mapy bts
System GSM umożliwia przesyłanie z naszych telefonów komórkowych wiadomości tekstowe lub multimedialne, czyli nasze ulubione SMSy oraz MMSy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym jest i jak działa BTS?

Bez dwóch zdań coraz trudniej spotkać osobę, która nie korzysta z nowoczesnej technologi, w której możemy wyróżnić: internet, komputery stacjonarne oraz telefony komórkowe. Aktualnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tych udogodnień, jakie daje nam XXI wiek. Dzieje się tak przez to, że wiele osób pracuje zdalnie z własnego domu, komunikuje się ze swoją rodziną czy też znajomymi poprzez różne komunikatory internetowe oraz oddaje się chwilą wytchnienia, oglądając swoje ulubione seriale na różnych platformach streamingowych. Lecz sporo osób nie jest świadoma tego, jak wygląda przekazywanie tych danych między urządzeniami, dlaczego mają stabilne łącze internetowe czy też, dlaczego mogą wykonywać połączenia wychodzące do wielu ludzi? Odpowiedzią na to są stacje bazowe nazywane również BTS. W tym artykule przyjrzymy się temu lepiej oraz wyjaśnimy kilka ważnych kwestii.

Co to jest stacja BTS?

Spiesząc z odpowiedzią na pytanie – co to jest stacja BTS? Jest to stacja przekaźnikowa lub też bazowa. Natomiast rozwijając skrót – BTS oznacza on z ang. Base Transceiver Station. Warto tutaj również wspomnieć jak działa BTS? Są to specjalistyczne urządzenia, które zostały wyposażone w odpowiednio zaprojektowane anteny umożliwiające odbieranie oraz nadawanie fal elektromagnetycznych. Są one najczęściej ustawiane na wysokich stalowych masztach w celu lepszego odbioru oraz wysyłania fal. Ich zadaniem jest łączenie terminalu ruchomego (np. telefonów) z częścią stałą cyfrowej sieci telekomunikacyjnej. Dlatego jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zobaczyć wysoki maszt z dużą ilością anten oraz wydzielonym miejscem na dotychczas nieznane Ci urządzenie teraz już wiesz, czym była ta wyróżniającą się budowla.

Mapa BTS – sprawdzona pomoc w odnajdywaniu sieci komórkowych

Każda nowoczesna technologia bywa skomplikowana i trudna dla wielu osób. Również w tym przypadku kiedy mowa o stacjach bazowych BTS mogą pojawić się pewne pytania i problemy. Nowi posiadacze telefonów lub osoby zmieniające swój pobyt zamieszkania często szukają również nowych operatorów sieci komórkowych, którzy będą świadczyć lepsze usługi w ich aktualnym obszarze lub na nowych urządzeniach. Ale jak sprawdzić, która sieć komórkowa danego operatora znajduje się nas najbliżej w celu zapewnienia sobie lepszego sygnału? Tutaj z pomocą przychodzą mapy BTS, na których znajdują się miejsca, w których postawione są stacje przekaźnikowe BTS. Dzięki temu przyszły użytkownik danej sieci komórkowej może sprawdzić, gdzie są umieszczone najbliższe nadajniki danego operatora razem z pasmami fal, które są wykorzystywane do przesyłania danych.

Coś, czego nie mogło zabraknąć – co to jest BTS i GSM?

Kiedy już wiemy czym są stacje przekaźnikowe BTS nie można zapomnieć o czymś również bardzo ważnym dla naszych telefonów komórkowych, które nie miałby możliwości wysyłania wszystkim już dobrze znanych SMSów oraz MMSów, a mowa tutaj o systemie GMS.

System GSM (ang. Global System for Mobile Communications), którego posiadaczem jest wiele różnych sieci komórkowych, co nie jest niczym zupełnie dziwnym ze względu na ogromną użyteczność tego wspaniałego systemu. System GSM umożliwia przesyłanie z naszych telefonów komórkowych wiadomości tekstowe lub multimedialne, czyli nasze ulubione SMSy oraz MMSy. System pozwala również na transmisję głosu oraz danych (dostęp do internetu). Jak widać, system GSM jest czymś naprawdę ważnym dla naszych urządzeń telefonicznych, a już na pewno dla naszej codziennej komunikacji oraz pracy na odległość, w której wymagany jest kontakt z innymi ludźmi oddalonymi od siebie na duże dystans. Pokazuje to kolejne zalety systemu GSM, czyli szybkie wysyłanie wiadomości na bardzo szeroką skalę ułatwiając wiele spraw w codziennym życiu wielu z nas.

Bez wątpienia systemy łączności bezprzewodowej jak BTS – w tym również GMS, są czymś naprawdę pomocnym w dzisiejszych czasach. Dzięki nim możemy kontaktować się z różnych miejsc na Ziemi, są nieocenionym pomocnikiem podczas nagłych wypadków i zdarzeń, w których wymagana jest natychmiastową pomoc służb ratowniczych oraz specjalnych jak i w codziennej pracy zdalnej, w której wymagany jest dostęp do internetu oraz możliwy kontakt telefoniczny.

Materiał partnera zewnętrznego