Polscy pianiści, których ślady znajdziesz w Warszawie

Najwięcej takich lokalizacji przypominających o wybitnych pianistach dotyczy Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wielcy polscy pianiści, którzy zapisali się nie tylko w historii naszego kraju, ale również muzyki światowej pozostawili po sobie wiele śladów, które można spotkać w stolicy. Często są to miejsca ich pierwszych koncertów, miejsca w których mieszkali, kształcili się oraz gdzie spoczywają ich szczątki. Najwięcej takich lokalizacji przypominających o wybitnych pianistach dotyczy Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.

Ignacy Jan Paderewski

Polski pianista i działacz opozycyjny Ignacy Jan Paderewski to postać szczególnie silnie obecna w tkance stolicy. Mimo, że Paderewski mieszkał w Szwajcarii, Warszawa była zawsze dla niego miastem szczególnym, do którego chętnie wracał. Przyjechał tu w wieku 12 lat, tutaj się uczył i zdobywał podstawy dla dalszej kariery muzycznej. Znajdujący się przy Krakowskim Przedmieściu budynek Hotelu Bristol należał do spółki, której był udziałowcem.

Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia są Łazienki Królewskie, w których znajduje się Salon Pamiątek. Zostały tam zebrane różne przedmioty po tym wybitnym pianiście i polityku. Obok Podchorążówki ustawiony jest pomnik (w formie głowy) Ignacego Jana Paderewskiego usytuowany na kamiennym postumencie. Inny pomnik Paderewskiego, przedstawiający całą sylwetkę, znajduje się w parku Ujazdowskim.

Fryderyk Chopin

Najsłynniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin był mocno związany z Warszawą czego ślady można obserwować do dziś. W Łazienkach Królewskich znajduje się najsłynniejszy na świecie pomnik artysty, który usytuowany jest w centralnej części Ogrodu Modernistycznego. Co roku (od ponad pół wieku) odbywają się pod nim w okresie maj-wrzesień w każdą niedzielę recitale fortepianowe. Inne miejsca w Warszawie szczególnie związane i upamiętniające tą wybitną postać to:

  • Pałac Saski – w nim Chopin mieszkał przez pierwsze 7 lat swojego życia,
  • Pałac Radziwiłłów – dzisiejszy Pałac Prezydencki, w nim 24 lutego 1818 roku Chopin zagrał pierwszy publiczny koncert na rzecz Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynnego,
  • Belweder, tutaj Chopin był zapraszany do koncertowania przez Wielkiego Księcia Konstantego,
  • Kościół Świętego Krzyża, w nim mieści się skrzyneczka z sercem kompozytora,
  • Muzeum Fryderyka Chopina, to nowoczesne muzeum biograficzne znajdujące się w Pałacu Ostrogskich przy ulicy Okólnik 1,
  • ławeczki Chopina – jest ich kilkanaście, rozmieszczone są np. przy Kościele Wizytek oraz vis a vis Kościoła św. Krzyża; na każdej ławeczce jest mapka z miejscami związanymi z Chopinem i przycisk, po naciśnięciu którego można wysłuchać utwór kompozytora.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

2 linia metra

Budowa metra w Warszawie – na jakim etapie są teraz prace?

Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma linię metra. W 1903 r. powstały pierwsze szkice …