mężczyzna biegający z plecakiem na trasie biegu po lesie
Bieganie jest aktywnością całoroczną, dostępną dla wszystkich i niewymagającą dużych nakładów finansowych, jeśli chodzi o sprzęt. I choć w zasadzie do biegania wystarczają dobre buty, wraz z rozwojem pasji warto inwestować w funkcjonalne udogodnienia | fot.: stock.adobe.com

Planujesz zacząć biegać? Oto niezbędnik, który Ci pomoże

Bieganie jest jedną z tych dyscyplin sportowych, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy po prostu wyjść z domu i.. biec. Pierwsze kroki z bieganiem nie zawsze muszą również oznaczać zakupu bardzo drogiego sprzętu. Tak naprawdę, by sprawdzić, czy jest to w ogóle dla nas, załóżmy jakiekolwiek buty sportowe, krótkie spodenki, koszulkę i gotowe! Pobiegajmy, sprawdźmy jak nam się podoba tego typu aktywność fizyczna, przetestujmy się. Jeżeli uznamy, że chcemy to robić, i potrzeba nam lepszego wyposażenia, wtedy możemy śmiało zakupić kilka dodatkowych akcesoriów, które sprawią, że bieganie będzie jeszcze wygodniejsze niż dotychczas. Poniższe punkty to niezbędnik każdego biegacza, który zamierza uprawiać jogging w różnym terenie, o różnym natężeniu i podczas każdej pogody.

Plecak do biegania

Plecak do biegania to wyposażenie każdego biegacza, który ma zamiar pokonać większą ilość kilometrów. W przypadku gdy wyskoczymy na szybką „piątkę”, nie potrzebujemy tak naprawdę zabierać ze sobą niczego. Inaczej wygląda sprawa, gdy mamy przed sobą perspektywę przebiegnięcia półmaratonu. Wtedy do stałego utrzymywania odpowiedniej aktywności organizmu, niezbędne jest zjedzenie czegoś oraz uzupełnienie płynów. Właśnie w tym celu stworzone zostały wygodne i poręczne plecaki do biegania. Plecaki te są bardzo małe i przygotowane specjalnie do przechowywania najważniejszych rzeczy podczas długich biegów. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup plecaka biegowego z bukłakiem. Taki plecak biegowy z bukłakiem posiada wyprowadzoną rurkę, która sięga do ust biegacza. Dzięki temu, przy chęci uzupełnienia płynów, nie musimy zdejmować plecaka.

Kurtka przeciwdeszczowa

Planując treningi biegowe również zimą, wczesną wiosną, jak i późną jesienią, musimy koniecznie pomyśleć o takim ubiorze, który będzie chronić nas przed zimnym wiatrem, a także ewentualnym deszczem i śniegiem. W tym celu warto zaopatrzyć się w kurtkę odporną zarówno na wiatr, jak i deszcz. Tego typu kurtki posiadają wodoodporną membranę, co znacznie zwiększa komfort naszych treningów przy każdej możliwej pogodzie. Istnieje również możliwość zakupu kurtki biegowej odpornej jedynie na wiatr lub na lekki deszcz. Są to modele kurtek znacznie tańsze niż te z membranami, jednak zazwyczaj nie posiadają one żadnych powłok chroniących nas przed ulewnym deszczem. Kupując kurtkę do biegania zwróćmy uwagę na jej ciężar tak, by zanadto nie obciążała biegacza. Przyjrzyjmy się także umiejscowieniu suwaków, obecności ściągaczy, wysokości stójki i wybierzmy rozwiązania, które najbardziej nam odpowiadają. Zarówno w mieście, jak i na terenach podmiejskich czy wiejskich biegacze powinni zwrócić uwagę na obecność elementów odblaskowych – jeśli nie chcemy każdorazowo pamiętać o odblaskach, wybierzmy kurtkę, która zawiera je na swojej powierzchni.

Odpowiednie buty do biegania

Wysokiej jakości buty do biegania powinny być przez nas kupione dopiero w momencie, gdy jesteśmy już biegaczami mającymi za sobą odpowiednią ilość kilometrów. Wtedy wiemy, jak nam się biega, co nam przeszkadza i na jaką funkcjonalność butów powinniśmy postawić. Obecnie na rynku dostępnych mamy setki modeli specjalnie zaprojektowanych butów do biegania znanych marek. Zamiast marką i ceną, powinniśmy jednak postawić na takie cechy, które w bieganiu są najważniejsze. Zadbaj o to, by buty były dla nas jak najbardziej komfortowe. Odpowiednie buty biegowe powinny amortyzować naszą stopę, być lekkie, i możliwie jak najbardziej stabilne. Jeżeli znajdziemy odpowiedni model, zapewniający nam te 3 cechy, możemy z całą pewnością ponieść się biegowemu szaleństwu.

Oczywiście przydadzą się dodatkowe zalety: stabilizowanie określonych części stopy (zwłaszcza jeśli jesteśmy po kontuzji), wodoszczelność, dopasowanie butów do warunków pogodowych (inne zimą, inne latem) czy terenu, po którym zamierzamy biegać. Kluczowe jest jednak poznanie siebie i sprecyzowanie własnych oczekiwań.

Gadżety dla biegacza – które warto rozważyć?

Oczywiście im bardziej nasza pasja przeradza się w profesjonalne zaangażowanie, tym chętniej korzystamy z dodatkowych udogodnień tworzonych z myślą o biegaczach. Opaski treningowe czy coraz popularniejsze smartwatche to już właściwie standard wyposażenia, nawet u amatorów. Dzięki nim możemy sprawdzać własne osiągi, monitorować tętno czy ogólnie poziom aktywności dziennej.

Ciekawym produktem używanym przez sportowców outdoorowych jest także chusta do biegania. Produkty kierowane dla biegaczy nie tylko zasłaniają twarz (co pojawia się jako jedna z wytycznych przy aktywnościach w czasach pandemii) umożliwiając w miarę swobodne oddychanie, ale też sprawdzają się jako opaski, kominy czy czapki, a więc w momentach zmiany warunków pogodowych na bardziej wietrzne czy chłodniejsze. Niektóre z nich wykonane są także z materiałów odblaskowych. W kontekście zanieczyszczenia powietrza i sezonowego występowania smogu (także letniego, tzw. smogu typu Los Angeles), warto pomyśleć o maskach antysmogowych przeznaczonych dla biegaczy. W tym wypadku warto jednak upewnić się, że będzie nam się w takiej masce oddychało na poziomie dla nas akceptowalnym.

Bieganie jest aktywnością całoroczną, dostępną dla wszystkich i niewymagającą dużych nakładów finansowych, jeśli chodzi o sprzęt. I choć w zasadzie do biegania wystarczają dobre buty, wraz z rozwojem pasji warto inwestować w funkcjonalne udogodnienia. Zależnie od dystansów jakie pokonujemy możemy rozważyć kupno plecaka do biegania, a jeśli nie przerażają nas chłód, deszcz i wiatr – chusty do biegania i kurtki dopasowanej do potrzeb biegaczy. A ponieważ potrzeb jest tyle, ilu biegaczy, szukajmy rozwiązań maksymalnie spersonalizowanych. Na serwisach typu Allegro wybór jest tak szeroki, że właściwie możemy zaspokoić każde oczekiwanie. Kluczem jest jednak poznanie własnych wymagań, ale i możliwości.

OLI

Sprawdź także

asics novablast 4

ASICS NOVABLAST 4 – przedpremierowo recenzujemy nowinkę wśród butów do biegania

Kiedy wybieramy buty do biegania, szukamy nie tylko wygody i wsparcia, ale także technologii, która …