleństwo pojawi się na świecie.

Ubranka

Skóra nowonarodzonego dziecka jest niesamowicie wrażliwa. Potrafi ją podrażnić nawet metka lub grubszy szew, nie wspominając o guzikach na plecach (noworodek przecież większość czasu, szczególnie w pierwszych tygodniach życia, spędza w pozycji leżącej, na płasko).   

Wybierając ubrania dla Malucha, starajcie się więc szukać takich, które są dobrej jakości, bawełniane lub z włókna bambusowego, żeby skóra mogła oddychać i by nie powstawały na niej uciążliwe potówki. Szukajcie takich części garderoby,  które są łatwe do założenia. I pamiętajcie, że dziecko bardzo szybko rośnie. Oznacza to, że kupowanie wielu ubrań na pierwsze tygodnie życia maluszka to zbędny wydatek (a tych przecież przed Wami nie mało).  Jeśli więc kupujecie ubranka w rozmiarach 56-62, wybierzcie tylko po kilka sztuk każdego rodzaju: body z długim i krótkim rękawem, śpiochy i kaftaniki lub pajace, skarpetki, bawełniane czapeczki bez wiązań, a dla dzieci urodzonych jesienią lub zimą – grubszą czapkę, rękawiczki i kombinezon, które przydadzą się podczas spacerów.

Wózek i akcesoria

Skoro mowa o spacerach, to oczywiście kluczowa staje się kwestia wózka. Obok fotelika samochodowego, bez którego nie ma możliwości przewożenia dziecka autem, jest to największy wydatek, ale też jeden z ważniejszych. Wózek bowiem musi być wygodny dla Maleństwa i przy okazji funkcjonalny dla rodziców.

Dobrze, aby był łatwy w prowadzeniu, lekki (zwłaszcza jeśli mielibyście go wnosić po schodach) i wyposażony w akcesoria typu: torba na rzeczy dla dziecka, folia przeciwdeszczowa, moskitiera (na lato) i śpiworek (na zimę). Zazwyczaj wysoka jakość i dodatkowe akcesoria wiążą się z nieco wyższymi kosztami. Dlatego, szczególnie przy zakupie wózka i fotelika, warto poszukać sklepów oferujących przyszłym rodzicom specjalne rabaty. Jednym z miejsc, gdzie możecie zaglądać, by sprawdzić stale zmieniające się oferty jest internet. Po wpisaniu w przeglądarce hasła: strona z promocjami dla dzieci możemy znaleźć interesujące akcesoria.

Może się także okazać, że wasze dziecko będzie szczególnie potrzebowało bliskości i niekoniecznie zapała miłością do spacerów w wózku. Wtedy możecie sięgnąć po chustę do noszenia. Przy większych maluchach, po 3 miesiącu życia, możecie także rozważyć nosidło.

ciekawski noworodek rozglądający się wokół
W pierwszych tygodniach życia noworodek przesypia większość doby | fot.: stock.adobe.com

Spanie i karmienie

W pierwszych tygodniach życia noworodek przesypia większość doby. Zastanówcie się, czy maleństwo będzie spało z wami, a może we własnym łóżeczku. Możecie też wybrać jedną z opcji pośrednich, czyli dostawkę do łóżka  (dziecko ma swoją przestrzeń, ale jest tuż przy rodzicach), lub kosz Mojżesza (przy czym ten ostatni starcza na dość krótko, ponieważ dzieci szybko z niego wyrastają). Nie zapomnijcie też o pościeli – prześcieradełku, rożku lub kołderce, kocyku.

Poza snem, najczęściej wykonywaną przez wasze dziecko czynnością będzie jedzenie. Mama i maluch muszą się dopasować i zdecydować, jaka pozycja do karmienia jest dla nich najlepsza. Jeśli siedząca, to warto zainwestować w rogal do karmienia, który pozwala łatwiej ułożyć dziecko. Taki niepozorny gadżet odciąża kręgosłup mamy, która nie musi trzymać maleństwa na rękach ani schylać się do niego, gdy trzyma je na kolanach. Pamiętajmy, że przy konieczności wzbudzania laktacji warto (oprócz częstego przystawiania malucha do piersi) zainwestować także w prosty laktator.

Jeśli decydujemy się na karmienie butelką albo nie mamy wyjścia i mleko modyfikowane staje się jedyną dostępną opcją, pomyślmy o butelkach i specjalnych smoczkach dopasowanych do potrzeb najmniejszych. Nawet jeśli planujemy karmić naturalnie, warto mieć w zapasie choć jedną butelkę. Przyda się także podgrzewacz.

Pielęgnacja

Noworodki to niezwykle wrażliwe istoty. Szczególnie delikatna jest ich skóra. Wybierając kosmetyki, skupmy się na takich, które można stosować od 1. dnia życia. Możesz też zdecydować się na nieco droższą opcję naturalnych, ekologicznych. W każdym przypadku warto szukać promocji w drogeriach lub aptekach. Czasem można w nich znaleźć produkty w atrakcyjnych cenach. Jeśli zauważysz, że maluszek reaguje alergicznie – sięgnij po produkty hipoalergiczne.

Poza tym niezbędne do pielęgnacji i higieny twojego dziecka będą: płyn do mycia ciała, krem ochronny do pupy, nawilżane chusteczki pielęgnacyjne,  płatki kosmetyczne (do mycia twarzy), gaziki jałowe (do przemywania oczu), sól fizjologiczna (do przemywania oczu, czyszczenia noska), pieluchy jednorazowe, proszek lub płyn do prania (od pierwszych dni życia), miękka szczoteczka do włosów, nożyczki do obcinania paznokci. Ważne będą także: ergonomiczna wanienka i ręcznik, w który zawiniemy dziecko po kąpieli. Jeśli obawiamy się samego kąpania, dostępne są obecnie specjalne podkładki, na których można bezpiecznie oprzeć dziecko.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że zakupów dla przyszłych rodziców jest więcej, niż możemy sobie wyobrazić, spokojne podejście i odpowiednia lista pomogą nam zapanować nad sytuacją. Co ważne, nie musimy sami robić wszystkich zakupów. Nasi bliscy chętnie pomogą nam w gromadzeniu wyprawki: pieluchy bambusowe, kocyki, gryzaki, zabawki sensoryczne to oczywiście świetny pomysł na prezent. Nie obawiajmy się jednak także prosić o tak „banalne” produkty jak: pampersy, bodziaki czy butelki albo puszkę mleka modyfikowanego (jeśli oczywiście okaże się konieczne).

Dziadków z pewnością uszczęśliwi, jeśli będą mogli podarować ukochanemu wnukowi czy wnuczce fotelik samochodowy bądź wózek. Taka pomoc pozwoli nam uniknąć niektórych kosztów i zaangażować całą rodzinę w przygotowania do pojawienia się malucha na świecie. Pamiętajmy, by nie kupować impulsywnie, pod wpływem chwili. To także pozwoli nam na oszczędności. Postawmy zarówno na planowanie, poszukiwanie rabatów i ciekawych promocji, jak i na zdrowy rozsądek.

OLI

Sprawdź także

nowonarodzone kocięta

Ciąża u kota – ile trwa

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt …