jet lag
Odpoczynek w trakcie dalekiej podróży odgrywa bardzo istotną rolę, dzięki niemu nie będziemy tak zmęczeni i wyczerpani | fot.: Fotolia

Najlepsze sposoby na jet lag

Jet lag jest to zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Ta forma dolegliwości występuje w trakcie dalekich podróży, kiedy zmieniamy strefę czasową po parę razy. Dotyka osób, które podróżują zwłaszcza w kierunku równoleżnikowym, czyli wschód-zachód. Nasila się wraz z kolejnymi pokonanymi strefami czasowymi. Organizm w zły sposób znosi podróże na wschód, ponieważ oznacza ona skrócenie doby. Łatwiej jest nam przyzwyczaić się do dłuższego, niż krótszego dnia, dlatego lepiej zniesiemy lot w kierunku zachodnim. Jeśli chcemy lepiej znieść podróż i uniknąć dolegliwość jet lag musimy pamiętać o kilku sprawach.

Wyśpij się

Zanim wyruszymy w daleką podróż, powinniśmy odpowiednio długo się przed nią wyspać. Sen jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie dolegliwości jet lag. Gdy brakuje nam snu i wybieramy się w podróż, możemy cierpieć wówczas na złe samopoczucie, przez co nasz wyjazd służbowy czy prywatny, okaże się nieudany. W przypadku gdy wyjazd bardzo nas stresuje i co chwilę budzimy się w nocy, wówczas najlepiej, jeśli położymy się do spania o późniejszej porze i wstaniemy wcześniej, przez co nasz sen będzie ciągły. Odpoczynek w trakcie dalekiej podróży odgrywa bardzo istotną rolę, dzięki niemu nie będziemy tak zmęczeni i wyczerpani. W niektórych liniach lotniczych udostępnione są specjalne fotele, które mogą zamienić się w wygodne łóżka, przez co pasażer w pierwszej klasie może bez problemu zrelaksować się i zasnąć. W czasie lotu pasażer może również zdecydować się na maskę zakładaną na oczy, umożliwiającą łatwiejsze zaśnięcie albo skorzystać ze specjalnego światła imitującego dzienne światło, które uniemożliwi nam zaśnięcie zbyt wcześnie.

Odpowiedni jadłospis i ćwiczenia

Przed samą podróżą i w czasie lotu, należy spożywać regularne i zarazem lekkie posiłki. Doskonałe będą wszelkiego rodzaju sałatki, białe mięso i ryby. Po zakończeniu podróży posiłki powinny być dostosowane do strefy czasowej, jaka znajduje się w danym miejscu. Przed podróżą istotną rolę odgrywa również prawidłowe nawodnienie. Lot na wysokości może odpowiadać za utratę wody z organizmu, właśnie z tego powodu należy pić małe ilości kawy czy alkoholu, zamiast tego sięgać często po wodę, soki oraz niegazowane napoje. Świetnym wyborem jest na przykład sok pomidorowy. W samolotowym cateringu mamy zawsze duży wybór, dzięki czemu zmniejszymy dolegliwości związane z Jet lag. Na stronie wybranego przewoźnika można dokonać wyboru co do preferowanych dań.

Jet lag jest zjawiskiem bardzo częstym, jeśli jednak dostosujemy się do pewnych zaleceń, będziemy mogli całkowicie wyeliminować dolegliwości związane ze zmianą strefy czasowej. Odpowiednia ilość snu oraz dieta i proste ćwiczenia to najlepsze sposoby na Jet lag.

MLU

Sprawdź także

zasady podróżowania samolotem

Krótki przewodnik dla podróżujących samolotem

Transport lotniczy sprawił, że świat stał się mniejszy i dostępny dla wszystkich. Dystanse, które kilkadziesiąt …