pasza dla konia
Konie żyjące na wolności pasą się aż 16 godzin na dobę. Organizm tych zwierząt jest dostosowany do trawienia siana czy trawy, ponieważ są to produkty bogate w celulozę | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pasza dla koni – jaką wybrać?

Konie to fantastyczne zwierzęta, które mogą odmienić niejedno życie. Jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej paszy. Dobre jedzenie ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie oraz zdrowie każdego konia. Z tego właśnie powodu należy mu dostarczyć optymalnej ilości odżywczych składników, witamin oraz minerałów. Jakie więc pasze dla koni stosować, aby niczego w nich nie brakowało? Co jest ważne w temacie żywienia koni i czego nie wolno nam ignorować?

  1. Układ pokarmowy oraz zasady żywienia koni
  2. Pasza dla koni — którą wybrać?
  3. Czy można samodzielnie zrobić pasze treściwe dla koni?
Pasza dla Koni
Decydując się na żywienie koni paszą ze sklepu, warto udać się do specjalistycznego punktu, gdzie nie brakuje różnorodnych wersji pasz | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Układ pokarmowy oraz zasady żywienia koni

Nie da się ukryć, że koń to dość specyficzne zwierzę w gospodarstwie domowym. Choć jest dość dużym zwierzęciem, ma najkrótszy układ pokarmowy. Stanowi on bowiem ok. 1/12 całego ciała konia. W przypadku koni mówimy więc o niewielkich ilościach spożywanego pokarmu w stosunkowo krótkich odcinkach czasu. Żołądek konia jest jednokomorowy, workowaty, a przy okazji nieduży. Nic więc dziwnego, że najważniejszą zasadą żywienia koni jest dostarczanie im paszy bogatej w składniki odżywcze.

Konie żyjące na wolności pasą się aż 16 godzin na dobę. Organizm tych zwierząt jest dostosowany do trawienia siana czy trawy, ponieważ są to produkty bogate w celulozę. Bakterie układu pokarmowego koni rozkładają ją do postaci, w której możliwe jest jej strawienie. Jednak jest to dość długotrwały proces. Konie potrzebują w swojej diecie witamin, białka, soli mineralnych oraz sporej dawki energii. 

Pasza dla koni — którą wybrać?

Decydując się na żywienie koni paszą ze sklepu, warto udać się do specjalistycznego punktu, gdzie nie brakuje różnorodnych wersji pasz. Są one bogate w składniki pochodzenia naturalnego i dostosowane do wieku koni, a także ich sposobu bycia. Inaczej bowiem karmione są konie wyścigowe, inaczej konie w wieku zaawansowanym, a inaczej klacze-matki. Pasza dla koni to niezwykle istotny wybór, dlatego warto pochylić się nad tym nieco dłużej, aby nie zaszkodzić swojemu zwierzęciu.

Czy można samodzielnie zrobić pasze treściwe dla koni?

W sytuacji, kiedy nie brakuje chęci ani czasu, można samodzielnie przygotować paszę dla konia. Wystarczy zaopatrzyć się w gotowe składniki, które są niezbędne w żywieniu konkretnego konia. Warto sięgnąć po otręby pszenne, które są bogactwem białka, witamin, błonnika czy związków mineralnych. Jest to świetna opcja dla klaczy, które mają młode, ponieważ otręby działają mlekopędnie. Kolejnym wartościowym składnikiem jest owiec. Nie może być jednak świeży, lepiej będzie, jeśli odleży 5-6 tygodni przed podaniem.

Materiał partnera