hodowla szczurów
Szczury są wspaniałymi i mądrymi gryzoniami przez co wzbudzą zachwyt miłośników tych niezwykłych gryzoni | fot.: Fotolia

Jak hodować szczury?

Szczury choć wielu osobom wydają się jednymi z najbardziej obrzydliwych i przerażających gryzoni domowych, są tak naprawdę bardzo mądrymi i sprytnymi zwierzętami, którym warto poświęcić chwilę uwagi.

Czy hodowla szczurów jest dla każdego?

Hodowla szczurów jest dosyć wymagająca, a dodatkowo nie każdy z nas może zajmować się tymi uroczymi gryzoniami. Wiele osób może być uczulonych na sierść tych zwierząt, dlatego przed wyborem takiego gryzonia warto upewnić się czy nie znajdujemy się w tej grupie. Szczury to zwierzęta bardzo ruchliwe i ciekawskie, przez co osoba zajmująca się nimi musi poświęcić im trochę czasu. Gryzonie wymagają dużej aktywności fizycznej, więc każdego dnia powinny swobodnie biegać po pokoju przez minimum kilka godzin. Dodatkowo szczury wydzielają zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Należy pamiętać, że szczury nie lubią przymusowych pieszczot. Noszenie ich czy natarczywe zaczepianie może zaowocować agresywnym zachowaniem. Szczególnie dzieci powinny uważać na te gryzonie, bo wyczerpująca zabawa może skończyć się ugryzieniem.

Co warto wiedzieć na temat hodowli szczurów?

Szczury wymagają swojego miejsca, własnego terytorium. Zaleca się dużą klatkę o wymiarach minimum 80 x 50 x 80. Pamiętajmy, że musi to być klatka, a nie terrarium czy akwarium, gdyż nie gwarantują one dobrego przepływu powietrza. Ich miejsce zamieszkania powinno być wyścielone odpyloną trociną z drzew iglastych, peletem, żwirkiem, bądź ligniną. Częstotliwość sprzątania klatki to minimum dwa razy w tygodniu, a wymiana wody w poidełku powinna odbywać się codziennie. Klatkę warto wyposażyć w różne akcesoria – domki albo tunele. Szczury bardzo przywiązują się do swojego właściciela, potrafią nawet reagować na swoje imię! Szczury są też niezwykle inteligentne, dlatego można nauczyć ich również załatwiać się w kuwecie.

Gryzonie są wszystkożerne, dlatego ich dieta może być zróżnicowana. Szczury przede wszystkim powinny otrzymywać specjalną karmę dla danego gatunku, która jest do nich przystosowana. Wskazane są dla nich także warzywa i owoce, aczkolwiek nie w ogromnych ilościach. Szczury warto karmić także białkiem zwierzęcym, mogą to być na przykład jajka. Unikajmy podawania jedzenia domowego.

Jakiego szczura wybrać?

Szczury to zwierzęta żyjące w stadach, dlatego przy zakupie rozważmy zakup pary. Szczury tej samej płci najłatwiej połączyć jest w wieku młodym. Natomiast jeśli jest to para o przeciwnej płci, pamiętajmy o kastracji lub sterylizacji. Samice są większe od samców, a także bardziej ruchliwe i zwinne. Szczury płci męskiej wydzielają specyficzny zapach, który nie każdemu może się spodobać. Natomiast samiczki często chcą stworzyć sobie gniazdo, przez co nadgryzają meble i różne przedmioty.

Szczury są wspaniałymi i mądrymi gryzoniami przez co wzbudzą zachwyt miłośników tych niezwykłych gryzoni. Jeśli obdarzymy je miłością i stworzymy im odpowiednie warunki do życia, z pewnością odwdzięczą się nam bezgranicznym przywiązaniem.

LSA

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …