Izrael Jerozolima
Miasto jest ośrodkiem wiary trzech wielkich światowych wyznań: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. W Jerozolimie można odwiedzić miejsca, które znane są z Biblii | fot.: stock.adobe.com

Izrael – kraj na skrzyżowaniu kultur. Dlaczego warto się wybrać do Izraela?

Izrael to państwo, które zyskuje coraz większą sympatię polskich turystów. Jest to kraj, który odwiedzić mogą zarówno interesujący się historią oraz historią religii, jak też osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Położony na skrzyżowaniu kultur Wschodu i Zachodu, zachwycający widokami, doskonałym jedzeniem, ale także imponująca infrastrukturą, Izrael staje się letnią destynacją zarówno dla tych, którzy wybierają się na wakacje z biurem podróży, jak i tych planujących wyjazd na własną rękę.

Jak się dostać do Izraela?

Aktualnie podróż do Izraela stała się o wiele łatwiejsza. Wynika to z faktu, że polski LOT otworzył bezpośrednie połączenia lotnicze z Tel Awiwem. Do Izraela można wylecieć z Lublina, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Gdańska. Jest to świetna okazja na przyjemną podróż, bez konieczności robienia przesiadek, co na pewno zachęci sporo ludzi do skorzystania z niej.

Dlaczego warto wybrać się do Izraela?

Izrael jest krajem, którego historia jest długa i dość burzliwa. Jego początki sięgają czasów biblijnych. Kraj jest wypełniony świętymi miejscami, które znają wszyscy chrześcijanie na świecie. Ponadto znajdziemy tam piękną przyrodę, wspaniałe plaże i popularne Morze Martwe. Najciekawsze atrakcje tego małego, jednak bogatego w piękne miejsca kraju, przedstawiamy poniżej.

Co warto zobaczyć w Izraelu?

Jerozolima

Jest to największe i najbardziej znane miasto Izraela. Nie ma na świecie człowieka, który nie znałby tego miasta. Jest to kolebka wielu religii, które aktualnie dominują na świecie. Miasto jest ośrodkiem wiary trzech wielkich światowych wyznań: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. W Jerozolimie można odwiedzić miejsca, które znane są z Biblii. Są to między innymi:

  • Bazylika Grobu Świętego
  • Via Dolorosa
  • Ściana Płaczu
  • Góra Oliwna z ogrodem Getsemani
  • Jad Waszem
  • Instytut Izraela
Aleja Sprawiedliwych w Jad Waszem
Wśród drzewek posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajduje się też drzewko posadzone w 1963 r. przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu Rady Pomocy Żydom „Żegota” – jedynej organizacji w okupowanej Europie powołanej w celu ratowania Żydów | fot.: stock.adobe.com

Tel Awiw

Tel Awiw to centrum biznesowe Izraela. Jest to prawdziwie nowoczesne miasto, w którym ciągle powstają nowe drapacze chmur. Miasto imponuje swoją nowoczesnością. Znajduje się tam wiele atrakcji dla turystów, między innymi słynna promenada Tayelet. Częścią Tel Awiwu jest także Jaffa, która leży nieco na uboczu. Jest to starożytne miasto, w którym znajduje się wiele interesujących historycznie obiektów, piękna starówka, a także jeden z najdawniejszych portów rybackich na całym świecie. Atrakcją Jaffy jest również XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja.

Izrael Jaffa Most życzeń
W Jaffie należy odwiedzić Most Życzeń, na którym znajdują się wszystkie znaki zodiaku | fot.: stock.adobe.com

Morze Martwe

Jest to jezioro, które leży na granicy Izraela z Jordanią. To także najniżej położone miejsce na Ziemi. Sam akwen znajduje się około 400 metrów poniżej poziomu morza. Morze Martwe jest najbardziej słonym zbiornikiem wodnym na świecie. Ze względu na swoje charakterystyczne położenie i brak odpowiedniego dopływu słodkich wód, posiada imponująco wysokie zasolenie, które jest wielokrotnie wyższe niż to z oceanu.

Morze martwe
Morze Martwe jest najbardziej słonym zbiornikiem wodnym na świecie | fot.: stock.adobe.com

Nazaret

Piękne miasto, które także znane jest z Biblii. To w tym mieście Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, że zostanie Matką Boga. W mieście znajduje się ogromna i wyjątkowo piękna Bazylika Zwiastowania, postawiona właśnie na cześć tego wydarzenia.

Stara dzielnica Nazaretu
Nazaret – piękne miasto, które także znane jest z Biblii. To w tym mieście Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, że zostanie Matką Boga | fot.: stock.adobe.com

Izrael to wyjątkowe miejsce dla wielu chrześcijan, a także wyznawców innych religii. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które oferuje. Warto choć raz w życiu wybrać się do tego kraju. Podróż tam na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty. Izrael to ciekawy kierunek, który warto wziąć pod uwagę przy planowaniu najbliższych wakacji lub urlopu. Wiele biur turystycznych oferuje ciekawe trasy wycieczkowe po Izraelu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby jechać tam na własną rękę.

DSZ