Shar Pei szczeniak
Shar Pei to przede wszystkim indywidualista | fot.: stock.adobe.com

Shar pei – co warto wiedzieć o tej rasie?

Shar Pei pochodzi z Chin i zaliczany jest do grupy molosów. To rasa z długowieczną historią. Shar Pei należy bowiem do starożytnej chińskiej rasy. To fantastyczny kompan rodziny i dzieci, łatwy do przystosowania do nowych warunków, wrażliwy i oddany pies. Ma niecodzienny wygląd i złożony charakter.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie?

Charakter

Shar Pei to przede wszystkim indywidualista. Spokojny i zrównoważony. Trudno wytrącić go z równowagi. Bywa jednocześnie uparty i posłuszny (szczególnie jednemu panu). Jest to pies, który łatwo przywiązuje się do rodziny. Lojalny i przyjacielski, jest świetnym kompanem dzieci ze względu na swoją łagodność i chęć do zabawy. Co ważne, jest nieufny wobec obcych, dlatego dobrze sprawdza się w roli stróża. Ma silny charakter. Pies bywa jednak uparty, szczególnie przy spotkaniu z innymi psami, co może doprowadzać do konfliktów. Okazuje się wówczas, że jest nieustępliwy. Warto zadbać o jego tresurę i odpowiednie podejście właściciela.

Shar Pei
FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zalicza rasę do grupy molosów, które charakteryzują się w większości spokojem i opanowaniem | fot.: stock.adobe.com

Żywienie psa

Dorosły Shar Pei jest dość wybredny i powinno mu się podawać dobrej jakości, wysokowartościową karmę. Dietę szczeniąt powinno się natomiast uzupełnić o dodatki wspomagające rozwój chrząstek stawowych. Warto pilnować prawidłowej wagi, aby uniknąć problemów ze stawami w przyszłości ze względu na to, że szczenięta rosną bardzo szybko. Shar Pei jest wrażliwym psem, który wymaga nie tylko dobrego żywienia, ale również uwagi, oddania i troski.

Pielęgnacja i ruch

Shar Pei posiada krótkie futro, dlatego nie jest zbyt wymagający. Wystarczy regularne, ale niezbyt częste szczotkowanie. Zmarszczki i charakterystyczne fałdki również nie powinny stanowić problemu. Warto jednak nie doprowadzać do tego, aby stały się zbyt masywne, a w konsekwencji nie zwiększać ryzyka zapalenia. 

Zdecydowanie nie jest to pies sportowy. I choć jak każde zwierzę wymaga on odpowiedniej ilości ruchu, to nie lubi się przemęczać. Dlatego zwyczajne spacery po okolicy lub dłuższe wypady będą dla niego odpowiednie. Warto jednak unikać długich spacerów zimą i podczas obfitego deszczu – te psy wyjątkowo za tym nie przepadają.

Shar Pei śpiący szczeniak
Zbyt duże fałdy są charakterystyczne dla szczeniąt tej rasy, których futro wydaje się byt zbyt duże w porównaniu do ich ciał | fot.: stock.adobe.com

Szkolenie i tresura

Psy rasy Shar Pei są bardzo niezależne, dlatego ich tresura nie jest łatwa. Podobnie z ich wychowaniem – właściciel musi być bardzo konsekwentny. Shar Pei jednak chętnie wykona polecenie swojego właściciela, jeżeli będzie widział w tym sens lub ćwiczenie wyda mu się atrakcyjne. Ze względu na jego złożony charakter, warto rozpocząć tresurę wcześnie, na wczesnym etapie życia szczeniaka, który najprawdopodobniej okaże się pilnym i pojętnym uczniem. Psy tej rasy są w stanie opanować podstawowe komendy. Jednak złożone triki i sztuczki to nie ich specjalność. Cenią sobie bowiem niezależność. Ponieważ Shar Pei to pies rodzinny, warto zadbać o to, aby w domu panowały reguły, które są bezwzględnie przestrzegane.

Podsumowanie

Shar Pei to sympatyczny, oddany i kochający kompan. Doskonały towarzysz i oddany członek rodzinny. Indywidualista o silnym charakterze. Bywa trudny w tresurze, ale edukacja jest możliwa i przynosi dobre efekty.

MKO

Sprawdź także

gekon lamparci

Pierwsza jaszczurka – jaka i co warto wiedzieć?

Wiele osób chciałoby mieć nietypowe, wyróżniające się zwierzątko. Jaszczurki to prawdziwa odskocznia od tradycyjnych pupili …