kurtka do jazdy konnej
Wybieraj kurtkę jeździecką najlepszej jakości od renomowanych producentów | fot.: materiał partnera

Jaką kurtkę do jazdy konnej wybrać?

Odpowiednio dobrana odzież wpływa nie tylko na komfort i wygodę podczas jazdy konnej, ale nierzadko również na bezpieczeństwo jeźdźcy oraz osiągane wyniki sportowe. Podstawowym akcesorium jest kurtka jeździecka, która powinna znaleźć się w garderobie osób, które uprawiają jazdę konną. Co brać pod uwagę podczas zakupu takiego ubrania? Poznaj najważniejsze właściwości tego rodzaju odzieży już teraz.

Aspekty praktyczne kurtki jeździeckiej

Nie wybieraj kurtki w jasnych kolorach. Nie zaleca się również zakupu kurtek z ortalionu i innych szeleszczących materiałów, które mogą trzepotać na wietrze i wywoływać płoszenie konia. Świetnym wyborem będą za to kurtki ze śliskich materiałów, które znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Pamiętaj, że jazda konna to nie tylko przyjemna aktywność na łonie natury. Ujeżdżanie odbywa się także przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, obowiązkiem jeźdźcy jest również utrzymanie właściwych warunków w boksie, w całej stajni oraz czyszczenie samego konia, a tego rodzaju prace nie należą przecież do najczystszych.

Kurtka jeździecka musi być wygodna, nie może krępować ruchów, ma być dobrana odpowiednio, uwzględniając porę roku i temperaturę, jaka panuje na zewnątrz. Warto również wspomnieć, że krój kurtki powinien być dopasowany do stylu jazdy konnej.

Idealna kurtka do jazdy konnej

Zwróć szczególną uwagę, aby kurtka jeździecka była przeciwdeszczowa. Trzeba pamiętać, że nie ma jednej, uniwersalnej kurtki, która może służyć jeźdźcy bez względu na warunki atmosferyczne czy porę roku. W sezonie jesiennym oraz zimowym najlepiej sprawdzają się kurtki z dodatkowym ociepleniem, na przykład membraną oraz te, które posiadają kaptur i nieco wyższy kołnierz. Dobrym wyborem będzie kurtka z „oddychającego” nylonu albo materiału typu softshell.

W sezonie wiosennym oraz letnim w te chłodniejsze dni, zamiast kurtki lepiej może sprawdzić się kamizelka jeździecka. Najlepszym wyborem będzie ta pikowana, na podszewce i nieprzemakalna. Ten element garderoby jeźdźcy nie krępuje ruchów, ale daje optymalny komfort i ochronę podczas niesprzyjających warunków na zewnątrz.

Podczas zakupu odzieży wierzchniej do jazdy konnej, dobrze jest też postawić na kurtkę lub kamizelkę, która zawiera nie tylko wygodne zapięcie na suwak, ale również dużą ilość zapinanych kieszeni, w których można schować różne potrzebne jeźdźcy gadżety.

Wybieraj kurtkę jeździecką najlepszej jakości od renomowanych producentów. Dzięki temu raz zrealizowana inwestycja będzie wystarczająca na długi czas. Szczególną uwagę zwracaj na skład materiału, zalecenia producenta odnośnie prania oraz aspekty praktyczne. Dopiero później uwzględniaj czynniki estetyczne, chociaż należy przyznać, że współczesne produkcje stawiają również na najnowsze trendy i design, dzięki czemu jeździec może zawsze prezentować się naprawdę dostojnie.

Materiał partnera