kompostowniki
Popularne są kompostowniki z palet, jednak jedyną ich zaletą jest niska cena – są one niezbyt trwałe i mało odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne | fot.: materiał partnera

Nawóz organiczny – 4 wskazówki, jak wybrać najlepszy kompostownik do naszego ogrodu

Kompostowanie odpadów organicznych to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania naturalnego nawozu. Uzyskany w ten sposób kompost może być wykorzystywany do użyźniania gleby – jest to znacznie lepsza metoda niż stosowanie chemicznych nawozów, w dodatku o wiele tańszy. Bardzo pomocny w takich przypadkach jest kompostownik, czyli pojemnik, w którym zachodzi proces rozkładu biomasy w wyniku działania bakterii tlenowych i beztlenowych. Bardzo łatwo znaleźć dla niego miejsce w przydomowym ogródku czy na działce i szybko przekonać się o jego zaletach. Jak wybrać najlepszy kompostownik i optymalnie wykorzystać jego możliwości?

  1. Kompostownik – jak wybrać optymalny rozmiar?
  2. Z jakich materiałów wykonuje się kompostowniki?
  3. Kompostownik otwarty czy z klapą?
  4. Gdzie postawić kompostownik?

Kompostownik – jak wybrać optymalny rozmiar?

O tym, jaki rozmiar kompostownika sprawdzi się najlepiej w naszym gospodarstwie domowym, decyduje głównie ilość potrzebnego nam nawozu. W przypadku tych urządzeń sprawdza się zasada – im więcej, tym lepiej, ale tylko w przypadku możliwości praktycznego wykorzystania powstałego w takim przypadku kompostu. W małych gospodarstwach lub na działce kompostownik powinien mieć wymiary nie przekraczające 1,5 metra wysokości oraz tyle samo szerokości. Daje to optymalne warunki do powstania kompostu o strukturze w znacznym stopniu przypominającej naturalną glebę. Duże gospodarstwa, zwłaszcza posiadające sad i ogród, powinny posiadać kompostownik o pojemności przynajmniej 1200 litrów, by móc składować nich resztki powstałe w wyniku użytkowania upraw. Należy również pamiętać o uwzględnieniu dodatkowego miejsca na odpady spożywcze – im liczniejsza rodzina, tym powinno go być więcej. Statystyczna, czteroosobowa rodzina zużywa około 150 litrów odpadów i tyle należy doliczyć do planowanej pojemności zbiornika.

Z jakich materiałów wykonuje się kompostowniki?

Jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać kompostownik, jest jego trwałość. Nie mniej istotne dla wielu osób są również jego walory estetyczne, dlatego warto dobrze się zastanowić, z jakiego materiału zbiornik chcemy zakupić do naszej posiadłości. Popularne są kompostowniki z palet, jednak jedyną ich zaletą jest niska cena – są one niezbyt trwałe i mało odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podobnie wygląda sprawa w przypadku kompostowników wykonanych z drewna. Dzięki impregnacji można polepszyć ich odporność na opady oraz zwiększyć wytrzymałość, jednak również nie jest to szczególnie polecana opcja. Znacznie lepiej skusić się na gotowe rozwiązania, czyli kompostowniki wykonane z plastiku, dostępne na przykład tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/odpady-i-segregacja/kompostowniki.html. Są bardzo odporne na pogodę i wytrzymałe, poza tym dzięki kompaktowym rozmiarom można je umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na działce. Urządzenie z pokrywą zapewnia szczelność, a co za tym idzie neutralizację nieprzyjemnego zapachu. Niekiedy można spotkać kompostowniki murowane, jednak ze względu na brak możliwości przenoszenia takiego zbiornika nie jest to rozwiązanie szczególnie popularne.

Kompostownik otwarty czy z klapą?

Wybierając kompostownik powinniśmy zdecydować, czy chcemy pojemnik otwarty, czy też z klapą. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Kompostowniki otwarte wyglądem przypominają skrzynkę bez dna, prostsze rodzaje można bez trudu wykonać samemu. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest cena pojemnika, jednak brak pokrywy oznacza, iż nieprzyjemny zapach kompostu będzie odczuwalny w jego pobliżu. Brak przykrycia oznacza również dostęp wody, pochodzącej z opadów do wnętrza kompostownika, czego efektem jest wymycie części użytecznych składników oraz zakłócenie procesu przemiany materii organicznej. Kompostownik zamknięty posiada w pokrywie otwór, który dostarcza do odpadów niezbędną do przemiany ilość tlenu oraz wody. Powietrze dostaje się do wnętrza również poprzez specjalne szczeliny, umieszczone w bocznych ściankach, dzięki czemu kompostowanie przebiega równolegle w każdej warstwie zawartości. Zbiornik taki może posiadać termoizolację, co umożliwia przyspieszenie procesu kompostowania. Pokrywa zapobiega także rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnego zapachu w otoczeniu, co ma zwłaszcza duże znaczenie w gospodarstwach domowych o niewielkiej powierzchni.

Gdzie postawić kompostownik?

Jedną z podstawowych wad kompostownika jest nieprzyjemny zapach, który może przeszkadzać nie tylko mieszkańcom posiadłości, ale również sąsiadom czy nawet przechodzącym osobom. Zwłaszcza w przypadku zbiorników otwartych może stanowić to problem, dlatego kompostownik powinien być ustawiony z dala od granic działki, ale także użytkowej części ogrodu. Dla małych zbiorników (poniżej 10 metrów sześciennych pojemności) odległość minimalna wynosi minimum 5 metrów od zamieszkanych budynków i 2 metry od granicy działki, natomiast większe kompostowniki powinny być usytuowane co najmniej 30 metrów od zamieszkanych budynków, 10 metrów od drogi lub chodnika oraz 7,5 metra od sąsiadujących działek. Odległości te reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wydane przez Ministra Infrastruktury, a konkretnie artykuł 36 ustęp 2 i 3.

Materiał partnera