Manarola, Cinque Terre
Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore położone na zboczach gór czy klifach co roku przyciągają tłumy turystów, mających ochotę poczuć się jak w bajce | fot.: Fotolia

Cinque Terre, czyli 5 malowniczych miasteczek Ligurii

Włochy słyną z pięknych, efektownych plaż oraz cudownie czystej, błękitnej wody. W kraju tym nie brakuje także urokliwych miasteczek położonych na wybrzeżu – zaliczyć do nich można m.in. liguryjskie Cinque Terre. Co oferuje turystom ten fragment włoskiej riwiery, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

Liguria – informacje ogólne

Liguria to jeden z 20 regionów Włoch. Znajduje się w północno-zachodniej części kraju, a jego stolicą jest portowe miasto Genua. Graniczy z Francją oraz takimi włoskimi regionami jak: Piemont, Toskania i Emilia-Romania. Według badaczy nazwa regionu wywodzi się od Ligurów, plemienia, które przybyło do Włoch z Afryki. Panuje tam łagodny klimat śródziemnomorski, bardzo przyjazny dla turystów i mieszkańców. To doskonałe miejsce dla osób lubiących spędzać czas na plaży, zwiedzać zabytki, spacerować, wędkować czy wspinać się po górach.

Miasteczka Cinque Terre

Fragment liguryjskiego wybrzeża zwany Cinque Terre to 5 niezwykle barwnych miasteczek zlokalizowanych na klifach i górskich zboczach. Jeszcze pod koniec XIX wieku miasta te były ukryte przed światem – dopiero wybudowanie linii kolejowej sprawiło, że zaczęło je odwiedzać coraz więcej zaciekawionych turystów. Na Cinque Terre składają się następujące miasteczka: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Monterosso jest największą ze wszystkich miejscowością i prawdopodobnie zostało wybudowane jako pierwsze. Wśród atrakcji tej wioski wymienić można m.in. piaszczystą plażę, historyczne centrum czy klasztor kapucynów. Natomiast według niektórych najpiękniejszą miejscowością Cinque Terre jest Vernazza wraz ze swoim wspaniałym bulwarem, cyplem czy kościołem św. Małgorzaty. Corniglia to najmniejsza wioska położona dość wysoko – aby trafić do centrum miasteczka, konieczne jest pokonanie około 400 schodów. Można także skorzystać z autobusu. Będąc na miejscu, warto przespacerować się po Via Fieschi i zatrzymać na tarasie widokowym św. Marii. Manarola to wioska, z której roztaczają się przepiękne widoki – m.in. znajduje się tam ścieżka zlokalizowana przy morzu, z której podziwiać można całe wybrzeże. Riomaggiore słynie ze swoich zabytków: zamku, kościołów, kaplic. Nie brakuje tam także miejsc dla wielbicieli kąpieli morskich.

Jak podróżować po Cinque Terre?

Dla osób zmotoryzowanych najlepiej będzie pozostawić samochód w miejscowości La Spezia i kontynuować podróż pociągiem. Jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na zwiedzanie Cinque Terre. Poza sezonem można ewentualnie zostawić auto na parkingu w Monterosso lub Levanto i także skorzystać z pociągu – w lecie znalezienie wolnego miejsca parkingowego w tych miasteczkach jest prawie niemożliwe.

Włochy skrywają w sobie wiele wspaniałych lokalizacji. Do takich miejsc zaliczyć można malownicze Cinque Terre. Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore położone na zboczach gór czy klifach co roku przyciągają tłumy turystów, mających ochotę poczuć się jak w bajce. To wyjątkowe miejsca, których urok pozostanie z nami na długo.

NPA

Sprawdź także

Katarzyna Smutniak w obsadzie filmu „Loro” o premierze Berlusconim

Najnowszy film Paolo Sorrentino o premierze Berlusconim – Loro, został podzielony na dwie części. Włoska …