Agility
Przy wyborze dyscypliny trzeba wziąć pod uwagę rasę i predyspozycje psa, a także jego wiek i stan zdrowia | fot.: Fotolia

Twój pies uprawiałby… agility

34% Polaków ceni sobie towarzystwo podczas uprawiania sportu. Jeśli brakuje nam kompana do ćwiczeń, na trening możemy zabrać ze sobą… psa. Jest wiele dyscyplin, które pozwolą zadbać o kondycję fizyczną – zarówno własną, jak i pupila.

Najprostsze formy aktywności z psem to spacer i jogging. Jeżeli chcemy dołączyć do tego elementy tresury, wybierzmy agility. Polega ono na wspólnym biegu na czas przez przeszkody. Inną formą aktywności jest popularne frisbee.

– Sport rekreacyjny to przyjemność, lecz wyczynowy wiąże się już z ryzykiem urazów. Na szczęście nie brakuje dyscyplin stworzonych z myślą o psiej naturze. Te sprawdzają się najlepiej i są najbezpieczniejsze dla pupila – mówi serwisowi infoWire.pl Jolanta Łapińska, zoopsycholog i behawiorysta ze schroniska Na Paluchu.

Psy pasterskie wspaniale czują się podczas zawodów… pasienia. Nie jest konieczne kupowanie stada owiec – wystarczy kilka piłek, które zwierzę musi wtoczyć do bramki we właściwej kolejności. Ten odpowiednik zaganiania trzody to treilball. Czworonogom z pewnością spodoba się również wyciszający dogtrekking, czyli pokonywanie z właścicielem wyznaczonych tras, leśnych lub górskich. Psy myśliwskie dadzą upust swojej naturze podczas tropienia, dla rasy husky jest z kolei przewidziany duży wachlarz sportów zaprzęgowych, które można uprawiać w niskich temperaturach.

Przy wyborze dyscypliny trzeba wziąć pod uwagę rasę i predyspozycje psa, a także jego wiek i stan zdrowia. Chorego zwierzęcia nie wolno narażać na wysiłek.

– Pamiętajmy też, że każdy trening musi być zrównoważony. Po ćwiczeniach pies ma ochłonąć, uspokoić emocje. Jeśli o to nie zadbamy, może stać się agresywny – przypomina ekspertka.

infoWire

Sprawdź także

spędzanie czasu z dziećmi

Kreatywna rodzinna zabawa: pomysły na spędzenie czasu z dziećmi

Spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale także doskonały sposób …