miód wielokwiatowy
Miód wielokwiatowy zebrany wiosną ma swoje zastosowanie szczególnie w kuchni | fot.: materiał partnera

Miód wielokwiatowy – jakie ma zastosowanie oprócz słodzenia herbaty?

Pod nazwą „miód wielokwiatowy” kryje się substancja naturalnie produkowana przez pszczoły, które do jego wytworzenia korzystały z pyłku pochodzącego z wielu gatunków roślin. Sprawia to, że każdy słoiczek miodu wielokwiatowego ma niepowtarzalne właściwości i swój wyjątkowy smak, które różni się także w zależności od sezonu w którym pszczoły zebrały pyłek – ciemniejszy i słodszy miód pochodzi najprawdopodobniej z letnich kwiatów, a jaśniejszy i delikatniejszy miód został pozyskany w okresie wiosennym.

Jakie zalety ma i na co pomaga miód wielokwiatowy wiosenny?

Miód wielokwiatowy zebrany wiosną ma swoje zastosowanie szczególnie w kuchni. Jego zalety to wysoka zawartość energii, która jest w dodatku bardzo dobrze przyswajalna. Miód wielokwiatowy jest ceniony właśnie za te właściwości przez osoby o dużym zapotrzebowaniu na węglowodany, na przykład przez rodziców podających miód swoim rosnącym dzieciom lub osobom aktywnym i prowadzącym zdrowy tryb życia poszukującym zdrowszych zamienników cukru.

Miód wielokwiatowy letni, czyli ciemny – właściwości lecznicze

Gdy słyszymy że miód posiada właściwości antybakteryjne, nie przesłyszeliśmy się – zawdzięcza on te właściwości dzięki obecnością enzymów z gruczołów ślinowych owadów, takich jak lizozym czy inhibina. Ciemny miód wielokwiatowy posiada ich większą zawartość. Dzięki temu miód wielokwiatowy stanowi idealne wsparcie na przeziębienie i kaszel. Dodatkową zaletą używania miodu wielokwiatowego na kaszel są jego właściwości nawilżające, które uśmierzą ból i suchość w gardle. W dawnych czasach, oraz nawet obecnie w medycynie naturalnej, miód wielokwiatowy miał swoje zastosowanie w przyśpieszeniu gojenia ran.

Miód wielokwiatowy – na co uważać oraz zwracać uwagę przy zakupie i spożywaniu

Kupując miód wielokwiatowy nie warto oszczędzać na cenie, ponieważ naturalny miód sprawdzonego pochodzenia wykazuje najwięcej swoich cennych właściwości. Warto przy tym wspierać lokalne biznesy i kupować miody wielokwiatowe pochodzenia polskiego. Do innych miodów mogą być dodawane sztuczne substancje, które obniżą jego zalety. Spożywając miód musimy mieć na uwadze, że zawiera on wysoką liczbę kalorii – około 320 kcal na 100 g, zależnie od składu, dlatego powinny uważać na jego ilość w diecie osoby otyłe i z cukrzycą. Używając miodu wielokwiatowego do herbaty, szczególnie chcąc skorzystać z jego właściwości leczniczych na przeziębienie, należy pamiętać żeby dodać go dopiero po ostygnięciu herbaty, aby zachował on jak najwięcej swoich pozytywnych właściwości. Jeśli szukasz dobrego miodu wielokwiatowego – koniecznie sprawdź https://pasiekisadowskich.pl/miod-wielokwiatowy

Materiał partnera

Sprawdź także

Pierzga pszczela

Pierzga pszczela: skarb z ula

Miód to nie jedyny produkt, którym możemy się cieszyć dzięki mozolnej pracy pszczół. Prosto z …