mieszanki przypraw
Przyprawy w kuchni polskiej znane są już do stuleci | fot.: stock.adobe.com

Mieszanki przypraw w polskiej kuchni

Polacy coraz większą wagę przywiązują to tego, co jedzą. Podczas zakupów sprawdzają skład kupowanych produktów, zawartość tłuszczów, węglowodanów, użytych barwników i konserwantów. Coraz większą wagę przywiązują także do smaku posiłków, na które bez wątpienia ogromny wpływ mają użyte mieszanki przypraw.

Zioła prowansalskie i przyprawa pięciu smaków

Przyprawy w kuchni polskiej znane są już do stuleci. Trudno sobie wyobrazić gotowanie bez użycia soli czy pieprzu. Wiele osób korzysta także z gotowych mieszanek przypraw, z których najbardziej popularne są zioła prowansalskie. Kojarzone są one głównie z kuchnią francuską przede wszystkim z powodu nazwy, która przywodzi na myśl Prowansję, historyczną krainę we Francji. Ta mieszanina ziół zawiera tymianek, rozmaryn, bazylię, szałwie, majeranek, miętę, cząber i oregano, znakomicie sprawdza się jako dodatek do pieczonego mięsa i smażonych warzyw. Używana jest także jako dodatek do dressingów, zup i marynat. Inną bardzo popularną mieszanką przypraw jest tak zwana przyprawa pięciu smaków. Jest często stosowana ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie kuchnią chińską, w której ta przyprawa jest używana. Może zawierać różne składniki, jednak ta najbardziej znana zawiera cynamon, goździki, anyż gwiaździsty, koper włoski oraz pieprz syczuański. Niektóre mieszanki przyprawy pięciu smaków zawierają imbir, kozieradkę albo kolendrę. Jej zadaniem jest wzbogacić podstawowe smaki, jakimi są słodki, słony, kwaśny i gorzki. Używana jest jako dodatek do duszonych i gotowanych potraw mięsnych, sosów, panierek i marynat.

Inne popularne mieszanki przypraw

Ze względu na rosnące zainteresowanie potrawami z innych krajów a szczególnie kuchni francuskiej, śródziemnomorskiej i azjatyckiej, na rynku dostępne są różnego rodzaju mieszanki przypraw. Wśród nich między innymi garam-masala wywodząca się z kuchni indyjskiej. Dosłowne tłumaczenie tej nazwy oznacza gorącą mieszankę. Składa się przede wszystkim z kuminu, gałki muszkatołowej, cynamonu, kolendry, pieprzu, kardamonu, liści laurowych i goździków. Stosuje się ją jako dodatek do drobiu, ale przede wszystkim do potraw z warzyw, które popularne są w kuchni indyjskiej. Inną cenioną mieszaniną ziół jest Curry. Zwykle zawiera kurkumę oraz kolendrę, kumin, imbir, czosnek, pieprz, cynamon, kardamon albo gałkę muszkatołową. Takiej mieszanki przypraw używa się głównie do potraw azjatyckich. Na rynku dostępne są także takie zestawy ziół jak gomashio używany w kuchni japońskiej, dukkah wywodzący się z kuchni arabskiej czy gruzińskie chmeli-suneli.

Materiał partnera

Sprawdź także

przyprawy w kuchni

Kuchnię, w której nie ma przypraw, należy natychmiast zburzyć

Przyprawy są produktem obowiązkowym w każdej kuchni. Nie zawierają wartości odżywczych, mimo to są niezbędne …