para na rowerach
Jeżdżąc w kasku, chronimy głowę, zmniejszając tym samym ryzyko jej urazów podczas nieszczęśliwych wypadków, upadków czy kolizji | fot.: stock.adobe.com

Kask rowerowy – obowiązek czy rozsądek?

Obecnie w Polsce prawo o ruchu drogowym nie narzuca obowiązku jazdy na rowerze w kasku. Z całą pewnością jednak warto wyposażyć się w kask, który znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas rowerowych przejażdżek. Równie tych krótkich sporadycznych wyjazdów rekreacyjnych, dojazdów do pracy, do sklepu, regularnych treningów, jak również znacznie dłuższych wycieczek i wypraw. Dlatego dobrym zwyczajem jest kask zakładać zawsze, kiedy wyruszamy w drogę. Zdecydowanie pozwoli to czuć się pewniej podczas odkrywania nowych miejsc na rowerze.

Czym powinien charakteryzować i co oferuje współczesny kask rowerowy?

Jeżdżąc w kasku, chronimy głowę, zmniejszając tym samym ryzyko jej urazów podczas nieszczęśliwych wypadków, upadków czy kolizji. Dokonując wyboru kasku, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Przede wszystkim kupowany kask powinien być nowy oraz pochodzić z pewnego źródła. Kaski sprzedawane w sklepach na pewno spełniają odpowiednie normy, są certyfikowane i dopuszczone do sprzedaży rynkowej. Na początku kask nie musi być jednak bardzo dużym wydatkiem – całkiem niezły kask można kupić już za około 100-150 złotych. Choć te tańsze różnią się od droższych na przykład zastosowanymi materiałami, czy ilością otworów wentylacyjnych. Istotne jest również odpowiednie dobranie rozmiaru kasku, ponieważ musi on być również wygodny. Stąd też, jeśli mamy możliwość przymierzenia kilku modeli i ich porównania warto z niej skorzystać. Właściwie wszystkie kaski mają możliwość regulacji dopasowania, aczkolwiek już wstępnie dobrze dobrany rozmiar zapewni, że kask będzie lepiej pełnił swoją funkcję. Co ważne będzie również komfortowy, praktycznie nie będzie go czuć na głowie podczas jazdy. Współczesne kaski rowerowe są skonstruowane w taki sposób, aby były wytrzymałe, a przy tym lekkie i dobrze wentylowane.

Rodzaje kasków

W zależności od stylu jazdy, jaki preferujemy, kaski można podzielić na kilka grup, a rynek oferuje naprawdę pokaźną ilość produktów w każdej z nich. Najbardziej popularne są kaski rekreacyjne oraz MTB, które wykorzystywane są nie tylko do jazdy górskiej, ale również jako uniwersalne kaski turystyczno-rekreacyjne właśnie. Inne rodzaje kasków, jakie można wyróżnić to kaski: szosowe, enduro, miejskie, czy full-face stosowane do znacznie bardziej „ekstremalnej” jazdy.

Czy kask musi być drogi?

Jak już wiadomo, kask to inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie, która nie musi dużo kosztować. W każdym razie na początku rowerowych przygód. Wspomniane wcześniej 100-150 złotych wystarczy, aby kupić kask, który spełni swoją funkcję. Jednakże im będzie droższy, tym będzie technologicznie bardziej zaawansowany, być może również w aspekcie wizualnym i estetycznym będzie bardziej odpowiadać potencjalnemu użytkownikowi, co także jest dość ważne. Ceny współczesnych kasków rowerowych mogą osiągać nawet ponad 1000 złotych.

Nawyk zakładania kasku warto krzewić, upowszechniać i propagować wśród dzieci, by od najmłodszych lat uświadamiać, jak ważne jest bezpieczeństwo.

TJA

Sprawdź także

rower szytki

Szytki – co to takiego i jak się na tym jeździ?

Niewiele osób słyszało o szytce, natomiast określenie dętka jest znane powszechnie. W jednym i drugim …