zbliżenie na dziecięce rączki bawiace się klockami
W sklepach można obecnie znaleźć wiele zabawek, które w prosty sposób pozwalają dziecku puścić wodze fantazji i tworzyć kreatywne konstrukcje | fot.: pixabay

Zabawki dla dzieci, które rozwijają kreatywność

Każde dziecko posiada w sobie pokłady kreatywności, a zadaniem rodzica jest je wydobyć i kształtować już od najmłodszych lat. Najlepiej robić to przez zabawę, dlatego dużym powodzeniem cieszą się kreatywne i edukacyjne zabawki dla dzieci, z zabawy którymi pociechy mogą czerpać dużo radości.

  1. Klocki Lego, Cobi, tradycyjne i drewniane
  2. Kreatywne zabawki dla dzieci
  3. Zabawki dla chłopców i dziewczynek

W sklepach można obecnie znaleźć wiele zabawek, które w prosty sposób pozwalają dziecku puścić wodze fantazji i tworzyć kreatywne konstrukcje czy obrazki. Zabawki te nie muszą być drogie – nawet najprostsze zestawy klocków lub gier pozwalają dziecku na wesołą, kreatywną zabawę.

Klocki Lego, Cobi, tradycyjne i drewniane

Klocki to prosta i ciekawa zabawka, która towarzyszy dzieciom już od dziesięcioleci. Zaczynają się nimi bawić już kilkumiesięcznie niemowlęta – dla nich przeznaczone są duże klocki lub zabawki typu „garnuszek na klocuszek”. Starsze dzieci doceniają możliwości, jakie dają tradycyjne klocki, zarówno te plastikowe, jak i drewniane. To z nich można budować fantazyjne konstrukcje, wysokie wieże, zamki czy inne budowle o nieregularnych kształtach. Dla wielu dzieci ideałem są klocki Lego lub klocki Cobi, dostępne zarówno w dużych, jak i niewielkich zestawach. Z nich można budować ulubione postacie z bajek, jak Świnka Peppa, pieski z Psiego Patrolu czy zabawki z Toy Story, a w wersji dla starszych dzieci, pojazdy historyczne, policyjne bazy czy szpital.

Dzięki klockom dzieci mogą poznawać kolory i kształty, uczyć się zależności i podstawowych praw fizyki, a przede wszystkim, rozwijać swoją wyobraźnię. Tylko ona ogranicza możliwości, jakie daje zabawa klockami. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo – dobrej jakości klocki są w pełni bezpieczne dla dzieci, nawet tych najmłodszych.

Kreatywne zabawki dla dzieci

Pobudzenie kreatywności u dziecka nie jest trudne. Wystarczy zostawić mu nieco przestrzeni i dostarczyć różnorodne przedmioty, które dziecko będzie mogło wykorzystać do zabawy. Mogą to być zarówno rzeczy dostępne w każdym domu, jak pokrywki od słoików, plastikowe kubeczki czy nitki, ale można postawić też na gotowe zabawki dla dzieci w praktycznych zestawach. Wśród nich znajdują się m.in. zestawy do wyszywania, przewlekania kolorowych sznurków przez szablony ze zwierzętami czy pojazdami, kolekcje koralików i żyłek do tworzenia biżuterii, czy nawet tablice magnetyczne z kolorowymi magnesami z literkami, cyferkami i różnymi kształtami. Za ich pomocą dzieci mogą tworzyć własne, kreatywne przedmioty, które wykorzystają do dalszej zabawy. Wiele z nich to zabawki wielokrotnego użytku, dzięki którym dziecko nigdy nie znudzi się zabawą. Wśród kreatywnych zestawów szczególną popularnością cieszą się zestawy przyborów plastycznych, zamknięte w praktycznej walizce. Taki zestaw zawiera najczęściej kredki, flamastry, ołówki, farby, klej, nożyczki, gumkę do mazania i temperówkę, a w szerszej wersji – kilka rodzajów farb, a nawet węgiel kreślarski.

Zabawki dla chłopców i dziewczynek

Dobry sklep z zabawkami posiada w swojej ofercie zarówno zabawki dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Wiele z nich ma charakter koedukacyjny i doskonale nadaje się dla każdego dziecka. Wśród nich znajdują się m.in. silikonowe maty, po których można rysować zmywalnymi flamastrami, zestawy szablonów do rysowania czy gry planszowe. Te ostatnie nie tylko pozwalają rozwijać kreatywność, ale również są pretekstem dla rodziców do spędzania czasu w rodzinnym gronie wspólnie z dziećmi.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

chłopiec układający klocki

Jaki prezent kupić dziecku na urodziny?

W dzisiejszych czasach różne święta i okazje nie mogą się obejść bez prezentu dla małego …