dzieci bawiące się klockami w przedszkolu
Kiedy dziecko zostanie przyjęte do placówki, rodzic w określonym terminie musi potwierdzić chęć uczęszczania dziecka do przedszkola. Warto sprawdzać informacje dotyczące rekrutacji, które ściśle określają terminy potwierdzenia | fot.: stock.adobe.com

Zapis dziecka do przedszkola – o jakich procedurach trzeba pamiętać?

Rekrutacja do przedszkoli rozpoczyna się nawet kilka miesięcy przed formalnym rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym powinni się przygotować do procedury rekrutacji, szczególnie że zachowanie odpowiednich terminów może być jedyną szansą, by dziecko dostało się do wybranej placówki. Warto wiedzieć, o czym pamiętać przy zapisywaniu malucha do przedszkola.

Odpowiednie przedszkole

Do przedszkola można zapisywać dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat. Młodsze trafiają do żłobków, natomiast starsze do zerówki przy szkołach lub do pierwszej klasy. Przedszkole pozwala rodzicom na pracę, opiekując się dziećmi w ciągu dnia. Zwykle przedszkola pracują między godziną 7:00 a 18:00 – jest to indywidualnie ustalane przez placówki. Wybór przedszkola jest bardzo ważną kwestią dla rodziców, jak i dla dzieci. Warto szukać placówki, która zapewnia odpowiednią opiekę i rozwój dziecka, bogatą ofertę zajęć dodatkowych i profesjonalną kadrę. Rodzice muszą zwracać uwagę również na dogodne godziny pracy oraz bliskość przedszkola względem miejsca zamieszkania czy trasy, którą rodzice pokonują w drodze do pracy.

Terminy i formalności

Rodzice muszą uważać na terminy, by zdążyć z zapisaniem dziecka do przedszkola. Terminy rekrutacji ogłaszane są na poziomie lokalnym, dlatego należy po prostu śledzić informacje na stronach internetowych miast czy gmin. Są miasta, w których rekrutacja rusza już w połowie lutego, natomiast w czerwcu prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca. We wrześniu przedszkola, które mają jeszcze wolne miejsca, mogą prowadzić kolejny nabór. Rekrutacja do przedszkoli odbywa się drogą elektroniczną, a wniosek w wersji papierowej rodzice muszą zanieść do przedszkola pierwszego wyboru. Nie ma znaczenia kolejność zgłoszeń, a dodatkowe okoliczności, dzięki którym dziecko zyskuje punkty w rekrutacji. Jest to między innymi liczba rodzeństwa, dziecko niepełnosprawne, wychowywane przez jednego z rodziców czy wychowujące się w rodzinie zastępczej. Przedszkola mogą zwracać uwagę również na to, czy rodzice są zameldowani w danym mieście oraz jaka jest odległość do przedszkola od miejsca zamieszkania. Do wniosku papierowego każdorazowo należy dołączyć dokumenty, które mają istotny wpływ na przebieg procesu rekrutacji. W przypadku dzieci, które już uczęszczają do przedszkola, formalności nie ma wiele – wystarczy złożyć deklarację odnośnie kontynuowania zajęć w kolejnym roku szkolnym.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kiedy dziecko zostanie przyjęte do placówki, rodzic w określonym terminie musi potwierdzić chęć uczęszczania dziecka do przedszkola. Warto sprawdzać informacje dotyczące rekrutacji, które ściśle określają terminy potwierdzenia. Jeżeli rodzic nie potwierdzi, że dziecko będzie chodziło o przedszkola, miejsce automatycznie się zwalnia. Z ego powodu tak ważne jest pamiętanie o terminach i dopełnienie wszystkich formalności. Łatwo bowiem o pomyłkę – jeśli rodzic zapomni dopełnić jakichkolwiek formalności, może mieć ogromny problem ze znalezieniem wolnego miejsca w wybranym przedszkolu.

ASU

Sprawdź także

dziecko przedszkole

Jak wybrać dobre przedszkole?

Wielu rodziców decyduje się na zapisanie dziecka do przedszkola. Powody mogą być różne, nierzadko wynika …