przepis na kimchi
Ta potrawa to prawdziwa bomba witaminowa i naturalny probiotyk, który nie tylko ureguluje pracę jelit, ale też wzmocni system immunologiczny | fot.: Fotolia

Kuchnia koreańska: jak zrobić pyszne kimchi

Kimchi to tradycyjna potrawa koreańska, która ze względu na liczne walory zdrowotne coraz bardziej zachwyca świat. Może być przystawką albo dodatkiem do najróżniejszych dań. Zawiera kiszone warzywa, głównie kapustę pekińską, której wyjątkowy smak i aromat uzyskuje się poprzez dodanie ostrych przypraw. Koreańczycy przygotowują spore ilości kimchi na całą zimę i każde gospodarstwo domowe ma własny wypróbowany od pokoleń przepis. Istnieją jednak pewne klasyczne receptury na przygotowanie tego wyjątkowego dania, które każdy może wypróbować we własnym domu.

Dlaczego warto przygotować kimchi?

Ta potrawa to prawdziwa bomba witaminowa i naturalny probiotyk, który nie tylko ureguluje pracę jelit, ale też wzmocni system immunologiczny. Dobrze jest więc pomyśleć o przygotowaniu tego dodatku do potraw jesienią, by w naturalny sposób pomógł zabezpieczyć nas przed infekcjami. Uważać powinny jedynie osoby z chorobą wrzodową i refluksem, czy chorobą jelita drażliwego oraz matki karmiące, gdyż ostre przyprawy, takie jak chili czy imbir nie są wtedy wskazane w dużych ilosciach.

Jakich składników potrzebujemy by zrobić kimchi?

Najważniejszym składnikiem będzie kapusta pekińska, której potrzebujemy około 4 kg. Potrzebne będą także: por, 3 marchewki, 2 cebule, 3 główki czosnku, korzeń imbiru, 1 szklanka soli, 1 szklanka sosu sojowego, 1/4 szklanki brązowego cukru, 1 szklanka gochugaru w proszku – koreańskiej odmiany chili.

Jak przygotować kimchi?

Kapustę umyć i pokroić. Umieścić w odpowiednim naczyniu i zasypać solą tak by dotarła ona do wszystkich listków. Kiedy pod wpływem soli woda zacznie wyciekać z kapusty należy ją przemieszać i przycisnąć czymś ciężkim, tak by była w niej cały czas zanurzona. Czas solenia to minimum 1,5 godziny, ale można zostawić ją na noc w lodówce, po czym wodę odcedzić i delikatnie przepłukać by usunąć nadmiar soli. Pozostałe warzywa umyć i poszatkować, a czosnek, imbir i cebulę zmiksować. Sos sojowy wymieszać z cukrem i chili, tak by powstała jednolita masa. Dodać do niej warzywa i dokładnie wymieszać. By wszystkie składniki dokładnie się połączyły można mieszać ręką. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym założeniu ochronnej rękawiczki bo pasta może zabarwić skórę rąk. Tak przygotowaną kapustę pakujemy do szklanych słoików dobrze ją ugniatając. Należy pamiętać by nie nakładać jej do słoika do pełna, ponieważ proces fermentacji spowoduje, że masa przesunie się odrobinę w górę. Tak przygotowane kimchi zostawić w temperaturze pokojowej na 2 dni, po czym przechowywać w lodówce nawet do kilku miesięcy. Bogactwo smaku osiąga już po tygodniu.

Uwaga:

Ostrość kimchi zależy od ilości dodanej papryczki chili. Podana w tym przepisie ilość zapewnia średnio ostry smak. W niektórych przepisach ilość ta zwiększa się nawet do 2 i 1/2 szklanki, co daje bardzo ostry smak.

To wartościowe danie można spożywać na wiele różnych sposobów. Wybornie smakuje podawane z ryżem, jest doskonałą przystawką. Uatrakcyjnia też smak różnych zup. Warto je przygotować i wypróbować  własne sposoby podania. Recepturę można modyfikować wg własnego uznania, tak by z czasem stworzyć swój unikalny przepis, z którego być może skorzystają następne pokolenia.

KOS

Sprawdź także

pielęgnacja z różnych stron świata

Rytuały pielęgnacyjne z różnych kultur: czego możemy się nauczyć?

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji ciała i ducha. Te tradycje, które często …