Archwium dla tagu: opowiadanie

Podróżowanie siatkami: Kasper Bajon, Wymiana

Kasper Bajon, Wymiana

Niewielka objętościowo, ale bogata w znaczenia proza to znak rozpoznawczy wydawnictwa Nisza. Taka jest też najnowsza propozycja, Wymiana autorstwa Kaspra Bajona. Połączenie powieści, eseju, pamiętnika z rozważaniami filozoficznymi o życiu i śmierci czyta się powoli i z namysłem smakując każde słowo. Kasper Bajon, Wymiana Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017 Osią mini powieści Bajona …

Czytaj więcej »

Dziedziczenie pamięci: Mikołaj Grynberg, Rejwach

Mikołaj Grynberg, Rejwach, Wydawnictwo Nisza

Rejwach Mikołaja Grynberga to druga wiosenna pozycja wydawnictwa Nisza i jednocześnie jedna z tegorocznych lektur obowiązkowych. Precyzyjny, wycyzelowany wręcz, zbiór opowiadań (a właściwie mini-scenek) dotyczących pamięci i niepamięci o Zagładzie trafia w najczulsze punkty czytelnika.  Mikołaj Grynberg, Rejwach Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017 Mikołaj Grynberg, podobnie jak w przypadku książki Oskarżam Auschwitz. Opowieści …

Czytaj więcej »

Sceny z życia najemnika: Andrzej Dybczak, „Pan wszystkich krów”

Andrzej Dybczak: Pan wszystkich krów. Opowiadania

Obok wiosennych premier wydawnictwa Nisza nie sposób przejść obojętnie. Zarówno Pan wszystkich krów Andrzeja Dybczaka, jak i Rejwach Mikołaja Grynberga, to historie dotykające prawdy o świecie w sposób niezwykły, a każda czyni to po swojemu. Dziś opowiemy o pierwszej z nich. Andrzej Dybczak jest pisarzem, dokumentalistą i antropologiem. Jego debiutancka książka, Gugara, której akcja toczy …

Czytaj więcej »

Kieszonkowe zdziwienia: Zbigniew Naszkowski „Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty”

Zbigniew Naszkowski, Pan B. nieco się zdziwił, ale nie widział powodu by negować fakty

Niewielka książka, ot – drobiażdżek, który bez problemu zmieści się w kieszeni. Zbiór opowiadań, z których każde jest czytelniczą perełką. Są tu ludzie i ich lęki, radości, pragnienia. Są magiczne zwierzęta i tajemnicze dzieci, a bohaterowie mają moc odwracania biegu zdarzeń czy przenikania do niedostępnych przestrzeni. Historii, które pisze Naszkowski …

Czytaj więcej »

„Rodowód” Ester Singer Kreitman – po raz pierwszy w polskim przekładzie

Rodowód

5 października 2016 roku, nakładem wydawnictw „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Fame Art., ukaże się zbiór opowiadań „Rodowód” Ester Singer Kreitman – starszej siostry braci Isaaca Bashevisa i Israela Singerów. To pierwsze tak obszerne tłumaczenie  twórczości pisarki na język polski. W ramach Festiwalu Singera, 4 września w Księgarni …

Czytaj więcej »

Literatura kobieca, a może babska? Do nadrobienia latem

Tak się złożyło, że w dzisiejszym zestawieniu same kobiety – zarówno autorki, jak i bohaterki. Cztery książki, a każda reprezentuje inny styl i problem: zapiski o nałogu, biografia ekscentryczki, blog z emigracji i małe formy, w których zamknięto wielką wyobraźnię. Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie Wydawnictwo Znak 2015 Książka, …

Czytaj więcej »