karmy weterynaryjne pies kot
Karma weterynaryjna to specjalne pożywienie przeznaczone do podawania czasowego zwierzętom cierpiącym z powodu różnego rodzaju chorób | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Karmy weterynaryjne – kiedy je stosować?

Dobrze dobrana karma zapewni zwierzakowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Zazwyczaj wybór konkretnego pożywienia zależy od wieku pupila, a także od jego preferencji jeśli o chodzi o smak czy konsystencję. W przypadku psów i kotów cierpiących z powodu różnego rodzaju schorzeń konieczne może okazać się stosowanie karmy weterynaryjnej.

Czym jest karma weterynaryjna?

Karma weterynaryjna to specjalne pożywienie przeznaczone do podawania czasowego zwierzętom cierpiącym z powodu różnego rodzaju chorób. Może ona również stanowić podstawę żywienia psów i kotów z przewlekłymi schorzeniami, których nie można wyleczyć. Tego typu karmy mają specjalnie dobrany skład skomponowany ze składników wspierających walkę z konkretnymi dolegliwościami. Należy tutaj jednak rozróżnić karmy weterynaryjne i diety weterynaryjne, ułożone pod konkretne zwierzę, które musi spożywać taki rodzaj pokarmu przez całe życie.

Rodzaj karm bytowych wybierany jest zazwyczaj zależnie od wieku zwierzęcia. W przypadku karm weterynaryjnych główne kryterium stanowi choroba, z jaką boryka się pupil. W sklepach zoologicznych znajdziemy więc pożywienie przeznaczone dla zwierząt z cukrzycą, alergiami, chorobami wątroby, nerek, żołądka, serca czy skóry.

Karma na miarę konkretnych potrzeb

Zdarza się, że lekarz weterynarii zaleci podawanie zdrowemu zwierzakowi specjalistycznego pożywienia w szczególnych przypadkach, a wówczas taki sposób żywienia ma charakter przejściowy. Przykładem takiej sytuacji może być okres odstawiania szczeniąt i kociąt od mleka matki – specjalna lekkostrawna karma zapobiega wówczas problemom ze strony nierozwiniętego w pełni układu pokarmowego maluchów. Specjalne pożywienie sprawdzi się również w przypadku zdrowych zwierząt po sterylizacji – przeznaczona specjalnie dla nich karma zapobiega chorobom układu moczowego, ale też może uchronić przed nadmiernym tyciem. Karmy weterynaryjne stosuje się także u zwierząt w trakcie rekonwalescencji po różnego rodzaju chorobach, a także po zabiegach. Pożywienie takie jest lekkostrawne i zawiera składniki sprzyjające szybszemu powrotowi do zdrowia. Duży wybór karm weterynaryjnych oraz suplementów dla zwierząt oferuje VetExpert w Primavera – internetowym sklepie zoologicznym.

Karmy weterynaryjne – o czym pamiętać?

Karmy weterynaryjne o przemyślanym składzie to świetny sposób, aby wspierać walkę ze schorzeniami i łagodzić związane z nimi dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że ich stosowanie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii opiekującym się naszym zwierzakiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt przyjmujących stale leki. Niektóre zawarte w pożywieniu substancje mogą osłabiać lub wzmacniać działanie farmaceutyków, dlatego samodzielne decydowanie o wyborze karmy jest niebezpieczne dla zdrowia pupila. Nie należy też rezygnować z podawania specjalistycznego pożywienia czworonogowi bez konsultacji z lekarzem, ani zmieniać zaleconych przez niego dawek. Odpowiednio dobrana karma zapewnia pupilowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a jednocześnie będzie dla niego bezpieczna i złagodzi dolegliwości związane z chorobą.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …