karmy weterynaryjne pies kot
Karma weterynaryjna to specjalne pożywienie przeznaczone do podawania czasowego zwierzętom cierpiącym z powodu różnego rodzaju chorób | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Karmy weterynaryjne – kiedy je stosować?

Dobrze dobrana karma zapewni zwierzakowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Zazwyczaj wybór konkretnego pożywienia zależy od wieku pupila, a także od jego preferencji jeśli o chodzi o smak czy konsystencję. W przypadku psów i kotów cierpiących z powodu różnego rodzaju schorzeń konieczne może okazać się stosowanie karmy weterynaryjnej.

Czym jest karma weterynaryjna?

Karma weterynaryjna to specjalne pożywienie przeznaczone do podawania czasowego zwierzętom cierpiącym z powodu różnego rodzaju chorób. Może ona również stanowić podstawę żywienia psów i kotów z przewlekłymi schorzeniami, których nie można wyleczyć. Tego typu karmy mają specjalnie dobrany skład skomponowany ze składników wspierających walkę z konkretnymi dolegliwościami. Należy tutaj jednak rozróżnić karmy weterynaryjne i diety weterynaryjne, ułożone pod konkretne zwierzę, które musi spożywać taki rodzaj pokarmu przez całe życie.

Rodzaj karm bytowych wybierany jest zazwyczaj zależnie od wieku zwierzęcia. W przypadku karm weterynaryjnych główne kryterium stanowi choroba, z jaką boryka się pupil. W sklepach zoologicznych znajdziemy więc pożywienie przeznaczone dla zwierząt z cukrzycą, alergiami, chorobami wątroby, nerek, żołądka, serca czy skóry.

Karma na miarę konkretnych potrzeb

Zdarza się, że lekarz weterynarii zaleci podawanie zdrowemu zwierzakowi specjalistycznego pożywienia w szczególnych przypadkach, a wówczas taki sposób żywienia ma charakter przejściowy. Przykładem takiej sytuacji może być okres odstawiania szczeniąt i kociąt od mleka matki – specjalna lekkostrawna karma zapobiega wówczas problemom ze strony nierozwiniętego w pełni układu pokarmowego maluchów. Specjalne pożywienie sprawdzi się również w przypadku zdrowych zwierząt po sterylizacji – przeznaczona specjalnie dla nich karma zapobiega chorobom układu moczowego, ale też może uchronić przed nadmiernym tyciem. Karmy weterynaryjne stosuje się także u zwierząt w trakcie rekonwalescencji po różnego rodzaju chorobach, a także po zabiegach. Pożywienie takie jest lekkostrawne i zawiera składniki sprzyjające szybszemu powrotowi do zdrowia. Duży wybór karm weterynaryjnych oraz suplementów dla zwierząt oferuje VetExpert w Primavera – internetowym sklepie zoologicznym.

Karmy weterynaryjne – o czym pamiętać?

Karmy weterynaryjne o przemyślanym składzie to świetny sposób, aby wspierać walkę ze schorzeniami i łagodzić związane z nimi dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że ich stosowanie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii opiekującym się naszym zwierzakiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt przyjmujących stale leki. Niektóre zawarte w pożywieniu substancje mogą osłabiać lub wzmacniać działanie farmaceutyków, dlatego samodzielne decydowanie o wyborze karmy jest niebezpieczne dla zdrowia pupila. Nie należy też rezygnować z podawania specjalistycznego pożywienia czworonogowi bez konsultacji z lekarzem, ani zmieniać zaleconych przez niego dawek. Odpowiednio dobrana karma zapewnia pupilowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a jednocześnie będzie dla niego bezpieczna i złagodzi dolegliwości związane z chorobą.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowonarodzone kocięta

Ciąża u kota – ile trwa

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt …