chudnięcie bez wyrzeczeń
Posiłki, które jesz, powinny być na tyle sycące, aby do kolejnego posiłku podjadanie nie przychodziło ci do głowy | fot.: Fotolia

Jak schudnąć bez wyrzeczeń

Marzenia o idealnej sylwetce często spędzają nam sen z powiek. Rozpoczęcie diety i zakup karnetu na siłownię jest jednym z najczęstszych postanowień noworocznych. W czym tkwi problem i dlaczego tak trudno nam wytrwać? Zazwyczaj przechodzimy na zbyt rygorystyczną dietę, za bardzo ograniczamy kalorie i odmawiamy sobie zbyt wielu smakołyków. Poniżej przeczytasz kilka rad, które pozwolą ci zrzucić zbędne kilogramy bez większych wyrzeczeń.

Po pierwsze: unikaj produktów przetworzonych

Owsianka z torebki na śniadanie, batonik musli przegryziony w pracy, na obiad zakupiona w supermarkecie sałatka. Starasz się, przecież na opakowaniu każdego produktu widnieje napis 'fit’, a ty mimo tego nie chudniesz. Dlaczego? Spójrz na składy produktów. Owsianka z torebki, którą wystarczy tylko zalać wodą, nie jest zazwyczaj ani zdrowa, ani dietetyczna. Płatki są tu raczej produktem mocno przetworzonym, dodane się do nich mleko w proszku oraz mnóstwo cukru. Nie ma to nic wspólnego ze zdrową, dietetyczną owsianką, jaką przygotujesz z płatków owsianych (zwykłych albo górskich) i świeżych owoców. To samo tyczy się batonika musli (na pierwszym miejscu w składzie z pewnością ma cukier) oraz gotowej sałatki (przyprawionej majonezem). Dieta powinna bazować więc na produktach jak najmniej przetworzonych, z których samodzielnie przygotowujesz posiłki.

Po drugie: nie podjadaj

Co z tego, że obiad, śniadanie i kolacje jesz zgodne z zasadami diety, jeśli pomiędzy posiłkami podjadasz kanapki, owoce albo czekoladki? Wydaje się to niegroźne – w końcu co się stanie, jeśli zjesz jednego cukierka, którego przypadkiem znalazłaś w szufladzie? Chyba mała kanapka z serem pół godziny przed obiadem nie zaszkodzi? Czasem z takich małych grzeszków w ciągu dnia zbiera się mnóstwo kalorii i całe twoje starania marnują się. Posiłki, które jesz, powinny być na tyle sycące, aby do kolejnego posiłku podjadanie nie przychodziło ci do głowy. Zaplanuj rozkład posiłków podczas dnia tak jak ci to odpowiada – nie jest istotne, czy zjesz trzy czy pięć posiłków w ciągu dnia, ważne jest to, żeby były one odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe. Dieta musi być dostosowana do ciebie i twoich potrzeb, nie możesz czekać z zegarkiem w ręku na godzinę, o której wolno ci zjeść.

Po trzecie: nie stosuj głodówek

Jest to bardzo częsty błąd. Na początku diety jesteśmy zmotywowani, mamy mnóstwo chęci, jesteśmy pewni, że wytrwamy. Postanawiamy więc jeść jak najmniej, sądząc że w ten sposób uda nam się schudnąć szybko. Niestety, jest to pułapka. Po pierwsze nasz organizm zorientuje się, że dostarczamy mu za mało energii i mimo że na początku faktycznie będziemy gubić zbędne kilogramy, potem zaczniemy magazynować każdą zjedzoną kalorię. Nasz organizm będzie bowiem bronił się przed zagłodzeniem. Po drugie, na drakońskiej diecie trudno jest wytrwać. Czy zdarzyło ci się kiedyś przez cały dzień zjeść dwa malutkie, dietetyczne posiłki, a wieczorem rzucić się na makaron, kanapki i słodycze? Tak właśnie to działa – kiedy jemy zbyt mało, potem trudno nam się uprzeć i zjadamy trzy razy więcej niż jedlibyśmy normalnie.

KPA

Sprawdź także

fitness trening przed wakacjami

Jak schudnąć do wakacji? Poznaj kilka wskazówek!

Masz w planach stracić kilka zbędnych kilogramów do wakacji? Chcesz w końcu osiągnąć swój cel …