Ryga nocą
Rydga to stolica i największe miasto Łotwy, położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej | fot.: Fotolia

Łotwa – dlaczego warto tam pojechać?

Łotwa jest małym, bałtyckim krajem balsamu, bursztynu i festiwalu Jurmala w Rydze. Majestatyczne katedry i starożytne zamki, setki krystalicznie czystych jezior i wiele źródeł mineralnych. Urocza sieć cichych placów ze średniowiecznymi wieżyczkami, pięknymi budynkami secesyjnymi i barokowymi katedrami. Zaciszne ławki, oświetlone jedynie tajemniczym światłem lampionów splecionych z kwiatami. Fantastyczna atmosfera ciszy i spokoju ze smakiem kawy z pobliskiej kawiarni. 

Łotwa – dlaczego warto tam pojechać?

Niepowtarzalne powietrze luksusowej Jurmali, zmieszane z aromatami sosen i słoną bryzą Morza Bałtyckiego. Mewy i miękkie wydmy. Stara Ryga z dachówkami wyłożonymi płytkami starannie odrestaurowanych domów, brukowanymi uliczkami, małymi kawiarniami i restauracjami piwnymi przy przytulnych wąskich uliczkach. Katedra Dome w Rydze i jedne z największych i najbardziej znanych organów na świecie. Specjalnie dla nich Franciszek Liszt napisał swoje prace. Uroczysta muzyka, wesołe targi i świetne koncerty.

Łotysze

Łotysze to naród, w którym poczucie własnej wartości i dobry smak wydają się być wyssane z mlekiem matki. Tutaj traktują z szacunkiem zarówno siebie, jak i innych, co jest szczególnie widoczne w nastawieniu kierowców do pieszych, zatrzymują się na wszystkich przejściach, nawet w nocy w głuchym zaułku. Łotysze są bardzo pracowici i łatwo radzą sobie z trudnościami. Są bardzo oszczędni w okazywaniu emocji, nie utrzymują zbyt silnych więzi rodzinnych. Nie można liczyć na towarzyskość mieszkańców Łotwy, ponieważ obawiają się obcych. W innych ludziach przede wszystkim doceniają ich pracowitość i umiejętności, nie lubią leniwych ludzi. Łotysze są przyzwyczajeni do polegania wyłącznie na sobie, dlatego rzadko szukają pomocy, ale sami nigdy jej nie odmawiają.

Co może zachwycić na Łotwie?

Każdy turysta będzie mógł oddychać wyjątkowym sosnowym powietrzem morskim w Jurmali. Siedząc na zabawnej niebieskiej ławce na plaży, można cieszyć się przytulną atmosferą najbardziej znanego kurortu w krajach bałtyckich. Łotysze czasami żartują, że Łotwa jest krajem wokół Jurmali. Uzdrawiają ciało miejscowe źródła mineralne i kąpiele błotne.

uzdrowisko Jurmała
Jurmała nie posiada zwartej zabudowy, składa się z szeregu uzdrowiskowych osiedli | fot.: Fotolia

Podróżnicy mają możliwość przemierzania zadbanych uliczek obok starych drewnianych domów, które zachowały swój historyczny wygląd. Spacer wzdłuż słynnej promenady wzdłuż pięknych plaż Zatoki Ryskiej. Warto zrelaksować się pod promieniami słońca na plaży Majori, znaleźć potrójny posąg żółwia spełniający wszystkie pragnienia i spotkać zachód słońca, obserwując, jak słońce stopniowo tonie w morzu. Relaks nad malowniczym jeziorem Stropsky w miejscowości Dyneburg. Turyści mogą podziwiać miejscowy kościół Piotra i Pawła, twierdzę i Sobór Świętych Borysa i Gleba, a następnie odbyć piknik w pięknym sosnowym lesie w parku przyrody Daugavas-Loki.

Najpiękniejsze miasta na Łotwie

Turyści nie mogą nie odwiedzić miasta Sigulda. Nazywa się łotewską Szwajcarią dla niekończących się alpejskich łąk pokrytych żółtymi kwiatami. Spacerować ścieżkami posiadłości księcia Kropotkina i cieszyć się ciszą w ruinach zamku Sigulda. Na potem wejść do starożytnego zamku Turaida i zjechać kolejką linową przez szmaragdową dolinę Gauja, podziwiając wspaniały widok na okoliczne krajobrazy.

Turaida zamek na Łotwie
Turaida – miejscowość na Łotwie, w okręgu ryskim w pobliżu Siguldy. Znajduje się tam murowany zamek z czerwonej cegły, zbudowany w 1214 | fot.: Fotolia

Nie można również nie zobaczyć najpiękniejszego barokowego kompleksu pałacowego w Rundale na Łotwie. Wdychając magiczne aromaty róż, można przejść przez francuski ogród z fontannami i zielonym labiryntem.Tutaj wszystko tchnie atmosferą tamtych czasów, kiedy panowie w mundurach i panie w krynolinach spacerowali alejkami tego pięknego parku.

Turyści poczują prawdziwego ducha starożytności w małym uroczym łotewskim mieście Cesis, założonym w 1206 roku. Zobaczą słynny zamek Cesis, fortyfikację i posiadłość hrabiów Sivers. Warto wybrać się na spacer po parku pałacowym i posłuchać kojących dźwięków organów w kościele św. Jana, znanego ze starożytnego zegara słonecznego.

Ryga panorama miasta
Miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego | fot.: Fotolia

Stolica Łotwy – Ryga

Może uda się zrozumieć zawiłości planowania Starego Miasta w Rydze. Wąskie, nieoczekiwane bramy, ulice i małe kwadraty tworzą niezrozumiałą sieć. Zaskoczy harmonijne połączenie barokowych katedr, średniowiecznych wież, eleganckiego art deco i surowego klasycyzmu. Na pewno trzeba zobaczyć Dom Czarnogłowych, Zamek w Rydze, Kościół św. Piotra i Wieżę Prochową.

Łotwa starówka
Zabytkowe Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO | fot.: Fotolia

Często odwiedzany jest największy w Europie Rynek Centralny w Rydze. Zbudowany z dawnych hangarów sterowców w pobliżu dworca kolejowego, robi wrażenie w swojej skali. Ukażą się stoiska z pstrokatymi kolorami warzyw i owoców, czerwone żurawiny i słoiki ze złotym miodem, nad którym unosi się niepowtarzalny zapach pieczonych jabłek i gorącego grzanego wina. Można pokusić się o zakup słynnego Riga Balsam, wędzonych ryb, owoców i przygotować piknik w jednym z cichych parków w Rydze.

Aby zapoznać się ze starożytnym sposobem życia Łotyszy należy zwiedzić Muzeum Etnograficzne, do którego sprowadzono prawdziwy wiatrak i budynki mieszkalne, mieszkalne rybaków, chłopów i rzemieślników ze wszystkich łotewskich ziem. Zobaczyć wystawę sztuki użytkowej i kupić oryginalne pamiątki z bursztynu, skóry lub drewna bezpośrednio od mistrzów. Wieczór warto zakończyć w popularnym barze Skyline, podziwiając najpiękniejsze panoramiczne widoki Rygi i jej okolic.

ACH

Sprawdź także

dziewczyna idąca po torach kolejowych w Wietnamie, Hanoi

Jak zaplanować wycieczkę do Wietnamu? Jakie atrakcje turystyczne obejrzeć już na miejscu?

Wietnam, położony w Azji Południowo-Wschodniej nad Morzem Południowochińskim, dzięki unikalnemu naturalnemu krajobrazowi oraz wyjątkowej różnorodności …